Jamie Oliver, a brit sztárszakács az élet minden problémájára a főzésen keresztül találja meg a megoldást. Legyen szó munkanélküli fiatalokról, drága import zöldségről, az iskolai menzák egyoldalú étkeztetéséről, vagy akár a gazdasági világválságról. Nemrég létrehozta az "Élelemezési Minisztériumot".
Előzmények
Már a kezdeti főzőműsoraiban is nagy kedvet csinált az általa lazán végigfőzött ételek elkészítéséhez. Növekvő népszerűségét további karitatív ötletek publikálására használta fel: kallódó fiatalokat képzett szakácsokká, ha hagyták magukat, és szerzett nekik munkahelyet, aztán belefogott a brit közétkeztetés megreformálásába egy egészségesebb nemzedék kineveléséért. Sokszázan protestáltak, szülők és gyerekek, hogy megfosztják őket a hamburger- és sültkrumplifogyasztás jogától, de Jamie nem adta fel, és ha lassan is, de változik a brit menza.
Kis kitérővel felcsapott kertésznek, de ezt is csak azért tette, hogy ráébresszen minket, ha akarunk, olcsón, friss zöldséghez-gyümölcshöz juthatunk, zsebkendőnyi helyen.
2008-ban pedig, mikor megvizsgálta, milyen következményei lehetnek a gyorséttermi étkezés térhódításának, a gazdasági világválságnak és az általános főzni-nem-tudásnak, nagy riadalmában útjára indította a Ministry of Food mozgalmat. Kampányt indított az egészséges ételek megismertetéséért, a főzés tudományának, képességének népszerűsítéséért, és nem utolsósorban a főzés tantárgyszerű oktatásáért az iskolákban.
Miért épp Élelmezési Minisztérium?
Az első világháborút követő éhínségben annyira sokan elpusztultak Angliában, hogy a II. nagy világégés idején, ha már a kitörését nem tudták megakadályozni, legalább az élelmezésre tett negatív hatásait hatalmas propagandával megpróbálták mérsékelni: e célból hozták létre az első Ministry of Food-ot, vagyis Élelmezési Minisztériumot.
Ennek dolga nemcsak az volt, hogy a lakosság megfelelő ellátását biztosítsa, de tanácsadó központokat is létrehoztak, ahol ötleteket és recepteket kaptak az érdeklődők, hogy a szűkös fejadagból hogyan lehet változatos és tápláló ételeket kihozni, és a hozzávalók egy részét hogyan lehet a kert végében megtermelni. Több ezer asszonyt küldtek szét gyárakba, munkahelyekre, iskolákhoz, az üzletnegyedekbe, hogy adják tovább a tudásukat, és végezzenek felvilágosító tevékenységet az egészséges étkezésről. Ennek következtében a brit lakosság egész történelme során a II. világháború idején étkezett a legegészségesebben.
Ételforradalom széles rétegeknek
A mostani Ministry of Food hasonló elven működik, mint az „anyukája”: tanácsadó központ, ingyen receptek, lelkes emberek, akik terjesztik a jó ételek elkészítését; persze ma TV műsor és internetes honlap is segíti a népszerűsítést.
Eddig egy centrum épült Rotherhamban, abban a városban, ahol a menzaforradalom kezdődött. (Azért itt, mert Rotherham az a város, ahol a társadalmi megoszlás a legjobban tükrözi az egész ország arányait.) Itt ebédidőben bárki hasznos ötleteket kaphat, megismerkedhet az alapanyagokkal, tápértékekkel, egyszerű, jól működő, olcsó receptekkel.
Jamie Oliver tévéműsor keretében megtanított kétszáz kiválasztottat főzni, akiknek kutyakötelességük továbbadni a tudást. „Szájbarágós” szakácskönyvet jelentetett meg, amiből a teljesen zöldfülűek is finom vacsorát rittyenthetnek, és útjára bocsátotta a Pass It On! (Add tovább!) láncjátékot: aki regisztrál a weboldalán, „köteles” 2 embert meginvitálni és megtanítani egy ételre - a meghívás minden egyes lépése elő van készítve, csak a gombokat kell nyomogatni, aztán jöhet a takarítás…
Naná, hogy regisztráltam, úgyhogy szeretném, ha te lennél a kettőből az egyik, akinek megtanítom az egyik egyszerű és olcsó ételt a Ministry of Food honlap receptjei közül. Remélem, Jamie nem haragszik meg, ha kicsit a magyarosítom: crème fraîche helyett tejfölt, menta helyett bazsalikomot és petrezselymet használok, és a végén nem locsolom az ételre egy citrom levét.
Zöldborsós tészta
Hozzávalók
(5-6 személyre)
1-2 kanál olívaolaj,
10 szelet bacon,
450 gr mirelit borsó,
só, bors, bazsalikom,
petrezselyem,
3-4 kanál tejföl,
500 gr száraztészta (kiskagyló),
150 gr reszelt sajt.
Elkészítés:
Tegyél oda egy fazék vizet forrni a tésztának.
Egy nagyobb lábosba önts olajat, és pirítsd át rajta az apróra vágott bacont. Szórd bele a mirelit borsót és néhány percig hagyd puhulni-sülni. Közben apríts fel egy kevés petrezselymet, és szórd a borsóra, adj hozzá sót, borsot és bazsalikomot.
Amikor a borsó megpuhult, kanalazz a tetejére tejfölt, jól keverd el és csendesítsd a lángon. A tészta főzővizébe tegyél 1-2 kanál sót, és főzd meg a tésztát a csomagolásán található használati utasítás szerint. Szűrd le a tésztát, de a főzővizéből tegyél el egy keveset, hátha szükség lesz az elkészült étel lazításához. Keverd össze a tésztát a borsós mártással, és rotyogtasd 1-2 percet. Akkor jó az étel, ha a mártás selymesen krémes. Hogy ezt elérd, használhatod a félretett főzővizet. A kész ételt reszelt sajttal tálald. Javaslom, hogy ha sikerül ez a változat, próbáld ki borsó helyett brokkolival, kelkáposztával vagy spenótlevéllel is!