Szentmisével búcsúztatták el Gyurkovics Tibor József Attila- és Kossuth-díjas költőt, írót pénteken Budapesten, a Szent István-bazilikában. Az altemplomban elhelyezett ravatalnál a családtagok mellett barátok, tisztelők is elhelyezték az emlékezés virágait.
A zsúfolásig megtelt bazilikában Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek méltatta Gyurkovics Tibort. Mint elmondta, az író gazdag életet élt. Szerettein, ismerősein kívül azok is gyászolják, akik csak művei útján találkoztak vele. Színes egyéniség volt, műveinek gazdagsága, magával ragadó ereje maradandó értéke nemzetünk kultúrájának. Tudott szólni a vers, a regény, a dráma nyelvén, írt novellát és mesekönyvet és közben sokat küzdött az igazsággal, emberléttel és magával az istennel - fogalmazott Erdő Péter.Újra és újra megjelentek verseiben az istennel kapcsolatos gondolatok, főleg az utóbbi időben. Erdő Péter néhány verssort idézett Gyurkovics Tibor Istenem című alkotásából, amint lelkét a mennyei atya kezébe ajánlja: "valahol meg kell állni, valahol meg kell halni, valami könnyű réten akarok elfakadni, nem félek a haláltól, megállok vele szemben, de amikor lesújt rám, Isten, ölelj meg engem".
A szentmisén megjelent számos politikus, művész, közéleti személyiség, köztük Orbán Viktor és felesége, Eperjes Károly, Ráckevei Anna, Kubik Anna színművész és Döbrentei Kornél költő.
Gyurkovics Tibort a szentmise után szűk körben helyezték végső nyughelyére.
Gyurkovics Tibor 1931. december 18-án született Budapesten. 1988-1992 között a veszprémi Petőfi Színház dramaturgja, 1989-1991 között az Új Idő szerkesztőbizottsági tagja volt. 1991-1995 között a Magyar Írókamara társelnöke, 1992-től a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, 1995-től a Magyar Írók Egyesületének elnöke volt, majd tiszteletbeli elnöke. A Budavári Önkormányzat díszpolgári címet adományozott az írónak. Elnöke volt az alternatív Kossuth-díjat létrehozó Alternatív Magyar Művészeti Díj Alapítvány kuratóriumának.
Gyurkovics Tibor számos rangos irodalmi díj kitüntetettje. Egyebek mellett 1982-ben József Attila-díjat kapott, 1994-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 1997-ben elnyerte a Magyar Örökség-díjat, 2001-ben a Magyar Művészetért Díjat.