Már a mozikban A rózsaszín párduc második része Steve Martinnal a főszerepben, egyes hírek szerint már a harmadik részt fontolgatja a rendező, a Cartoon Network pedig meglepetéssel ajándékozza meg a rajzfilm kedvelőit ősszel.
A kezdetekAz első Rózsaszín párduc film (melyet Blake Edwards írt és rendezett) 1963-ban került a mozikba; akkor Peter Sellers játszotta Clouseau felügyelőt. Maga a rajzolt párduc eleinte csak a film nyitó - és zárójelenetében volt jelen, később vált önálló műsorszámmá. A korabeli kritikák szerint az animáció sokkal jobb volt, mint maga a film.
Fritz Freleng, a rajzolt párduc "atyja" a Walt Disney-nél kezdte pályafutását, majd a huszas években Kaliforniába költözött. Ezután Kansas City-be ment, Hugh Harman és Rudolf Ising rajzolók munkatársaként tevékenykedett. Ezt követően olyan produkciókban működött közre, mint például a Looney Toones, majd, mikor főrendezővé vált a Warner Brothers-nél, többek között megrendezte a Bugs Bunny-t, a Daffy Duckot és Tweety-t. Csaknem 30 éven át alkotta a szerethető mesefigurákat. 1962-ben Freleng David DePatie rajzfilmproducerrel közösen megalkotta saját filmes vállakozását. Ezzel egyidejűleg érkezett a felkérés Blake Edwards-tól.
A Friz Freleng rendezésében készült rajzfilm (The Pink Phink) 1965-ben díjat nyert, mint legjobb animációs rövidfilm, ezután pedig sorra következtek az elismerések. A hatvanas évek végén vasárnap délelőttönként tűzték műsorra a párduc történeteit az NBC képernyőjén, aztán a hatperces és félórás verziókat már hosszabb, 90 perces formátum követte. 1977-ben ismét a rövidebb verziókat vetítették. Egy évvel később az ABC-re került az Egyesült Államokban, ahol még 16 epizódot, új kalandot láthatott a tévénéző.
David Depatie így emlékezett vissza a kezdetekre: "Csaknem 100, vagy talán 150 különböző illusztrációnk volt a párducról. Emlékszem, mikor bevittük Blake irodájába ezt a figurát, azonnal azt mondta: "Ő az"”.
A grafikai munkákban és a design kiötlésében részt vett Hawley Pratt is.
Freleng és Pratt a párducot a legelképesztőbb szitációkba helyzeték: titkos ügynökként tűnt fel a hatvanas években (Pinkfinger) vagy a szintén hatvanas évekbeli fiatalok kulturáját bemutatandó (Psychedelic Pink) arcként keveredett bele mindenféle kalamajkába. Volt többek között széftörő (Dial ’P’ for Pink) és részeges párduc is (Pink Pajamas).
Egy évvel később aztán Frelengék megalkották Clouseau felügyelőt is, aki
megkapta Pat Harrington komikus hangját, illetve megszületett asszisztense, Deaux-Deaux.
A film mind a '70-es, '80-as és '90-es években folytatódott, és mind előtt szerepelt a rajzfilm is. A Steve Martin főszereplésével készült filmet Shawn Levy rendezte. Állítólag már fontolgatják a harmadik részt is. 126 rövid rajzfilmben, 3 főműsoridős különkiadásban és tíz tévéshow-ban szerepelt a rózsaszín párduc figurája.
A rózsaszín párduc gyémántja
A "rózsaszínű párduc" egy gyémánt, amelyet Clouseau felügyelő védelmez a gentleman-bűnözővel, Sir Charles-szal szemben. Az eredeti történetben a saját éleselméjűségében bízó Clouseau hadműveletei újabb és újabb bonyodalmakat okoznak. Eközben nem is sejti, hogy szépséges felesége éppenséggel a bűnözővel bújik egy takaró alá. A gyémánt a legtöbb részben mindig is központi téma volt (The Return of the Pink Panther, Trail of the Pink Panther, Curse of the Pink Panther és a 2006-os remake is). Az eredeti filmben a fókusz David Niven szerepére, Sir Charles-ra, az ékszertolvajra, azaz a Fantomra összpontosul.
Zene
A mindenki által ismert és kedvelt zene Henry Mancini nevéhez fűzhető. A téma hatással volt az amerikai popkultúrára. AZ RCA Records 1964-ben adta ki, ezek után pedig szinte azonnal bekerült a Billboard Top 10-es listájába, és Grammy-díjat is kapott. A Shot in the Dark és az Inspector Colouseau kivételével az összes filmben szerepel.
A szám egy változata elhangzik a Charlie Angyalaiban is, abban a jelenetben, mely egy sztriptízbárban játszódik. 1976-tól 1992-ig a "The Price Is Right" című, illetve a "Safecracker" című műsor zenéje is volt. Az 1978-as filmben, a Revenge of the Pink Panther-ben, a hetvenes évek diszkós hangulatában csendül fel a dal.
A "La Pantera Mambo" az egyik legismertebb dala a La 33 nevű formációnak, ezen kívül egy Brian Setzer Orchestra felvételen is hallható (a Stray Cat Strut című dal közben a zenekar lelassít és a Rózsaszín párduc témáját kezdi játszani). Christophe Beck, valamint Paul Oakenfold is készített egy-egy remake-et belőle, akárcsak a magyar NEO.
A jövőben a Rózsaszín párduc is megfiatalodik
A Cartoon Network tévécsatornán a tervek szerint 2009 őszén kerül adásba a Pink Panther & Pals, amely 26 teljesen új epizódban mutatja be a Rózsaszín párduc kalandjait. Az animációs sorozatot már tavaly nagy erőkkel készítették Los Angelesben és Jordániában - az MGM egy jordániai céggel közösen felügyeli a munkálatokat.
A Pink Panther & Pals-ben az ismertnél fiatalabban, szeleburdi tinédzserként jelenik meg párducunk, aki barátaival együtt számos kalamajkába keveredik. A régi karakterek közül többen megmaradnak, de lesznek újak is, az eredeti sorozat jellegzetes zenéjéhez pedig nem nyúlnak hozzá. Az MGM a szériához kapcsolódó termékek (mint például videójáték) kibocsátását is tervezi.