Hamarosan boltokba kerül a Háborgató Maszkura nevű különös zenekar bemutatkozó lemeze... Hol volt, hol nem volt...2007 tavaszán négy tücsök a föld alól kibújva, a friss tavaszi időben hangszereiket porolgatva egy Háborgató Maszkura nevű cilinderes úrba botlottak...
A két éve Budapesten élő Maszkura szülőhazájában Erdélyben és itthoni hiphop körökben már ismert volt, de gondolt egy merészet és maga mögött a tücsök bandával, kezében egy tangóharmonikával szerencsét próbált. A zene sokszínűsége, a 20-as évek gengszteres zenekarképe és a hangszerek sokfélesége - nagybőgő, vagy az említett tangóharmonika - egyedi hangulatot és hangzást kölcsönöznek a tücsök-zenének.Szövegeik kizárólag magyar nyelvűek, tartalmasak, sosem hiányzik belőlük a mondanivaló. Számaikban gyakran fordulnak elő latinos funkos, sőt swinges ritmusok, ami táncolhatóságot és jó bulikat eredményez, de emellett hallhatóak mélyebb érzelmű, lágyabb számok helyenként rap szöveggel fűszerezve.
A tavasz letűnt és a zenekar maradandót kívánt alkotni, ami egy négyszámos demófelvételben nyerte el formáját. Ezek közül kettő már az étert is megjárta a radiocafé, a jazzy és a Rádió C frekvenciáján, valamint letölthető a zenekar honlapjáról. A tücskök eddigi rövid életük során megfordultak többek közt a Millenáris Parkban, a Jam Pubban, az A38-on, Közgázos-egyetemi buliban, az Almássy Téren és Erdélyben a Félsziget-fesztiválon, ahol rendre megtáncoltatták a bulizni vágyó hangyákat. A zenekar következő koncertjeiről és a velük kapcsolatos hírekről – amúgy igencsak mutatós - honlapjukról (www.tucsokraj.hu) lehet információhoz jutni. Jövő évi terveik között szerepel még több fesztivál, még több koncert és az első lemez felvétele.
Bár jön a tél, de az egész nyáron muzsikáló, immáron öt tücsök nem akar visszabújni a föld alá, mert hideg estéken már menedéket nyújtanak a próbák és a füstös pesti pubok.
Maszkura, az áriázó, harmonikázó tücsök Erdélyben, Marosvásárhelyen születtett 1981-ben. „Kilenc, tíz éves suliba járó, csóró, egyszerű kis kölyök lehettem
Amikor apámtól kapott piros tangóharmonikát a nyakamba vettem.
Kezdetben népdalokat próbálgattam játszani harmonikán, később apám beíratott egy népművészeti suliba kis szülővároskámban, ahol három évet tanultam alapszinten harmonikázni, aztán tovább autodidakta módon folytattam a muzsikával való foglalkozást.
Sokat vendéglátóztam, körülbelül kilenc évet, billentyűs hangszereken.
Játszottam néhány kis rock csapatban is, néhol basszusgitárral, máshol meg szintetizátoron. 1998 telén kezdtem szövegeket írogatni, mégpedig rap szövegeket, ugyanis hiphop zenével kezdtem a zenei pályafutásomat.
Eleinte román nyelven írtam, de 2003 nyarán úgy döntöttem, hogy anyanyelvemen folytatom Háborgató Maszkura néven. Én választottam magamnak a Maszkura művésznevet, mert otthon néha így szólítottak a szüleim.
Vidéken voltak maszkurák, színes, vicces ruhákban, fejükön maszkkal és gyerekeket fenyítettek, ha rosszak voltak .Tehát innen jön a név, csak mert sokan kíváncsiak. 2005. októberében költöztem fel Pestre és azóta folytatom zenei pályafutásomat, viszont más zenei irányzattal, mint pl. a jazz és a pop keverékét kipróbálva.
Hamarosan napvilágot lát a legújabb hiphop lemezem, „Rapformátus”címet viselve, tehát ne keseredjenek el azok, akik a Magyar Rap, avagy hiphop műfajában ismertek meg. Szolgálni fogom továbbra is azt az irányt.
Tudnotok kell, hogy a legfontosabb, amit Atyám adott 2007-ben, az a Tücsökraj . A négy kis tücsök a hátam mögött, akikkel együtt boldoggá szeretnénk tenni sok kis magyar ember, asszony szívét."
És a többi tücsök:
Lakatos Ferenc – elefántcsontokat billentő tücsök
Kertész Csaba - pengetős tücsök
Boros Gábor – bőgőt bőgető tücsök
Révész Csanád – fedőt, fazekat verő tücsök