Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Queen plusz Rodgers: kozmikus múltidézés

Queen plusz Rodgers: kozmikus múltidézés

DUÁ a szerző friss bejegyzései 2008. 10. 29.
Paul McCartney mindent kipakol
2010-01-27 07:50:00

Tudja Ön, ki az a Paul McCartney? Nyilván igen, de lehet, hogy igazából mégsem... Barry Miles könyvéből

„Néha bekerülünk a Legyen Ön is milliomosba”
2010-01-24 07:38:00

Decemberben került a boltokba a Pokolgép 1992-es albumának, a Vedd el, ami járnak újrakiadása. Ennek kapcsán

„Az István, a király erdélyi előadásait sosem a románok gáncsolták el”
2010-01-22 06:34:00

Nemrég került a boltokba Varga Miklós két CD-n soha meg nem jelent lemeze, az Európa és a Játék

„Tódultak ránk a jó nők”
2010-01-17 07:01:00

Január 22-én, egy nagyszabású fesztivál keretében a Petőfi Csarnokban lép fel Török Ádám. Vele

további bejegyzések a szerzőtől »

Paul Rodgers nem Freddie Mercury, de nem is akar az lenni, Brian May és Roger Taylor pedig nem a Queen örökségét felélve hakniznak, hanem a mai napig élvezik a zenélés minden pillanatát. A legendás rocksztárok formációja kitett magáért a majdnem megtelt Sportarénában.

Abból, hogy a Paul Rodgersszel kiálló két ex-Queen muzsikus, Brian May és Roger Taylor mindössze 3 évvel az előző budapesti koncertet követően ismét bő háromnegyedházat csinált az Arénában, több következtetés is levonható. Egyfelől a megjelent nagyjából 9-10 ezer ember nagyrésze aligha hallotta a meglehetősen visszafogott új anyagot, a The Cosmos Rocksot, ellenkező esetben ugyanis sokan egészen biztosan nem jönnek el. Másfelől a 3 évvel ezelőtti koncert mély nyomot hagyhatott a megjelentekben, és sokan úgy érezték, repetázniuk kell, még ha May és Taylor ingoványos talajra is tévedt ezzel az egész vállalkozással.

Mindenki becsületére legyen mondva, a formáció még az árnyékát is igyekszik elkerülni annak a feltételezésnek, hogy Paul Rodgerst Freddie Mercury helyére állították volna be: az egész koncert során körbelengte a csarnokot valamiféle emlékezzünk együtt-buké, amitől ugyan nem lett nosztalgiahangulat, de olyan érzés sem kerítette hatalmába az embert, hogy a deszkákon egy valódi zenekart lát. A „projekt”, „formáció”, „alkalmi társulás” elnevezések még akkor is jobban fedik a lényeget, ha a trió évek óta vállvetve kaszálja le a világ arénáit. Maga Rodgers is láthatóan igyekszik minél kevesebb összehasonlítási alapot teremteni. Eleve teljesen más típusú hanggal áldotta meg a sors, mint Mercuryt, és ezt ahol lehetett, ki is domborította, másként énekelte az évtizedek óta ismert dallamokat. Vagyis sajátos állatorvosi ló ez a további három, egyébként kiváló kiegészítő muzsikussal fellépő trió – egészen biztosan nem a Queen, de panasz nem lehetett rá.

Queen and Paul Rodgers
Fotó (és képaláírás): Bátky-Valentin Szilvia
Kattintson a képre, nézegesse a Queen koncertet!

May, Taylor és Rodgers viszonylag biztosra mentek, és egy kivédhetetlen slágerblokkal indították a koncertet: a Hammer To Fall – Tie Your Mother Down – Fat Bottomed Girls nyitással egyből kenyérre kenték a közönséget, és innentől kezdve igazából nem nagyon volt mit veszíteniük, még akkor sem, ha az Another One Bites The Dust funkos lüktetését Rodgers egyáltalán nem érezte át, sőt, nem is nagyon igyekezett hozni az eredeti ízeket. Akadt még néhány ilyen dal az este folyamán – például az I Want To Break Free – , de az énekes összességében azért kitett magáért, amikor pedig főszerepet kapott saját életműve tolmácsolásakor, egyenesen fantasztikusan teljesített. A közönség nagyrészének persze fogalma sem volt a Bad Company egy szál akusztikus gitárral elővezetett Seagulljának vagy névadó dalának eredetéről, de a forró fogadtatás Rodgerst igazolta.


A koncerten elhangzott dalok

01. Hammer To Fall
02. Tie Your Mother Down
03. Fat Bottomed Girls
04. Another One Bites The Dust
05. I Want To Break Free
06. Surf’s Up, School’s Out
07. I Want It All
08. Seagull
09. Tavaszi szél vizet áraszt
10. Love Of My Life
11. ’39
12. Lost Horizon
13. Bijou
14. Let There Be Drums
15. I’m In Love With My Car
16. Say It’s Not True
17. Radio Ga Ga
18. We Believe
19. The Show Must Go On
20. Bad Company
21. Bohemian Rhapsody
-
22. Cosmos Rockin’
23. All Right Now
24. We Will Rock You
25. We Are The Champions
Még ezt sem lehetett azonban összehasonlítani azzal az eufóriával, ami a színpadi kifutó végére telepedő Brian Mayt fogadta, amikor egy 1986-os este emlékére először elpengette a Tavaszi szél vizet árasztot, majd a Love Of My Life-ot. Könnyen válhatott volna giccsessé ez az ezrek éneklésével kísért kis blokk, de valahogy mégsem volt az, ellentétben a koncert más pillanataival. Freddie Mercury valóban pótolhatatlan veszteség, de amikor a projektoron végtelenül csicsás fények közepette többször is beúsztatták a képét, az még ennek fényében is túlzásnak tűnt, falusi búcsúkban kaphatóak hasonló hatású festmények és emléktárgyak. A Queen persze mindig is vonzódott a csiricsáré dolgokhoz, úgyhogy legyünk jóindulatúak és spongyát rá… Főleg, mert a kinézetében leginkább Paksi Endre és Lars Ulrich tökéletes keverékét formázó Roger Taylor önálló blokkja szintén abszolút csúcspont volt, ő a mai napig azon nagyon kevés dobos közé tartozik, akinek érdemes szólót játszania egy koncerten, ráadásul emellett még pofátlanul jól is énekelte az I’m In Love With My Cart.

Az új lemez ugyan minden, csak nem lenyűgöző, ennek ellenére élőben még a róla elővezetett négy dalt is el lehetett viselni, bár a különbség természetesen így is üvöltő volt a klasszikusokhoz mérten. Itt a közönség is inkább csak figyelgetett, ellentétben a rendes programot záró Bohemian Rhapsodyval, melyet a záró beindulós részt leszámítva végig a projektoron megjelenő Freddie Mercuryra bíztak, és alighanem mindenki így járt a legjobban, ez a léc ugyanis máig megugorhatatlanul magas lenne másnak. A ráadásban aztán volt még All Right Now Rodgers múltjából – újabb népünnepéllyel kísérve – , We Will Rock You és We Are The Champions, aztán némi búcsúzkodás és balra el, közel két és fél óra játékidő után.


Egyéni ízlés kérdése, ki minek tartja ezt a triót, a konklúzió azonban nem lehet kérdéses. Bizonyos muzsikusok már jóval kisebb ázsióval is hajlamosak teljesen meghülyülni, May és Taylor azonban még saját legendájuk súlya alatt is megmaradtak rokonszenvesnek és ízig-vérig emberszerűnek, Rodgers pedig jól passzol hozzájuk. Fanyalogni persze lehet, de ha valaki nem nagyon rosszindulatú, el kell ismernie, hogy ez egy kifejezetten jó koncert volt.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Zene Queen

Ajánlott bejegyzések:

  • Kárpát-medencei népek élő hagyománya a Zeneakadémián Kárpát-medencei népek élő hagyománya a Zeneakadémián
  • Concerto Mesteriskola Albrecht Mayer oboaművésszel Concerto Mesteriskola Albrecht Mayer oboaművésszel
  • Nem tetszett az osztálynak egyik keringő sem, ezért írtak maguknak egyet Nem tetszett az osztálynak egyik keringő sem, ezért írtak maguknak egyet
  • Énekmondók a polgárháborúban, dánok Macedóniában, Santana szikrája és nóta revival – Ritmo Filmnapok a Toldi moziban Énekmondók a polgárháborúban, dánok Macedóniában, Santana szikrája és nóta revival – Ritmo Filmnapok a Toldi moziban
  • Szatmári tánckör, azaz Körtánc Szatmári tánckör, azaz Körtánc

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr367834760

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard