Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Kosztümös szadizmus, baráti szex

Kosztümös szadizmus, baráti szex

Kánya Andrea a szerző friss bejegyzései 2009. 01. 15.
Szerelmeslevél Heath Ledgerhez
2010-01-17 06:00:00

A Dr. Parnassus és a képzelet birodalma nem csupán azért lenyűgöző film, mert Terry Gilliam alkotta, és nem is

Fedetlen alsótesttel, céltalanul henyélni
2009-12-30 10:55:00

Abban ugyan egyetérthetünk, hogy Kazinczy forogna a sírjában, azonban ha maga Balázs Géza írja az előszót a

Az év 10 legnagyobb magyar kulturális botránya
2009-12-27 07:32:00

Idén sem unatkoztunk, hiszen számtalan hír állt a rendelkezésünkre, mely a hazai kulturális élet

Sötét, gonosz erők gyülekeznek a Hősök terénél
2009-12-16 07:24:00

Karácsony előtti agyvérzésre lehet számítani a hétvégén a Dürer-kertben: hogy vajon kik lesznek a jövő év

további bejegyzések a szerzőtől »

Valaki a moziterem előtt várakozva azt mondta: "Kosztümös film, ráadásul Keira Knightley-val? Nem túl csábító..." Nos, biztosan állíthatom, hogy az úr elégedetten távozott a moziból, hiszen A hercegnő se nem romantikus giccs, se nem csajos szerelmi dráma, hanem egy zseniális és tökéletes alkotás arról, milyen az, ha a felszínen az élet tökéletes, a valóságban azonban maga a pokol.

A hercegnő szereplőgárdája eleve predesztinálja a film sikerét, hiszen mind Keira Knightley, mind Ralph Fiennes neve szinte garantált siker, főleg egy történelmi film esetében.
Keira Knightley egyébként valószínűleg már drótozott szoknyában és korabeli kosztümben született, hiszen kétség sem fér ahhoz, a hercegnő szerepét rá öntötték, neki találták ki, és az csakis az övé.
A hölgyemény nem is hagyta cserben a rendezőt, hiszen Georgina Spencer bőrében bizony remekül megállja a helyét.
Devonshire hercegének esetében pedig aligha akad ember a talpán, aki tudja hozni azt, amit Ralph Fiennes: gyűlöletes, érzéketlen, néhol kegyetlen, rideg herceg, aki mégis, valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva végtelenül csábító nemcsak a történetben szereplők számára, de nekünk, nézőknek is.

A film beharangozója kihangsúlyozza, hogy Diana hercegnő Georgina hercegnő egyenes ági leszármazottja - bár sokak szerint enyhén ízléstelen ezzel eladni az amúgy is jól sikerült alkotást. Szerencsénkre a film első képkockái után azonnal elszakadunk ettől a képtől és párhuzamtól -jóllehet, valóban egy karizmatikus, népszerű, ám mégis boldogtalan nő életébe nyerhetünk betekintést.

A XVIII. század végén játszódó kosztümös dráma Georgina Spencer történetét
mutatja be. A hercegnő korának egyik legizgalmasabb, legszínesebb személyisége volt, szerencsejáték-függőségéről és zűrös szerelmi életéről volt híres-és hírhedt. Georgina - aki a kor divatikonja is- hozzámegy Devonshire hercegéhez, akinek lány gyermekeket szül, a herceg azonban ennek cseppet sem örül, hiszen fiú utódra vágyik.
Georgina odaadó anyaként brilliáns elméjével kivívja mindenki rajongását, kivéve egyvalakiét: saját férjének szívét nem képes ellágyítani, ám egy idő után nem is vágyik erre, hiszen Devonshire hercege kegyetlenül megalázza többször is. A hercegnő minden vágya, hogy a házasság felbomoljon. Szerelembe esik hát Grey grófjával, ám e kapcsolat soha nem teljesülhet be... Mindemellett tanúi lehetünk egy furcsa, bizarr szerelmi háromszögnek is Lady Bess-szel, aki egyben legjobb barátnője is, majd férje ágyasa, végezetül, Georgina beleegyezésével a herceg későbbi felesége lesz.

A tökéletes témaválasztáshoz és a remek szereplők mellé tökéletes stáb dukál: Pados Gyula briliáns tehetségéről és finom munkáról tesz tanubizonyságot, de persze, ez nem is meglepő. Csodálatos, apró részletekre hívja fel a figyelmet: az alig észrevehető mozdulatokra, a lágy, vagy kemény kézfogásokra, az érzelmes, vagy érzéketlen érintésekre, vagy például a Georgina derekán látszódó fűző lenyomatára.

Richard B. Sheridan drámaíró A rágalom iskolája című korabeli darabját, mely a filben is feltűnik, a hercegnő ihlette.

Saul Dibb rendező neve, illetve eddigi munkái 
(Bullet Boy, The Line of Beauty) aligha ismert hazánkban. Ám biztos, hogy A hercegnő után gyakrabban fogjuk nevét hallani, hiszen a recept bevált, és alkotása tényleg lenyűgöző lett.



A hercegnő kulcsfontosságú eleme a szex, ám közel sem arra megy ki a játék, hogy hosszú, erotikus, túlfűtött jelentekkel nyerjék el a néző tetszését. Georgina ugyanis, aki szűzen megy férjhez, lassan hozzászokik a durva és megalázó együttlétekhez, ám legjobb barátnője, Bess segítségével megtudja, milyen a lágy érintés, az érzéki szeretkezés. Ám ne számítsunk leszbikus jelenetekre, a két nő érintkezését éppen csak egy hajszál választja el ugyanis attól, hogy ne csupán "baráti segítségnek" állítsák be a képsorokat. 
És a filmben pont ez a fajta hajszál, és a színes skála a legszebb - Dibb a durvaságtól a lágyságig ide-oda zongorázik, mind az érzékek, mind a szexualitás skáláján. 
Mindeközben az is kiderül, Keira Knightley-nak az anyaszerep is remekül áll. Jellemfejlődése közben pontosan nyomon követhető, hogy a házasságra vágyó lánykából hogyan válik egy kemény, okos, gondolkodó asszony és csodálatos anya egyszerre.

Ralph Fiennes (Devonshire hercege), Hayley Atwell (Bess Foster) és Keira Knightley (Georgina Spencer, Devonshire hercegnője)
Georgina szerencsejáték-függőségére Saul Dibb nem fektet különösebb hangsúlyt, bár igaz, szerves része a történetnek. Botrányos, extrém, vad tetteire csupán egyetlen jelenet utal, amely során részegen gyújtja fel saját haját- ám a történetet megismerve talán ez érthető is.
Ralph Fiennes, a herceg minden egyes mozdulata precízen kidolgozott, akárcsak például hanghordozása is. A filmben felbukkanó kevéske poén általában hozzá kapcsolható- ezzel oldva a negatív jellemet. A herceg fejlődése során meglepő fordulatként próbál a film végén némi mosolyt az arcára erőltetni, és úgy tenni, mintha ember lenne.

A hercegnőben megjelenik a korabeli média, pontosabban a bulvár- hol jó, hol rossz hírek, ám leginkább pletykák jelennek meg a hercegnőről és kalandjairól; szeretőjével való kapcsolata is kiszivárog, szóval, nagyjából minden úgy működött, mint ma.
E filmmel a kor legnagyobb problémáját, a szabadság kérdését, a kemény politikai érdekeket és befolyásokat is közelebbről ismerhetjük meg.

A Hercegnő Amanda Foreman életrajzi regényén alapul, ami 1997-ben elnyerte a rangos irodalmi Whitbread-díjat az életrajz kategóriájában. Foreman életrajza hónapokig szerepelt a brit könyveladási listák élén. Gaby Tana producer 1998-ban szerezte meg a filmes jogokat.

A Wigh és Tory párt csatározásain és egyezkedésein kívül pedig döbbenetes végignéznünk a szerelmi, házastársi élet alkudozásait is, majd azt, hogy mint a választójogot, úgy vonják meg a nőktől a döntés szabadságának jogát is, és így kényszerül Georgina házasságban élni a herceggel és annak szeretőjével, hármasban, egészen haláláig.
Szomorú, ám hiteles korkép A hercegnő, amellyel több, mint valószínű, hogy mind a rendező, mind Pados Gyula és a főszereplők is díjakat zsebelnek be hamarosan.

A hercegnő- színes feliratos angol-francia-olasz történelmi dráma, 110 perc, 2008
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott
Dolby Digital

rendező: Saul Dibb
író: Amanda Foreman
forgatókönyvíró: Jeffrey Hatcher, Anders Thomas Jensen, Saul Dibb
zeneszerző: Rachel Portman
operatőr: Pados Gyula
jelmeztervező: Michael O'Connor
látványtervező: Michael Carlin
vágó: Masahiro Hirakubo

szereplők:
Keira Knightley (Georgiana Spencer, Devonshire hercegnője)
Ralph Fiennes (Devonshire hercege)
Charlotte Rampling (Lady Spencer)
Hayley Atwell (Lady Bess Foster)
Dominic Cooper (Charles Grey gróf)
Simon McBurney (Fox)

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film

Ajánlott bejegyzések:

  • Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
  • Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet
  • Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben
  • Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen
  • Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr77840028

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard