Az ATTAC Magyarország Egyesület és a Dolgozói Aktív Centrum (DAC) Baráti Kör február 21-én délután 4-től tartja az „Ellenoperabált” az Operaház épületével szemben lévő oldalon. Az Operabál utáni napon pedig 5-12 éves gyerekeket várnak a báli pompa díszletei közé, egy ingyenes meseelőadásra.
Az „Ellenoperabál” célja - a szervezők közleménye szerint - a közvélemény figyelmének felhívása "a fennálló rendszer égbekiáltó ellentmondásaira és a társadalmi igazságtalanságokra". Az utcabál célja a rendezők megfogalmazásának értelmében a mai magyar valóságot bemutatni és tükröt tartani a hatalom számára. "Amíg a jelenlegi világválság közepette az elit csak önmagával törődik és gondtalanul szórakozik, aközben a magyar társadalom szociálisan, illetőleg morálisan is leépül, rohamosan pauperizálódik és fasizálódik" - olvasható a szervezők közleményében.
A rendezvényen fellép a The Snobs, a LoPunk és az Akropolis együttes, közben versek, dalok és rövid beszédek hangzanak el. A résztvevők gépzenére is rophatják a táncot, lesz hagymás zsíros kenyér és meleg tea is.
Az ATTAC Magyarország az egyesület saját megfogalmazása szerint "globalizációkritikai szervezet." A DAC többnyire fiatalokból álló, utcai performance-okat, megmozdulásokat szervező társaság.
Az Operabál másnapján viszont a gyerekeké a terep. Az Engelbert Humperdinck Jancsi és Juliska című operájából készült 45 perces meseelőadásban a kicsik találkozhatnak többek között a tündérrel, az óriással és az álommanóval. Az előadást Kovalik Balázs, az Operaház művészeti igazgatója rendezi és vezeti. Két előadást tartanak 11.30-as és 13.30-as kezdéssel.
A programot támogatásáról biztosította az idén 20 éves Klauzál LIONS Klub, amelynek célja, hogy elősegítse a jövő generációjának fejlődését az esélyegyenlőséget már a gyermekek világában megvalósítva. A klub tagja Gurmai Zita európai parlamenti képviselő is, aki régóta azon dolgozik, hogy a magyar gyermekek ugyanolyan eséllyel induljanak az életben, mint nyugat-európai társaik - olvasható a klub közleményében.
A bál idején a ház belső terében a nézőtér széksorait kiemelik, és úgy helyezik rá a padlózatot, hogy az a zenekari árkot lefedje és egy szintbe kerüljön a hátsó színpaddal és a főszínpaddal. Így alakul ki a bálterem, amelynek hátsó része hétköznapokon már a tulajdonképpeni színpad. Ide érkeznek majd a gyerekek, akik közvetlen közelről nézhetik - több száz színes párnán ülve - a rendhagyó színpadra rendezett zenés műsort.