Matuzsálemi korban, 111 évesen vált apává Henry, az új-zélandi Southland Museum tuatarája, akinek tizenegy kicsinye hétfőn kelt ki a tojásból.
A hidasgyík (Sphenodon punctatus), vagy maori nyelven tuatara a hüllők osztályába, a felemásgyíkok (Sphenodontia vagy Rhynchocephalia) rendjébe és a hidasgyíkfélék (Sphenodontidae) családjába tartozó egyetlen faj. Élő kövületként tartják számon, mert a dinoszauruszok kortársa, a hidasgyík ugyanis már 225 millió évvel ezelőtt is létezett.Az Új-Zélandon honos, lassú mozgású, "sárkányszerű" hüllő testhossza eléri a 80 centimétert, háti oldalán pikkelyekből álló taraja van. A szabadon álló hasbordái, amelyek nem érintkeznek a gerincoszloppal, egy a dinoszauruszokra jellemző tulajdonság. A felső állkapcsán két sorban helyezkednek el a fogai, míg az alsó állkapcsán "csupán" szimplán. A hidasgyíknak bármily hihetetlen, de három szeme van, a harmadik a feje tetején, a bőre alatt helyezkedik el. A tudósok szerint ez azért alakult ki, hogy az állat a napsugarak segítségével D-vitamint termeljen. A fehér, foltszerű bőrképződmény fokozatosan eltűnik, ahogy a tuatara korosodik.
A hidasgyík túlélte a jégkorszakot és sok egyebet az évmilliók során, ám az 1700-as évek végére a kihalás szélére került, a patkányok megjelenésének "köszönhetően". A tuatarák "lélekszámát" 50 ezerre becsülik, többségük természetvédelmi területen él. A hímek 70 évesen válnak teljesen érette, ám az ivarérettséget egy fél évszázaddal korábban, 20 évesen érik el.
Henry legkevesebb 70 éves volt, amikor megérkezett a múzeumba. Egy "zsémbes" idős "úr", aki igen agresszív volt, s nemre való tekintet nélkül megtámadta az összes közelébe kerülő fajtársát. A tuatara 2002-ben csendesedett le, miután ivarszerveiről egy rákos daganatot távolítottak el. A gondozók "leírták" Henryt mint "partiképes hímet, mígnem tavaly márciusban "rajtakapták", amint épp egy nősténnyel, jelesül Mildreddel enyeleg. A frigyből 11 utód született, amelyek hétfőn keltek ki a tojásból.
Jelenleg a múzeumnak 72 hidasgyíkja van, közülük 42 az elmúlt két évben kelt ki a tojásból. Lindsay Hazley, az intézmény tuatarakurátora szerint a Southland Museumban született hüllők hozzájárulnak e kihalófélben lévő faj genetikai diverzifikálásához. Reményei szerint Henry a jövőben aktívan részt vesz majd a múzeum "fajfenntartási programjában", hiszen a hidasgyíknak még jó néhány évtizede van hátra. Mint mondta, nincsenek tudományos adatok arra nézve, hogy pontosan mekkora a tuatarák élettartama, amelyek száz évig vígan elélnek, de "akár a 150-250 éves kort is megérhetik" - mondta Lindsay Hazley.