A másik arcod mindannyiunk arcát megmutatja. A könyv csak egy átlagos(nak tűnő) harmincas nő és a pszichológus beszélgetéseit tartalmazza, mégis sokkal többet mutat meg, mint egy dokumentált életút.
Unalmas házasság, boldogtalanság, kiégés, megcsalás, békülés, megbocsájtás: Egy átlagosnak tűnő élet állomásai. Jellemzően mindenkivel előfordul. Vagy előfordulhat. Hogy rádöbbensz, nem azt a munkát végzed évek, sőt, évtizedek óta, amit szeretsz. Inkább gyűlölöd. Nem azt a férfit öleled, akit akarsz. Sőt, gyűlölöd. Nem azt az arcot látod a tükörben, akit akarsz. Sőt, gyűlölöd.Bácskai Júlia pszichológus pszichoszínházával vált igazán ismertté, amellyel
új műfajt teremtett.
A másik arcod nem éppen pszichodráma, és nem is pszichoszínház, leginkább pszichokönyvnek nevezhetnénk.
Egy könyv valakiről, egy nőről, és egy férfiról, egy kamaszról, RÓLAD. Mert biztosan magadra ismersz a sorok között. Mielőtt azt gondolhatnánk, a pszichológus megszegte a titoktartási kötelezettségét, gyorsan eláruljuk: nem. Bácskai Júlia eddigi tapasztalataiból, megismert történeteiből és beszélgetéseiből gyúrta össze a történetet, és egy nővé és férfivá, egy családdá formálta számos páciensének elbeszéléseit.
Jelen esetben nem egy sztorit olvashatunk azonban, hanem egy hosszadalmas pszichoterápia
Bácskai Júlia eddig megjelent könyvei:
Beszélgetések a szexről és más dolgokról, Gondolat, 1981
Az önismeret pszichológiája, Magazin 1991
Magánélettan, Ikon, 1997
Magánélettan haladóknak, Ikon, 1998
A magánélettan tanítása, Ikon, 1998
Együttélősdni Korona Kiadó, 1999
Kalap pszichológia + ami belefér, Magyar Könyvklub 2002
A másik arcod, Jaffa Kiadó 2008
Akit a kalapból kihúztál - A párkapcsolatok pszichológiája 2008
A könyv összegyúrt és összegyűrt. Ahogy Bácskai Júlia is kifejti ezt előszavában: több összegyűrt élet összegyúrt történetével szembesülünk, amelyben megelevenedik a feltörekvő, metroszexuális férj-típus, aki természetesnek veszi, hogy szeretői vannak, és persze azt is megtudjuk Kálmánról, a férfiról, hogy gyakrabban jár pedikűröshöz és manikűröshöz, mint felesége.
A feleség, Varga Gabriella egyáltalán nem akar ilyen lenni. Főhősünket más érdekli: a művészet, a filmek, kiállítások, a tartalom, a forma, és közel sem a luxus és az, amiben éppen él. A fényűzés, a puccparádék fontosak Kálmánnak. Óriási partik, medence, jacuzzi és drága ruhák - Kálmán szerint az élet. Szeretet, gondoskodás, odafigyelés- a Gabi szerint az élet.
A beszélgetésekből kiderül, a pár egy becsúszott gyerek miatt házasodott össze. A múltból szépen előtörnek az emlékek, közben a gyermek, Csilla is felcseperedik, és a harmadik fontos szereplővé válik. Serdülő, kamasz, tökéletes esettanulmány a férfi és a nő szörnyű kínlódása mellett: Az ő története azt mutatja meg, hogyan irányítsuk szüleinket, és aztán hogyan békéljünk meg szép lassan velük. Közben a pszichológus folyamatosan kérdez, szinte mi is ott ülünk a terápiás szobában, hiszen a beszélgetés olyannyira közel áll hozzánk, mintha Bácskai Juli tőlünk kérdezne.
Az anya elbeszélésein keresztül megtapasztaljuk, hogyan éli meg gyermeke fekete körmös - piercinges időszakát, és aztán, hogy a feleség női identitása hogyan kerül előtérbe, amikor megcsalja ő is férjét (amely eseménynek már-már drukkolunk is a könyv olvasása közben).
Adott hát egy házaspár, akik nem kommunikálnak. Sem testileg, sem szavakkal. Adott egy család, akik ELbeszélnek egymás mellett. És amiben egymás ELLEN beszél a két szereplő, mint szülők, és mint férfi és nő.
Főhősnőnk azonban szép lassan megtalálja önmagát, levedli régi énjét, és szinte happy endként megtörténnik a változás.
A könyv pikantériájaként az utolsó fejezetben megismerjük a férjet, aki szintén ellátogat a pszichológushoz, és mesélni kezd, a pszichológus pedig csak kérdez és kérdez.
Aztán csak tanácstalanul állunk, kinek higgyünk, ki mellé is álljunk?
És rájövünk, senkinek sem kell hinni. Hiszen midnannyian esendő emberek vagyunk, akik néha hibáznak. Ki így, ki úgy. Férfiak, nők és gyerekek egyaránt.
Ismét egy izgalmas, letehetetlen könyv a "szabadszóműves" pszichológustól, amelyben több önterápiás tesztet is találunk: a kérdőíveket lehetetlenség nem kitölteni gyorsan olvasás közben, esetleg utána, amelyek segítségével érdekes dolgokra jöhetünk rá pszichoterápia nélkül is. Illetve dehogyis, hiszen e könyv maga a mi pszichoterápiánk.
”A másik arcod” fikciós dokumentumregényéből láthattok előadást, amely során Börcsök Enikő és Rudolf Péter improvizál. Minden előadáson közbehegedül Bóna János.