Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Kilenc pápát szolgált, de értett az extázishoz

Kilenc pápát szolgált, de értett az extázishoz

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 12. 05.
Legendás lények nyomában - Mitikus kalandjáték és kiállítás Budapesten
2025-09-18 09:54:48

Lépj be a mesék világába, ahol legendás lények várnak rád, és csak a bátorságoddal és furfangoddal

Péter Bence hazatér - a világsztár zongorista Budapesten mutatja be legújabb produkcióját
2025-09-16 08:30:00

Új műsorral, látványos színpadi megoldásokkal és egy titokzatos vendéggel tér vissza Budapestre a

Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát
2025-09-16 07:00:00

Nyolcadik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amelyet idén Dezső Tamás nyert el az

Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten
2025-09-15 12:00:00

Hétvégén ért véget a 21. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál, melyen Joachim Trier új alkotása

további bejegyzések a szerzőtől »

Négyszáztíz éve, 1598. december 7-én született Gian Lorenzo Bernini, az olasz barokk legnagyobb mestere, aki szoborba öntötte Szent Teréz extázisát.

A nápolyi születésű fiú a művészet alapjait szobrász édesapjától sajátította el. Rómába költözése után a nagyhatalmú Borghese család vette pártfogásába, első szobrát tízévesen faragta ki. A mélyen vallásos és fanatikusan szorgalmas Bernini hamar levetkőzte a manierista manírokat és kialakította saját, szenvedélyes és energikus stílusát.

Önarckép


Első nagylélegzetű munkája a római Santa Bibiena templom újjáépítése és a Szent Péter bazilikában lévő Szent Péter sír fölé kerülő szimbolikus építmény megtervezése volt. A székesegyház kupolája alatt felállított, 29 méter magas csavart oszlopokra támaszkodó bronz oltársátor 1633-ra készült el. 1629-től ő lett a templom vezető építésze és átvette a Palazzo Barberini építését is, a sokasodó munkát saját műhelyének tagjai segítségével végezte el. Számos kortársát örökítette meg, VIII. Orbán pápa képmásain kívül nevéhez fűződik a pápának a Szent Péter bazilikában található síremléke is. Jelentős és Róma képét meghatározó művei a tereket díszítő kutak: a Piazza Navona Négy folyam kútja a Duna, Nílus, Gangesz és la Plata alakjaival; a Fontana del Moro az általa faragott tengeristennel, Triton-kútja a Piazza Barberinin áll.

Egyik leghíresebb alkotása a Santa Maria della Vittoria templomban látható Szent Teréz extázisa. Az ő nevéhez fűződik a Szent Péter bazilika előtti tér négy oszlopsoros kolonnádja, amelynek közepén obeliszk magasodik; a 284, egyenként 16 méter magas oszlop tetején 140 szent szobra áll, az oszlopsorok ívei szinte ölelő mozdulattal hívják az érkezőt.

Szent Teréz extázisa

Bernini 1665-ben XIV. Lajos meghívására Párizsba utazott, de megsértette vendéglátóit, így nem fogadták el terveit a Louvre átépítésére. Útjának eredménye "csak" a király mellszobra lett, amely később mintegy száz évig szolgált mintául az uralkodói portrék elkészítéséhez. 1667-71 között segédeivel újrafaragta az Angyal-híd néhány szobrát, 1670-ben készült el a barokk gyöngyszemének tartott Sant' Andrea al Quirinale ellipszis alaprajzú jezsuita temploma. Ő tervezte a ma az olasz államfő székhelyéül szolgáló Quirinale-palota egyik szárnyát, a Trevi-kutat (de ennek mai formája már Nicolo Salvi műve), valamint ő kezdte el a Montecitorio palotát is, a mai olasz parlament épületét.
Bernini 81 évet élt és kilenc pápát szolgált, 1680. november 21-én hunyt el.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Képzőművészet Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát
  • Katlanra fel! Kedden indul a 18. Ördögkatlan Fesztivál Katlanra fel! Kedden indul a 18. Ördögkatlan Fesztivál
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár
  • A művészet mindenkié! A művészet mindenkié!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr187837406

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard