Nem egészen öt napra kiállították Nyikolaj Ge orosz festő A szanhedrin bíróság című képét a moszkvai Tretyakov galériában, miután több mint száz éven át zömmel a raktárak mélyén pihent.
Nyikolaj Ge (1831-1894) a maga idejében elismert, de egyben sokszor vitatott művész volt. Francia származású orosz nemesi család sarja volt, s főleg vallási tárgyú festményeivel szerzett nevet: Szentpéterváron a század hatvanas éveinek elején először bemutatott festményei olyan sikert arattak, hogy II. Miklós cár is vásárolt belőlük és nyomban megtette az alkotót a képzőművészeti akadémia tanárává. Ge vallási tárgyú képei azonban később sok heves vitát és ellenállást váltottak ki, mert eltértek a kanonizált elképzelésektől.Most látható vásznán Krisztus ábrázolása személyesen III. Sándor cár rosszallását váltotta ki: az uralkodó a vásznat meglátva a kor híres, torzonborz orosz etnográfus-utazójára utalva így kiáltott fel: "Miféle Krisztus ez, ez egy beteg Mikluho-Maklaj!"
Ge hazavitte művét, és hozzálátott Krisztus alakjának átfestéséhez. Halála után fia apja barátjának, Lev Tolsztojnak küldte el a festményt, de óvatlanul újságpapírba csomagolta azt, és a papír foszlányai örökre ráragadtak. Később a kép egy időre a Tretyakov galéria kiállítására került, de hamar raktárba vitték, a szovjet időkben pedig ritkán állították ki. A szanhedrin bíróság című vászon legutóbb 1981-ben volt látható.
Most restaurálták és karácsony előtt néhány napra kifüggesztették a Ge munkásságát bemutató teremben, de a sors iróniájából még idén újra raktárba kerül, mivel a termet is rekonstruálják. Ugyanis 2011-ben ünneplik a festő születésének 180. évfordulóját, s talán a felújított környezetben a hányatott sorsú kép is végre megfelelő helyre kerül.