2008-ban első ízben rendezte meg a Művészetek Palotája a Jazz Showcase tehetségbörzét, melynek célja az volt, hogy a világhírű és méltán elismert hazai jazz-utánpótlás neves európai és amerikai szaktekintélyek előtt is lehetőséget kapjon a bemutatkozásra, továbbtanulásra, sőt esetenként lemezfelvételre, koncertturnéra is.
A tavalyi rendezvénysorozat során a szakma mellett a nagyközönség is megtapasztalhatta, milyen aranytartalékkal rendelkezik a magyar jazzélet. Sokan a Művészetek Palotája Zászlóterében látták és hallották először Borbély Miklós és Fenyvesi Márton zenekarát. Sőt Dés András, Szandai Mátyás és Oláh Szabolcs trióját is a Müpában láthatta először ebben a felállásban a publikum. Már befutott zenészek vadonatúj kísérletei tehát éppúgy megjelentek ezen a tehetségbörzén, mint a még fiatal, főiskolás előadók.Nem lesz ez másként 2009. január 8. és 10. között sem, amikor újra friss lendülettel telik meg a Fesztivál Színház és a Zászlótér. Délutánonként 16 órai kezdettel a – nem is olyan távoli jövő – reménységeit hallhatják a kritikusok, szakemberek és a műfaj legfrissebb irányzatai iránt érdeklődők, míg esténként 20 órai kezdettel a jelen világhírű művészei adnak egészestés koncertet – ezúttal a billentyűket helyezve a középpontba.
Az első napon, csütörtökön, fellép a 2008-ban alakult Molnár Sándor Quintet, akik már a nyár folyamán felkeltették a figyelmet, hiszen a Balatonfüredi Jazzfesztivál keretében megrendezett versenyről a Fenyvesi Márton Trióval megosztva elhozta a zsűri első díját. A fiatal zenészek a mainstream standardeket váltogatva a nagy elődök műveivel mutatják be felkészültségüket.
A Szolnoki Dóra Zamique 2004 óta idézi meg a latin jazz stíluselemeit. Sajátosságuk abban rejlik, hogy két énekes adja elő a dalokat miközben a hangszeres kíséret az énekkel egyenrangú szerepet kap.
A Trio Minor egy dinamikus, akusztikus csapat, amely 2008 őszén alakult meg, s novemberben már megnyerte a Magyar Jazz Szövetség jazz-combo versenyét. A fiatalok saját szerzemények mellett örökzöldekkel is kiegészítik repertoárjukat, természetesen modernebb hangvétellel előadva.
A Mrs. Columbo formáció névválasztása nem a véletlen műve, hisz a közismert nyomozó feleségéről mindenki tudja, hogy létezik, de még senki sem látta – ő a nőies titokzatosság megtestesítője. A zenekart négy hölgy alkotja, akik a 60-as 80-as évek időszakának populáris jazzy-muzsikáiból merítenek – például Tina Turner, Ella Fitzgerald vagy Eta James műveiből.
Este 8 órától a Kaltenecker Zsolt-Borlai Gergő-Lukács Péter trió ad koncertet a Fesztivál Színházban. Az új trió tagjai nem mondhatják idegennek egymást, hiszen két külön felállásban már hosszú évek összeszokott játéka jellemző rájuk. Zenéjüket a fizika határait súroló technikai megoldások, a megalkuvásoktól mentes dinamikai és harmóniai megoldások jellemzik, melyek egyedi műfajt teremtenek a színpadon.
Pénteken ismét délután 4 órától indul a jazz őrület a Művészetek Palotájában. A fiatal trombitás a Koós-Hutás Áron a 2008-ban, az MR3-Bartók Rádió védnöksége alatt rendezett Tomsits Rudolf Jazz Trombita Tehetségkutató Verseny győztese a Jazz Showcase keretében saját zenekarával mutatkozik be a szakmának és a publikumnak.
Subicz Gábor trombitás, akit a Modern Art Orchestrába is hívtak már, zenekarával – az SG5-tel, piszkos, pszichedelikus jazz-funk zenét játszanak majd.
A Fábián Juli Jazz Riff zenekar repertoárja igen színes: jazz-standardek, csemegének számító jazz-szerzemények, saját művek éppúgy terítékre kerülnek, mint igényes pop-számok jazzes-groove-os feldolgozásai.
A 2006 óta koncertező Santa Diver zenekar posztmodern felfogású zenéjére hatással van a techno minimalizmusa, a marokkói gnawa transz-élménye és sosem szűnő energiája, a jazz szabadsága, valamint a melankolikus zenék érzékenysége és szépsége.
Pénteken este 8 órától Binder Károly szólózongora-estje lesz hallható a Fesztivál Színházban. Binder Károly öntörvényű muzsikus, magányos alkotó, akinek zongorajátéka és kompozíciói egyetlen stiláris vagy műfaji kategóriába sem sorolhatók. Munkáját többek között Erkel Ferenc-díjjal és az eMeRTon legjobb zongoristának járó díjával is elismerték, miközben számos nemzetközi jazzversenyen is a legjobbnak bizonyult.
A zárónapon, szombaton a 2001-ben alakult Kovács Linda Quartet indítja a napot. Repertoárjukban többnyire modern jazz-standardek szerepelnek, illetve olyan előadóktól hallhatóak átdolgozások, mint Joni Mitchell, Jaco Pastorious.
Ávéd János a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz-szaxofon szakos hallgatója. Ezen a napon kvartettjével saját kompozícióikat is bemutat a közönségnek amellett, hogy a múlt nagyjainak zenéiből is megidéz párat.
Oláh Dezsőt eddig rendszerint triójával hallhattuk, kevés alkalommal állt színpadra kvartettnél nagyobb saját zenekarral. A zenekar alapvetően egy 4 klasszikus fafúvóssal kiegészített jazztrió, amely modern európai zenét játszik. A koncerten elhangzanak olyan szerzemények, amelyeket trióban már játszott Oláh Dezső, valamint olyan új szerzemények is műsorra kerülnek, amelyek a Müpában debütálnak.
A nemrég alakult Borbély Miklós Trió vezetője, Borbély Miklós, azzal a szándékkal hozta létre együttesét, hogy a hangszer összeállításából fakadó letisztult hangzás lehetőségeit, szabadságát alapul véve bensőséges hangulatot teremtsen. A kísérletezésben társai Farkas Norbert és Cseh Balázs.
A szombati jazz napot a Gonda János–Berkes Balázs Duó zárja este 8-kor a Fesztivál Színházban. Gonda János a hazai jazzélet úttörő, meghatározó és véleményformálásával a mai napig mértékadó alakja. Életpályája az elmélet és a gyakorlat sajátos ötvözete: amellett, hogy kiváló zenetörténész és -pedagógus, zongoraművészként és zeneszerzőként is osztatlan elismertségnek örvend idehaza, és számos európai országban.