Várhatóan áprilisban vagy májusban visszakerülhet a debreceni Déri Múzeumba Kanadából Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című képe – jelentette be Kósa Lajos, Debrecen polgármestere és Rácz Róbert, a hajdú-bihari közgyűlés elnöke pénteken a múzeumban tartott sajtótájékoztatón.
A két politikus a közelmúltban Kanadában a Hamilton Galériában tárgyalt a kép Debrecenbe kerüléséről.Munkácsy Mihály 1881-ben festett képe egy kanadai üzletember, Joseph Tannenbaum jóvoltából 1995-ben került először a Déri Múzeumba. Mivel az üzletember jelentős adókedvezmény fejében 2001-ben a Hamilton Galériának ajándékozta a művet, a képet vissza kellett szállítani Kanadába. A debreceni múzeum vezetőinek kérésére azonban 2002 karácsonyán újra a cívis városba érkezett a festmény, így további öt éven át együtt volt látható Munkácsy híres trilógiája: a Krisztus Pilátus előtt, a Golgota és az Ecce Homo.
Az időközben a kanadai kulturális örökség részévé nyilvánított festmény 2012-ig nem idegeníthető el, ugyanis a kanadai törvények szerint csak akkor jár le az ajándékozáshoz kötődő adókedvezmény.
Ugyan 2012-ig a galéria nem tárgyal a kép eladásáról, de sikerült elérni, hogy várhatóan újabb öt évre bérbe adják azt Debrecennek.
Kósa Lajos és Rácz Róbert elmondta: a bérleti díj 50 ezer kanadai dollár (mintegy 8,5 millió forint) évente, amit a városi és a megyei önkormányzat közösen fizet majd. A költségvetést érintő előterjesztést februárban tárgyalják az önkormányzati közgyűlésen.
Rácz Róbert reményét fejezte ki, hogy 2012 után megvásárolhatják az alkotást, amely így végleg a debreceni Déri Múzeumba kerülhetne. Ugyanakkor - mint mondták - nehezíti a helyzetet, hogy a kanadai törvények szerint 2012 után a galériának fel kell ajánlania a képet az ottani múzeumoknak, amelyek közül bármelyik megvásárolhatja azt kanadai állami pénzből.
Amennyiben a festményre nem tartanak igényt a helyi múzeumok, jó esély van arra, hogy Debrecen és Hajdú-Bihar közösen megvásárolhassa az értékes alkotást.
A Munkácsy-trilógia képei közül az Ecce Homo a Déri Múzeum tulajdona, a Golgota Pákh Imre amerikai üzletember gyűjteményébe tartozik, aki 2006-ban tíz évre tartós letétbe helyezte az alkotást, ami így 2016-ig biztosan a debreceni Déri Múzeumban marad.