Tekintettel a világválságra nem tanácsoljuk, hogy minden kedves rokonotokat plazmatévével ajándékozzátok meg. Múlt héten már adtunk pár tippet, hogy milyen szívhez szóló, praktikus, de mutatós ajándékkal lephetitek meg szeretteiteket. Ezeket az üvegbe zárt finomságokat viszonylag olcsón összeállíthatjátok, akik pedig kapják, azok garantáltan széles vigyorral hálálják meg! Jön a második rész: hagymalekvár, likőrök, és házi készítésű "instant" kenyér.
Hagymalekvár?Igen, igen, igen! Ha még nem ettél, feltétlenül próbáld ki ezt a fényes lila, édes-savanyú „dzsemet”. Az év bármely szakában elkészíthető, de ilyenkor, mikor elfelejtettük a nyári dömpinget és újra van kedvünk lekvárt főzni, kifejezetten kellemes elfoglaltság. Nagyon finom húsok és grillezett zöldségek mellé, de barna kenyérre, kék sajttal vagy camembert-rel is kiváló.
Ajándéknak pedig gyönyörű és egzotikus. 1 kg hagymánál kevesebbel nem érdemes kezdeni, abból két kis üveg lesz.
Elkészítés
- A hagymát vágd fel negyedekbe, aztán kb. fél centis szeletekre.
- (Ha kipróbálod fokhagymával, azt is vágd szeletekre.)
- Forró olajon párold meg a hagymát.
- Amikor üveges, add hozzá a barnacukrot, és kicsit karamellizáld. Ha szükséges, kevés vizet önts alá, nehogy odakapjon.
- Párold 10 percig, sózd, borsozd meg, és önts rá balzsamcetet.
- Kis lángon párold 20-25 percig, amíg sűrű szaftos, puha elegyet nem kapsz.
- Ízesítsd utána, ha kell.
Szép italok
Nyáron annyi meggyet szedtünk, hogy kínomban a végén egy adagból meggylikőrt csináltam. Milyen jól tettem! Jövőre többet fogok elrakni. Mostanra megért, szép üvegekbe töltve fogok ajándékozni belőle.
Meggylikőr
Elkészítés
- A befőttesüvegeket rakd tele szép, hibátlan meggyszemekkel.
- Minden üveg tetejére önts 10 dkg kristálycukrot és annyi rumot, amennyi elfedi (kb. ½ dl).
- Az üvegeket zárd le.
- 1-2 hét elteltével a cukor feloldódik a rumban, és fogyasztható lett az ital. (De én kibírtam mostanáig.)
Tudom, nem feltétlenül gondoltál a meggyszezonban a karácsonyra, de nincs veszve semmi. Ősi bölcsesség, hogy nincs az a növény, amiből ne lehetne valami kis koccintanivalót összehozni. Pálinkába, konyakba, rumba sokféle bogyót (aszalt gyümölcsöt, csipkebogyót, áfonyát stb.) érlelhetünk télen is, ezek megízesítik, megszínezik az italt.
Karácsonyig egy narancslikőrt fogok még összehozni, hogy kiegészítsem a meggylikőr-készletet. Állítólag 5 nap alatt elkészül, az 1936-ban kiadott Magyar házasszonyok lexikonában olvastam a receptet.
Narancslikőr
Elkészítés
- A narancsok héját alaposan sikáld le meleg vízzel, legalább öt percig.
- Hámozd meg krumplihámozóval, hogy a héj fehér része csak vékonyan maradjon rajta.
- Tedd a héjat az alkohollal együtt jól záródó üvegbe.
- 4 napig pihenjen, néha rázd fel.
- A cukorból a vízzel főzz szirupot.
- A kihűlt szirupot keverd az alkoholhoz.
- Szűrd le az italt, és töltsd szép üvegekbe.
Csak-neked kenyér
Tavaly karácsonyra kenyér-hozzávalókat adtam a barátnőimnek, megfertőzve ezzel őket a kenyérsütés iránti szenvedélyemmel.
Sokáig válogattam, míg olyan üveget nem találtam, ami belefér a kenyérsütő-formába. Varrtam régi lenvászonból egy jó erős zsákot – ezzel nemcsak szép, de kenyeres-zsáknak is remekül beváló csomagolást adtam az ajándéknak.
A hozzávalókat (a víz és a tej kivételével) rétegesen az üvegbe öntöttem és lezártam. A rétegezésnél alulra tettem az élesztőt, középre a sót, legfelülre a cukrot: ezek az alapanyagok jó, ha nem kezdenek reakcióba lépni, mielőtt fel szeretnénk használni őket. Az üveget betettem a formába, a formát a kenyeres-zsákba.
Mellékeltem egy használati utasítást, melynek leegyszerűsített tartalma a következő: a keveréket jól össze kell rázni, és 2,5 dl langyos vizet és ugyanannyi langyos tejet kell hozzáadni sütés előtt.
Érdemes megnézni a hozzávalók szavatossági idejét, és a legrövidebbet feltüntetni a használati utasításon, nehogy túl soká várakozzon a kenyérnekvaló.
A hozzávalókat itt elolvashatod.