David Attenborough természetbúvár szerint Darwin nélkül a természetben semminek sincs értelme, ő volt az, aki tudománnyá változtatta a természet történetét.
Charles Darwin születésének 200. évfordulóját ünnepli a világ. David Attenborough természetbúvár szerint Darwin nélkül a természetben semminek sincs értelme, ő volt az, aki tudománnyá változtatta a természet történetét. Attenborough mellett mások is készültek a jeles évfordulóra. Több könyv is megjelent, ezek közül egy azt állítja, hogy Darwin rabszolgaság iránt érzett gyűlölete sarkallta az evolúció elméletének megfogalmazására.Idén még két mű megjelenése várható a cambridge-i egyetem internetes Darwin projektjének vezetőjétől, aki egyben a tudós diákként használt szobáinak helyreállításáért is felelős. Darwin bogárgyűjteménye visszakerült kollégiumi szobájába, otthona nemzeti kincs, az elméletét inspiráló szigetet viszont turisták fenyegetik. Világszerte megemlékeznek A fajok eredetének írójáról, akinek műve tudósokat, uralkodókat, vallási vezetőket, történészeket ragadott magával.
Emberek ezrei voltak kíváncsiak a londoni Természettudományi Múzeum eddigi legnagyobb Darwin-kiállítására is, amelynek egyik fő attrakciója a bejáratnál látható két kitömött, bíborszínű párnán üvegdobozban heverő madár. A galápagosi sokszavú poszáták sugallták Darwinnak a híres evolúciós elmélet első gondolatait. A tudós észrevette, hogy a madarak szigetről szigetre kicsit eltérőek, ebből arra következtetett, hogy a közös őstől származó fajok időről időre változnak. "Ez a legfontosabb elmélet a biológiában, és háttér minden tudós számára" - fogalmazott Alex Gaffikin a múzeum részéről.
A Galapágos-szigeteken ugyanakkor másképp zajlik az évforduló. Az elkeseredett harc, hogy párt találjanak a pinta-szigeti óriásteknős, Magányos George számára - amely fajának utolsó ismert példánya - a darwini elmélet modernkori megnyilvánulása. Júliusban tudósok felfedezték, hogy George "kapcsolatba lépett" egy másik teknősalfaj képviselőjével, ezzel fokozva a reményeket saját fajának fennmaradására, de a tojások 80 százaléka terméketlen maradt.
Az egykor idilli szigeteken élők a régóta folyó turizmus kontra környezetvédelem vita ellenére is megünnepelték Darwin születésének 200. évfordulóját. Az Ecuadorhoz tartozó szigetcsoportra minden nap érkeznek turisták, internetkávézók, divatos szállodák és éttermek várják őket Puerto Ayarában, a fő kikötőben. Rövidnadrágos turisták sétálgatnak a kéklábú szulák és a szürke leguánok között. Az ENSZ sürgette Ecuadort, hogy védje jobban a vulkanikus szigeteket a turistáktól és az oda költözőktől, és sorolja a "veszélyben lévő" örökségek közé.
Darwin körül, aki állítólag saját maga is félt elméletének fogadtatásától, és egy gyilkosság bevallásához hasonlította a teória nyilvánosságra hozását, még ma sem nyugszanak a kedélyek. Az angol egyház szerint a tudós tiltakozna az ellen, hogy a vallásellenesség jelképe legyen, Amerikában viszont továbbra is vallási kritikák célpontja az evolúciós elmélet