Hagyományos pompával, csillogó külsőségekkel, előkelőségek névsorával és fennkölt hangulatú műsorral várta vendégeit csütörtök estére az idén ötvenharmadik alkalommal megrendezett bécsi Operabál.
Az előkészületeket mindazonáltal beárnyékolta a gazdasági válság, ami megmutatkozott abban is, hogy a szokásosnál több botrányízű híresztelés, nyilvános marakodás és csípős szóváltás lengte körül a bálok bálját. A tehetős törzsvendégek, főleg az üzleti élet prominensei közül többen eleve lemondták a részvételt - pedig ők megengedhetnék volna maguknak, hogy kibéreljék a méregdrága páholyok egyikét -, arra hivatkozva, hogy a krízis közepette mégsem lenne helyénvaló dolog ország-világ szeme láttára vígan mulatozni. Desirée Treichl-Stürgkh, a bál háziasszonya azonban azzal vágott vissza a fanyalgó megjegyzésekre, hogy éppen a nehéz időkben van szükség a bizakodás és a derűlátás kinyilvánítására, a nemes tradíciók életben tartására. Az osztrák állami és kormányzati vezetők mindenesetre - folytatva a hagyományokat - elfogadták a meghívást.Nem kis feltűnést és bosszúságot okozott viselkedésével az operaház igazgatója, Ioan Holender. Először összerúgta a port a nagyszabású, rangos társasági eseményt egyesben közvetítő ORF köztelevízióval, állítólag azért, mert a tévé nem fogadta el a közvetítéssel kapcsolatos javaslatait. Azután csak tetemes késéssel jelent meg a bált beharangozó sajtóértekezleten, majd az utolsó pillanatban megváltoztatta a nyitótánc gondosan megtervezett koreográfiáját. De csütörtök este a 160 elsőtáncos-pár ajkáról fog újra felhangzani az Alles Walzer! (Mindenki keringőre!) felszólítás, amellyel átadják a parkettet a publikumnak.
És hát nincs szerencséje idei vendégével az egyik legnevezetesebb "bálozónak", a dúsgazdag osztrák építőipari nagyvállalkozónak, Richard Lugnernek sem. A 76 éves mágnás, akit a sajtó időnként csak Habarcsként emleget, mindig is híres-hírhedt volt a páholyában felbukkanó "cicusairól". Választása az idén a Született feleségek egyik sztárjára, a szőke Nicollette Sheridanre esett, aki a megérkezése utáni első estén lemondta az összes programot, csütörtök délelőtt pedig Lugner kényszeredetten jelentette be: a színésznő, akit egyébként Nicollette Kidmanként mutatott be, alaposan megfázott, és "komoly beteg".
A bált kísérő, megszokott kellékek közül az idén sem maradhattak el persze a bulvársajtó találgatásai fenyegető üzenetekről, szabotázsról és készülő merényletekről.
A fennállásának 140. évfordulóját ünneplő operaház ötszáz alkalmazottja azonban - fittyet hányva a borús előjelekre - lelkesen készült az esti eseményre. Az opera impozáns épületét mintegy 40 ezer virággal díszítették fel. A rózsák, orchideák, tulipánok, őszibarack- és cseresznyevirágok részben salzburgi kertészetekből, részben Ecuadorból érkeztek.
A programot úgy szervezték meg, hogy azt áthassa Joseph Haydn muzsikája. A nagy zeneszerző halálának kétszázadik évfordulója alkalmából az estélyen több műve is felcsendül, és a balettkar öltözéke is az ő korát eleveníti föl.
Az ORF négyórás közvetítést tervez este nyolctól. Bár tüntetéseket és tiltakozásokat nem jelentettek be, a rendőrség közölte, hogy a biztonság kedvéért lezárja az Állami Opera környékét.
Az általában a farsang utolsó vasárnapját megelőző csütörtökön megrendezésre kerülő kiemelkedő esemény, amelynek színes forgatagát minden évben milliók csodálhatják meg világszerte a televízióban, a bécsi báli szezon ünnepélyes záró aktusa, egyfajta betetőzése az évadnak. Egyszersmind az operaház egyik legjövedelmezőbb vállalkozása is. A tavalyi est tiszta nyeresége meghaladta az egymillió eurót, és az idén is hasonló nagyságú bevételt remélnek. Csupán egy egyszerű belépőjegy 230 euróba - hozzávetőleg 70 ezer forintnak megfelelő összegbe - került, az asztalokról és páholyokról már nem is szólva: azok ára elérte a 17 ezer eurót. Előzetes becslések szerint a házigazdák hozzávetőleg öt és félezer vendéggel számolhattak a tavalyi hétezer helyett.