A reneszánsz kori budai udvari életet mutatja be a szegedi Somogyi könyvtárban keddtől látogatható tárlat, amelyen olyan nagy történelmi alakok élethű másával találkozhatnak az érdeklődők, mint Leonardo da Vinci, Janus Pannonius, Kinizsi Pál, Galeotto Marzio vagy éppen Beatrix királyné.
A kiállításon öt képben huszonkilenc figura: férfiak, nők és gyermekek életnagyságú, élethű figurái láthatók kézzel varrt ruhákban, kézzel faragott bútorok között.Palotás Erika szervező az MTI-nek elmondta: a CodeEx kiállítás a reneszánsz kor háromdimenziós képe, élethű jelenetek mutatják be az akkori életet. A kiállítás megtervezésében történész szakértők vettek részt, az ábrázolásmódokat viselet- és irodalomtörténészek szakmai felügyeletével végezték, a kivitelezési munkákat szobrászok és jelmezkészítők, kalap- és parókakészítők segítették.
A figurák a filmes világban használatos szilikon technológiával készültek, amellyel az igazi bőr felületekhez megdöbbentően hasonló eredményt értek el. Orvosi műszemek és szőr-, valamint hajbeültetéssel a bábuk minőségben a nyugat-európai vagy az Amerikában látható panoptikumok színvonalát mutatják. Leonardo fejét például másfél hónapig "szőrözték". Az anyag összeállítását hat hónapos kutatómunka előzte meg.
A budavári kultúrát bemutató tárlat egy három lépcsős kiállítás első anyaga, a második ütemben Beatrix gyermekkórusa és az igazságszolgáltatás mutatkozik majd be, a harmadikban pedig a középkori szakmákat szeretnék megismertetni a közönséggel - mondta el Palotás Erika.
Hozzátette: a panoptikum műfaja világszerte nagyon népszerű, a különböző műveltségi szintű és különböző korú embereket is képes megszólítani akár már óvodás kortól. Az egyes jelenetek élethelyzetei színes történelemórákra, oktatásra is alkalmasak, sőt korcsoportra szabott tematikus tárlatvezetést is igényelhetnek a látogatók. A kiállítás Kiskunfélegyháza után érkezett Szegedre, majd februártól már Gyulán láthatja a közönség.