Mi legyen azzal a bejglivel, rántott hallal, sült szárnyassal, amit már végképp nem tudsz legyűrni? Mielőtt kidobnád, olvasd el a cikket!
A bejgli túléléseKezdjük a bejglivel: karácsony után már a neve említésétől is az jut eszünkbe, hogy „köszönöm, nem kérek”. Milyen finom is tud lenni ugyanez a bejgli ínséges időkben, amikor csak elővesszük a mélyhűtőből a zacskóban hibernált mákos, diós rudat, és szépen felengedjük szobahőmérsékleten! Ugyanolyan friss lesz, mint ahogyan elraktuk.
Marinált ponty
A rántott pontyszeletből nálunk mindig marad, és a túlkínálat következtében másnapra sem fogy el. Ilyenkor lehet átlényegíteni, és remek előételt (vagy uzsonnát) készíteni belőle.
2 szelet rántott pontyhoz szükség lesz egy lila hagymára, kb. 2 dl vízre, kb. 1 evőkanál ecetre, sóra, cukorra. Szoktam még tenni mellé babérlevelet, borókabogyót, borsot, csilipaprikát és egy kiskanál olívaolajat is. A vizet ízlés szerinti mennyiségű cukorral és sóval forrald fel, tedd hozzá az ecetet, olajat, és hűtsd le szobahőmérsékletűre. Közben a befőttesüveget vagy más, zárható edényt töltsd meg rétegesen a rántott hallal, a hagymával és a fűszerekkel. Öntsd rá az ecetes pácot, gondosan zárd le, és tedd a hűtőbe. 3-4 óra múlva már fogyasztható, rozskenyeret válassz mellé!
Húsos pite
A finom húsos pitében rá sem lehet ismerni a sült szárnyas maradékára.
Néhány jó tanács a tészta elkészítéséhez:
- Hideg alapanyagokkal dolgozz (és hideg kézzel).
- A vajat ez esetben ne helyettesítsd margarinnal.
- 2-3 perc alatt állítsd össze a tésztagolyót, ne gyúrd túl, akkor nem lesz omlós.
- Legalább fél órát pihentesd a hűtőben, mielőtt kinyújtod.
A tésztához szükséged lesz 30 dkg finomlisztre, fele annyi (15 dkg) vajra és kb. 1 dl jéghideg vízre. Ez a mennyiség az én 28 cm átmérőjű, kedvenc kerámiatálamra van szabva. A vajat morzsold el a liszttel, öntsd hozzá a vizet (szakaszosan, ne legyen túl sok…), és gyúrj egy viszonylag kemény tésztagolyót. Tedd a hűtőbe, amíg elkészíted a tölteléket.
Kb. 30-40 dkg sült hús maradék, 1 kanál olaj, hagyma (vörös- vagy póréhagyma), zöldségek (amit otthon találsz: répa, gomba, brokkoli, cukkini, zöldbab mind finom bele), fűszerek (bors, kakukkfű illik hozzá a legjobban), só, 1 evőkanál liszt, kb. 1 pohár (maradék), lehetőleg száraz fehérbor és ugyanannyi tej fog kelleni a töltelékhez.
Készíts a hozzávalókból ragut: az olajon megfuttatott hagymán pirítsd át a húst, add hozzá a felszeletelt zöldségeket, és fedő alatt párold kb. 10 percig. Ha már nincs alatta túl sok lé, szórd rá a lisztet, kicsit hagyd pirulni, aztán öntsd hozzá a bort és a tejet. Jól keverd össze, fűszerezd, és lassú tűzön hagyd rotyogni legalább 20 percet, hogy jó sűrű legyen.
Közben nyújtsd ki fél centi vastagra a tészta kb. 2/3 részét, és bélelj ki vele egy kikent, alacsony falú kör alakú formát úgy, hogy a forma pereméig érjen a tészta. Hagyd a ragut kicsit hűlni, aztán kanalazd a tésztára. Borítsd rá a maradék tésztából kinyújtott kör alakú lapot.
Nyomogasd össze villával a tésztaszéleket, a maradékot vágd le éles késsel – készíthetsz belőle tésztadíszt a pitére. Fúrj egy lyukat a pite közepébe hegyes késsel, hogy a gőzök távozhassanak sütés közben.
180 ºC-ra előmelegített sütőben 45-50 perc alatt szép aranybarnára sül a húsos pite, ami köret nélkül is megállja a helyét.