A hetedhét-országra szóló, karácsonytól szilveszterig húzódó lakomák után kíméljük kicsit a gyomrunkat, no meg a pénztárcánkat! Valószínűleg mostanra már sokan konstatáltuk, hogy mennyit szedtünk fel az ünnepek alatt, és kezdtünk pánikszerűen koplalni. Mi ajánlunk pár testkontúr-barát receptet! Koplalás helyett.
PóréhagymalevesA hagymaleves az egyik legfenségesebb étel a vírusos-megfázásos időszakban. A zabpehellyel sűrített, zöldséges póréhagymaleves az ő édestestvére: egyszerű, laktató, gyorsan elkészül és nagyon finom.
Hozzávalók
(6 személyre)
2 póréhagyma, 2 répa,
2 krumpli
kevés olaj vagy más zsiradék
2-3marék zabpehely
só, bors, kakukkfű, majoranna, oregánó, bazsalikom, 2 dl tejföl
Elkészítés:
Kevés olajon pirítsd világosbarnára a zabpelyhet. (Én kukoricaolajat szoktam használni ehhez, mert semleges az íze, de használhatsz más kedvenc étolajat, margarint, vajat is.) Dobd rá a karikákra szeletelt póréhagymát, azt is pirítsd kicsit, majd a felaprított répát is.
Ha megbújik a hűtődben egy kis szelet paradicsom és paprika, nyugodtan dobd bele azt is, nagyon finom lesz tőle a leves. Fűszerezd, sózd, és öntsd fel körülbelül 3 dl vízzel (vagy húslével).
Add hozzá a felkockázott krumplit, és főzd puhára a hozzávalókat (Ez kb. 20-25 percet vesz igénybe.) Mikor majdnem kész, adagolj bele tejfölt, és állítsd be az ízét, ha kell. Forrjon még egyet, és máris mehet az asztalra a gőzölgő leves.
Örökzöld quiche (magyarul: kis)
A francia konyha elévülhetetlen érdeme, hogy ezt az egyszerű egytálételt kitalálta nekünk. Gyorsan össze lehet dobni, ráadásul szinte minden maradékot elnyel, sőt, akkor a legjobb, ha sokféle, kis mennyiségű alapanyagot használunk fel hozzá. A tészta pofonegyszerű, maximum öt percet kell és szabad az összeállítására szánni (szerepelt már a maradékmegmentési akciónkban).
Van, aki mélyhűtött levelestésztából készíti, számomra annak a beszerzése, tárolása és felolvasztása semmivel sem egyszerűbb, mint gyúrni egy kis vajastészta-alapot. Rajtad, és a hűtődben fellelhető maradékokon múlik, hogy mi kerül a tészta tetejére - csak a tojás és a tejszín és/vagy tejföl, valamint a sajt a biztos elem. Én csupa zöldet találtam a hűtőmben, meg egy kis fehéret, úgyhogy „örökzöldet” alkottam: brokkolit, újhagymát, cukkínit, kapribogyót, olajbogyót, madársalátát meg egy kis karfiolt használtam most fel.
Hozzávalók
(6 személyre)
A tésztához:
20 dkg liszt,
10 dkg vaj (ez esetben ne helyettesítsd margarinnal)
só, ¾ dl jeges víz
A töltelékhez:
4 tojás,
2 dl tejszín és 2 dl tejföl (vagy csak az egyik, az eredeti receptben sűrű tejszínt használnak)
sajt (minél többféle, annál jobb; én most edamit, füstölt sajtot és parmezánt találtam)
Minden egyéb (egymáshoz illő zöldségek, olajbogyó, kapribogyó, sonka apróra vágva stb.)
só, reszelt szerecsendió Elkészítés:
A tésztát állítsd gyorsan össze (ld. Húsos pite tésztája), és tedd a hűtőbe legalább fél órára. Vajazz ki egy sütőedényt, és a vékonyra nyújtott tésztát simítsd bele úgy, hogy a pereméig érjen. Éles késsel vágd le a felesleges tésztát az edényről. (A kist szeretem üvegedényben sütni, mert bármilyen csalóka is a szép barna felszín, láthatom, hogy a tészta alja rendesen átsült-e.)
Ha nyers vagy mélyhűtött zöldséggel dolgozol, ami előfőzést igényel, sós, forrásban lévő vízben forrald öt-tíz percig, majd öblítsd le hideg vízzel.
Melegítsd elő a sütőt 180 ºC-ra – mire felmelegszik, kész is leszel az étel összeállításával.
A tojásokat keverd el a tejszínnel/tejföllel, sóval, szerecsendióval (más fűszert nem igényel), és nagy lyukú reszelőn lereszelt sajttal (hagyjál a tetejére is egy keveset). Ezt a kulimászt öntsd a tésztára.
Ebbe kerülhet az előfőzött zöldség, meg minden egyéb is, amit még kiszemeltünk: paradicsom, hagyma, gomba, paprika, olajbogyó, sonka stb. A tetejére szórj egy kis sajtot, és mehet is a sütőbe 40-45 percre. Mikor aranybarna a teteje, és az alja is megsült már, vedd ki a sütőből, és hagyd néhány percig pihenni-dermedni, mielőtt belevágsz.
Házi joghurtos gyümölcssaláta
Ez az étel egy vitaminbomba, és az emésztést is helyre rakja. Télen, ha nem fogy a gyümölcs, gyakran bevetem ezt a kis trükköt a gyerekek vitaminnal való feltöltésére és a készletektől való gyors megszabadulásra.
Hozzávalók
(6 személyre)
6-8 dl (házi) joghurt,
gyümölcsök (narancs fontos, de helyettesíthető végszükség esetén 100%-os narancslével),
méz vagy cukor
Elkészítés:
A házi joghurt készítéséhez friss tej és egy kevés (előző házi vagy pedig bolti) joghurt kell csak, meg némi idő – de megéri! A fiam nagyon tudományosan készíti: 1 liter tejből 4,2 dl-t felforral, hozzáönti a maradék 5,8 dl-t és az előző adagból maradt (legalább 1-2 evőkanál) joghurtot.
A joghurt-baktériumok nagyon szeretik az 50 ºC meleget, ezért a sütőben ezen a hőmérsékleten érleli a fazéknyi joghurtot öt-hat órán keresztül, vagy amíg a megfelelő állagot el nem éri. Aztán behűtjük, és néha gyümölcssalátát készítünk belőle.
Vegyél egy mély tálat, öntsd bele a joghurtot. Facsard bele két narancs levét, vagy 3-4 dl gyümölcslevet, és édesítsd a szád íze szerint.
Ebbe az alapba kerülnek a feldarabolt gyümölcsök: alma, banán, narancs, mandarin, körte, meggybefőtt, mikor mi van otthon.
Minél több féle gyümölcsöt kerítesz, annál finomabb lesz! A kivivel többször próbálkoztunk, de mindig keserű lett, úgyhogy nem ajánlom. Keverd össze a salátát, és hűtsd be.
Jó étvágyat!