Így, ünnepek táján, üdvözlőlapokkal telítődnek postaládáim. Először zúzmarás tájról, behavazott fenyőfákról, csillogó üveggömbökről, égő gyertyákról készített felvételek érkeznek, ezen témákhoz biggyesztett szöveggel nyugtat meg a feladó: örül annak, hogy őt olvasom, hallgatom, nézem, nála vásárolok, hűséges vagyok hozzá.
A nívós, személyes küldeményeket jóval később, szinte az utolsó pillanatban kapom meg, ezeknél már érezhető, készítőjük, elküldőjük valóban örömet akar szerezni, a jó kívánságokat komolyan vehetem.Az idei Karácsony egyik legszebb, szívemhez legközelebb álló képeslapját – nyomtatott, és virtuális formában is – Bege Nóra készítette a Baltazár Színház Betleheméről.
A színtársulatról tudnunk kell, hogy tagjai értelmi sérült színészek, akik magas szintű művészeti képzés után komoly, professzionális előadásokat hoznak létre. Lassan, nagy körültekintéssel lehet velük dolgozni, de az értük befektetett energia nem vész kárba, megsokszorozva adják vissza.
Ez a felvétel is több hetes előkészület és csapatmunka eredményeképpen született meg egy bakonykúti tanya istállójában. Szerénykedik is Nóra, mondván, ő csak a gombot nyomta, (a jelenetet Elek Dóra művészeti vezető állította be), mégis a fotográfus sétál itt vékony jégen. Stílusérzéke, empátiája és tökéletes technikai tudása nélkül ugyanis sajnálat, sőt, – rosszabb esetben – nevetség tárgya lehetne a vállalkozás.
A fotó előképét – bár a beállítás itt sokkal egyszerűbb – valahol a spanyol, és németalföldi barokk festészet táján (is) kereshetjük, leginkább talán Murillo hasonló tárgyú műveinek színvilága elevenedik meg előttünk.
A Háromkirályok imádása címen ismert téma szép, ugyanakkor ikonográfiailag egyedi feldolgozását láthatjuk. Egyedi, hiszen a napkeleti bölcseket három lány személyesíti meg, ők arany, tömjén és mirha helyett már kalácsot, gyümölcsöt és zöldséget hoznak, de félárnyékban lévő arcukon az ismert rajongó szeretet látható. Érdekes, hogy csak ők vannak „rendesen” felöltözve, a másik csoport – szinte a földi világtól eltávolodva – kelmékbe burkolva jelenik meg. A szent család hármasa a klasszikus szerkesztésmódot idézi: Mária és József a gyermekre figyelnek, aki viszont kifelé tekint. Az egyszerű világításnak, és a különböző színű textíliák használatának köszönhetően úgy tűnik, mintha a kisded maga lenne a fényforrás. Szemünk először őt veszi észre a képen, ahogy ez természetes is, hiszen születés éjszakáján, túl a téli napfordulón, a sötétségből való kilépésünket is ünnepeljük.
A Betlehem legkülönfélébb variációit ismerhettük már meg. Láthattunk nagy mesterek és naív művészek alkotásait, a világ egzotikus tájain élő népek saját megfogalmazásait, valahogy mindegyik megérintett bennünket. Minden okunk megvan arra, hogy szeressük Baltazárét is!
Boldog Karácsonyt kívánok mindenkinek!