A temetéseken játszott zenék után hamarosan Kínában is jogdíjat kell fizetni, ha a Kínai Zenei Jogvédő Egyesület (MCSC) elfogadja egy szerzői jogokra szakosodott ügyvéd javaslatát.
A thebeijingnews.com kínai hírportálon megjelent beszámoló szerint a jogdíjat kísérleti jelleggel a kelet-kínai Csiangszu (Jiangsu) tartomány közigazgatási központjában, Nankingban (Nanjing) vezetnék be. A jogvédő társaság azonban valószínűtlennek tartja az új jogdíj bevezetését, arra hivatkozva, hogy az ötlet egyelőre még csak egy jogász elképzelése.Az MCSC jogi osztályának igazgatója, Liu Ping szerint a közkedvelt zenék nyilvános helyen történő, kereskedelmi célú lejátszása megsérti a szerzői jogi törvényt, mivel a zenei számok védelme csak 50 évvel a szerző halála után szűnik meg.
A jogvédő szövetség 5000 előadóművész 40 millió dala után szed jogdíjat. "A klasszikus zenék lejátszása nem okoz gondot, a jogvédő társaság azonban kifogásolja azt, hogy a szállodákban és az éttermekben a népszerű énekesek dalait jogdíj fizetése nélkül játsszák le" - mondta Liu Ping.
Kínában a nagyobb bevásárlóközpontok és a négy-ötcsillagos szállodák rendszeresen fizetnek az egyesületnek. A délnyugat-kínai Jünnan (Yunnan) tartomány központjában, Kunmingban (Kunming) közel 200 szálloda függesztette fel a háttérzene szolgáltatást, miután az MCSC a zeneszámok utáni jogdíjakat követelte.
A szerzői jogi szervezet a szállodáktól ágyanként 1,75 jüant (51 forintot) kért havonta, és úgy tűnik, hogy ezt már sokan nem akarják, vagy nem tudják kifizetni. "Már az is haladásnak számít, hogy a hotelek felhagytak a jogsértéssel - hangsúlyozta Liu hozzátéve, hogy nem a hotelszobákat szeretnék elnémíttatni, hanem a közvélemény figyelmét akarják felhívni a szerzői jogok fontosságára.
A beszedett jogdíjak 80 százalékát juttatják el a művészeknek, a fennmaradó 20 százalékot pedig a szervezet fenntartási költségeire fordítják.