Magyarország lesz az idei Jeruzsálemi Könyvvásár díszvendége. A rendezvény február 15-én kezdődik. Van apropónk is.
Hogy miért ránk esett a választás, ahhoz egy történelmi eseményt kell fölidéznünk: mivel az 1967-es hatnapos háború alatt megszakítottunk Izraellel a diplomáciai kapcsolatot, ezt később újra fel kellett venni. Meg is tettük, 1989-ben. Húsz éve. Tavaly tavasszal a magyar kulturális miniszter említette meg ezt az idei évfordulót izraeli vendéglátóinak, és onnantól már egyenes út vezetett a kiemelt vendégi státuszig.A magyar könyvkiadás több száz címmel mutatkozik be új olvasói előtt, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztő Egyesülete szerint mintegy félezer kötet lesz majd kapható a magyar standon. A könyvtermés szinte minden műfaja bemutatkozhat, az ott különösen nagyra tartott kortárs irodalmunk, a művészeti és tudományos irodalmunk, a gyermekirodalmunk stb.
A magyar szépirodalom elég magas szinten képviselteti magát Spiró György, Konrád György és Esterházy Péter személyében. Az eseményre héber nyelvű kötettel érkező alkotók író-olvasó-találkozója a jeruzsálemi Magyar Házban lesz. Zenei programok, az ország turisztikai adottságainak népszerűsítése: lesz tehát mindenféle jó.
A hagyomány szerint a Jeruzsálemi Könyvvásáron adják át az 1963-ban alapított Jeruzsálem-díjat annak, aki a döntnökök szerint leghitelesebben jelenítette meg a szabadság eszméjét. Az idei díjat az idén hatvanéves, évek óta Nobel-díj-esélyesnek tartott Murakami Haruki kapja.