A bécsi klasszikusok, köztük kiemelten Haydn és az új bécsi iskola szerzőinek művei szerepelnek a miskolci nemzetközi operafesztiválon június 10. és 21. között. Az eseményen olyan alkotások is megszólalnak, amelyeket Magyarországon még nem játszottak, köztük van Giorgio Pressburger rendezésében Schönberg Mózes és Áron című operája.
A Bartók+Bécs 2009 címet viselő eseményt beharangozó szerdai budapesti tájékoztatón Bátor Tamás fesztiváligazgató elmondta, hogy az idei Haydn-évben a mester alkotásaiból több kompozíciót is műsorra tűznek. A nyitóhangversenyt az Osztrák-Magyar Haydn zenekar adja, Stefan Vladar zongorázik és vezényel. Eljátsszák az Aki hűtlen, pórul jár című, Eszterházán írt operát is Vashegyi György irányításával.Kedvelt, sikeres és visszatérő vendége a fesztiválnak a moszkvai Helikon Színház társulata - hangsúlyozta Bátor Tamás. Idén az egyik estén Rimszkij-Korszakov Mozart és Salieri, valamint Mozart Apolló és Jácint című ifjúkori darabját adják. A másikon az új bécsi iskola jeles zeneszerzője, Alban Berg Luluját játsszák, amelyet a magyar közönség fél évszázada nem hallhatott élőben. A német Gerai Állami Színház Berg másik remekét, a Wozzecket hozza el Miskolcra.
Magyarországi bemutató lesz Arnold Schönberg nagyszabású műve, a Mózes és Áron, amelyet a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója, Kocsis Zoltán vezényel és a magyar származású színházi szakember, Giorgio Pressburger rendez.
"Negyven éve álmodom róla, hogy egyszer megrendezem ezt az operát" - mondta el Giorgio Pressburger, aki szerint a műfaj négy legszebb 20. századi alkotásának egyikéről van szó.
Kevesen tudják, hogy Schönberg 1927-ben egy három felvonásos prózai művet alkotott e témáról Der biblischer Weg (A bibliai út) címmel; ezt mutatják be a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Gálffi László rendezésében, majd a zenedráma szólal meg, amelyben Mózes szólamára Bátor Tamásnak sikerült megnyernie Wolfgang Schönét, aki nemrég Salzburgban sikerrel játszotta a szerepet.
A Varsói Kamaraopera az Atlantisz császára című előadással vendégszerepel Miskolcon. Viktor Ullmann és műve nem egészen ismeretlen a magyar közönség előtt: a 2007-es Budapesti Mahler Ünnepen mutatta be a Budapesti Fesztiválzenekar a darabot. A cseh Ullmann Schönberg tanítványa és Zemlinsky asszisztense volt, így kapcsolódik a bécsi iskola köréhez. Operáját 1943-ban a theresienstadti munkatáborban kezdte komponálni, a szerző és darabja sorstörténete egyaránt megrendítő.
A tájékoztatón Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára kiemelte: a miskolci nemzetközi operafesztivál finanszírozásában a kulturális tárca a gazdasági válság okozta megszorítások ellenére is a tavalyi összeggel, 70 millió forinttal vesz részt.