A világ egyik legkeresettebb jazzmuzsikusa, Jacques Loussier lesz Varnus Xavér születésnapi koncertjének vendége április 29-én a Művészetek Palotájában.
Azok, akik a jazzt csak rétegzeneként hajlamosak elkönyvelni, nehezen tudnának mit kezdeni a francia orgonavirtuóz és zongoraművész által produkált lemezeladási mutatókkal. Loussier eddig összesen 200 millió értékesített albuma ugyanis mindent egybevetve annyit jelent, hogy nála nagyobb üzleti sikereket ebben a műfajban csak Louis Amstrong ért el. A Loussier Trió (Christian Garros - ütőhangszerek, Jacques Loussier - zongora, Pierre Michelot - nagybőgő) 1959-ben tűnt fel a jazz megújítóinak sorában, amikor kiadták a Play Bach című albumukat, amely egészen hihetetlen sikert ért el: 30 millió példányban fogyott el. A Bach-feldolgozások sikeres debütálása egy egész széria előfutára volt: 1964-re már napvilágot látott a Play Bach No. 5 című korong is - s ahogy az lenni szokott, a nagy sikerre való tekintettel idővel összeállt a The Best Of Play Bach című válogatásalbum is.A most 75 éves művészt Varnus Xavér - mint mondta - azért merte felkérni, mert a Művészetek Palotájában világszínvonalú hangversenyterem várja a művészt. A közös produkciót persze más is megalapozhatja: elsősorban az a bátor kreativitás, amellyel mindketten újra tudják értelmezni a ma már klasszikusnak számító, de saját korukban minden konvenciót merészen felforgató életműveket.
Az együttműködést Xavér kezdeményezte, aki rögtön egy kész összeállítással kereste meg Jacques Loussier-t, amelyet kettejük különböző felvételeiből készített, jelezve, hogyan képzelné el a műsort. A küldemény gondolatébresztőnek bizonyult: a világsztár elfogadta a felkérést.
A két művész a hangverseny előtt három hetet fog együtt gyakorolni Észak-Franciaországban: a produkcióról eddig annyit árultak el, hogy a műsorban Bach legnagyobb és legismertebb műveit fogják bemutatni, s ezenközben mozaikdarabokként illesztik egymás mellé a Bach műveiből kiválasztott részleteket, s az azokra rögtönzött jazzmotívumokat. A koncert iránti felfokozott magyarországi érdeklődést jól mutatja, hogy a jegyek árusításának első napján, november 20-án már a belépők egyharmada elkelt.
Ez a tény persze csak azokat lepheti meg, akik nem tudják, hogy Loussier mekkora tömegeket képes megmozgatni világszerte. Beszédes, hogy ebben a tekintetben a leginkább impozáns teljesítményt éppen a Bach zenéje előtti tisztelgés váltotta ki: 2000. július 28-án, a zeneszerző halálának kétszázötvenedik évfordulóján a lipcsei Tamás-templom előtti téren 200 ezres tömeg volt kíváncsi a művész Bobby McFerrin társaságában adott koncertjére.
Igazságtalan lenne ugyanakkor, ha Jacques Loussier klasszikus zenei ihletőinek sorában csakis és kizárólag Bachot emlegetnénk, hiszen a triót Vivaldi, Ravel, Debussy, Handel, Mozart alkotásai is bravúros feldolgozásokra ihlették már.
Jacques Loussier nemcsak a klasszikus zene, hanem a rockzene rajongóival szemben is megállja a helyét: pódiumra lépett már a Pink Floyd, Elton John vagy Sting társaságában is. Pár éve pedig a rap műfaji környezetében is sűrűn forgott a neve, mert egy nem mindennapi plágiumpernek köszönhetően is elhíresült a munkássága: 2002-ben kereken 10 millió dollárt nyert el Eminemtől, miután a perben kiderült, hogy a rapper Kill You című számának dallamát egyértelműen Loussier Pulsion című, még 1979-ben napvilágot látott művéből orozta el.