Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Száz film a filmszemle versenyprogramjában

Száz film a filmszemle versenyprogramjában

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 01. 22.
JODOKCELLO, a svájci crossover csellista Budapesten
2025-05-09 10:47:20

Jodok Vuille - ismertebb nevén JODOKCELLO - a klasszikus crossover új szenzációja, aki most először jön

Szárnyakat adni a jövőnek
2025-05-08 18:00:00

Folyamatosan eleget téve az egyre bővülő nemzetközi érdeklődésnek is, a MÁNE a hazai közönségre

Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás
2025-05-07 18:00:00

A MÜPA színpadán bemutatott zenés irodalmi utazás ezúttal az általános iskola alsó tagozatosainak szólt –

Két hangon
2025-05-07 09:57:00

A Várfok Project Room következő kiállításaként két generáció, két médium és két világ mégis egy, az

további bejegyzések a szerzőtől »

Összesen száz filmet vetítenek le a január 27-én kezdődő és február 3-ig tartó 40. Magyar Filmszemle versenyprogramjában, több mint száz másik alkotást az információs kategóriában mutatnak be; a jubileumi szemle két fő helyszíne a Palace MOM Park és a Budapest Kongresszusi Központ lesz.

 
A filmszemle a dokumentumfilmek és a tudományos ismeretterjesztő filmek vetítésével kezdődik kedden a Palace MOM Parkban, az ünnepélyes megnyitó két nappal később, január 29-én lesz a Budapest Kongresszusi Központban, ahol átadják az Életműdíjakat és a Magyar Mozgókép Mestere címet. 

A filmszemlét Törőcsik Mari színművész nyitja meg, az ünnepélyes megnyitón Kenyeres Bálint Európa-díjas filmrendező A repülés története című új filmjét mutatják be. A záró díjátadó gála szintén a kongresszusi központban lesz, itt adják át a szemle díjait és a fődíjat, az Arany Orsót. A szemle a Filmdalok éjszakája című rendezvénnyel zárul a Palace MOM Parkban.
A két új helyszín nagy előnye, hogy az eddiginél sokkal nagyobb lesz a befogadóképesség - jelentette ki Novák Emil, a szemletanács elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatón. 

Életműdíjat idén Bacsó Péter filmrendező, Bertalan Tivadar festő, látványtervező, Kemenes Fanni jelmeztervező, Szilágyi István színművész és Szőnyi G. Sándor filmrendező, televíziós rendező kap. A Magyar Mozgókép Mestere kitüntetést Elek Judit filmrendező, forgatókönyvíró kapja. 

A 18 versenyjátékfilm díszbemutatója (három kivételével) a kongresszusi központ Pátria termében lesz, a Palace MOM Parkban vetítik a többi versenykategória (kisjátékfilm, dokumentumfilm, tudományos-ismeretterjesztő film, tévéfilm) alkotásait. Hosszú évek óta először képeznek önálló kategóriát a tévéfilmek; amelyek közül kilenc munka versenyez egymással. 

A filmszemle összköltségvetése 200 millió forint, ez 40 millióval több a tavalyinál. Ennek jó részét a Budapest Kongresszusi Központ termeinek ötnapos kibérlésére kellett kifizetni. A 200 milliós összköltségvetésből 150 milliót a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) támogatásából fedeznek. Idén összesen 35 játékfilmet mutatnak be a szemlén, ebből 18-at a versenyfilmek, 17-et pedig az információs filmek programjában. 

Mint Novák Emil elmondta, a szemle keretében ízelítőt adnak az elmúlt negyven év magyar filmterméséből, ezen belül is gyerekfilmekből, zenés filmekből és szélesvásznú filmekből. Újságírói kérdésre válaszolva Novák Emil hangsúlyozta: a szemletanács tudomása szerint a versenyprogramba bekerült filmeknek nincs lejárt számlájuk, tartozásuk. 

Tóth Erzsébet, a szemletanács tagja, az MMKA főtitkára elmondta, hogy a szervezet a 35 játékfilmből 28-at támogatott összesen 2,1 milliárd forinttal: 20 magyar filmet és 8 koprodukciós alkotást. A 35 játékfilm összköltségvetése egyébként 11 milliárd forint volt; a magyar filmek 6 milliárdból készültek. A játékfilmek közül 11-et elsőfilmes rendező készített és közülük nyolc bejutott a versenyprogramba. 

A dokumentumfilmek és a tudományos-ismeretterjesztő filmek 65-70 százalékban készültek a közalapítvány finanszírozásában, a kisjátékfilmek esetében 40 százalék alatt maradt az MKKA pénzügyi részvétele.
Tóth Erzsébet kiemelte: az idei szemlét a 28 évvel ezelőtt elhunyt Huszárik Zoltán filmrendező emlékének ajánlják. Kozma Ilona programigazgató ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy a Huszárik-retrospektív keretében a rendező két játékfilmjét és hat rövidfilmjét vetítik a szemle idején.
A két fő helyszín mellett a szemle további helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, ahol szintén valamennyi versenyfilmet bemutatják. Az információs filmeket a Bem moziban lehet megtekinteni, emellett az Örökmozgóban az életműdíjasok és a Magyar Mozgókép Mestere cím győztesének alkotásait fogják vetíteni február első három napján, a Toldi moziban pedig Tarr Béla 1994-ben készült Sátántangójának jubileumi vetítése lesz. 

Vezér Éva, a Magyar Filmunió ügyvezető igazgatója, a szervezőbizottság tagja a sajtótájékoztatón elmondta, hogy 25 országból 120-130 külföldi szakembert, fesztiválszervezőket, sajtósokat, forgalmazókat várnak a szemlére. Itt lesz többek között a cannes-i, a Karlovy Vary-i, a moszkvai, a locarnói, a velencei, a San Sebastian-i és a montreali fesztivál képviselője. A külföldi kritikusok Gene Moskowitz-díját a február 3-iki záróünnepségen adják át. 

Idén másodszor vidéki városokban is lesznek a szemléhez kapcsolódó vetítések és programok, amelyek már csütörtökön megkezdődnek Kiskunfélegyházán, a helyi médiaszakosok filmjeivel. További helyszíneken (Fót, Algyő, Szombathely, Pápa, Keszthely) mutatnak be kisfilmeket, dokumentum és tévéfilmeket.
A szemle verseny-, illetve információs programja mellett a hagyományoknak megfelelően különböző szakmai fórumok, zsűriviták, kiállítások, könyvbemutatók is kísérik a programot. A kongresszusi központ Bartók-termében háromnapos konferenciát rendeznek a digitális filmezésről. Az eddigi valamennyi magyar filmszemlén részt vett olasz filmkritikus, Giacomo Gambetti Jancsó Miklósról írt könyvét január 28-án mutatják be. 

Salamon András filmrendező beszámolt arról, hogy egy filmsál akció részeként adakozni lehet a Szociális Innováció Alapítvány javára, amely idén a Borsod megyei Sajókazán fűtés és villanyáram nélkül élők megsegítését célozza.



tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film

Ajánlott bejegyzések:

  • Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet
  • Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben
  • Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen
  • Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben
  • Meditatív utazás – A PÁN – A belső sziget igazi filmművészeti csemege Meditatív utazás – A PÁN – A belső sziget igazi filmművészeti csemege

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr747841028

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard