Miközben incidenssel tarkított ellen-utcabál zajlott az Operaház előtt, bent, a bálteremmé alakított nézőtéren és színpadon a korábbiaknál kevesebb, közel kétezer vendég mulatott a Budapesti Operabálon szombaton.
A bálra a védnökök közül többen nem mentek el. Lemondta a részvételt például Hagyó Miklós budapesti főpolgármester-helyettes, Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter és Hiller István oktatási és kulturális miniszter pedig előre jelezte, hogy csak a rendezvény védnökségét vállalja - mondta Vida Katalin, a Budapesti Operabál szervezőgárdájának sajtómunkatársa.A politikai, gazdasági és kulturális elitből azonban így is szép számmal megjelentek a 14. Budapesti Operabálon. Ott volt például Szekeres Imre honvédelmi miniszter és Stumpf István, az Orbán-kormány kancelláriaminisztere, Szanyi Tibor (MSZP) és Latorczai János (KDNP) országgyűlési képviselő, Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója és Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke.
Számos művész és egyéb híresség is bálozott, például a két országos kereskedelmi tévécsatorna híradós műsorvezetői és Medveczky Ilona, Galambos Lajos (Lagzi Lajcsi) és Zámbó Árpád. Az est fényét emelte három koronás világszépség is, a német, a kolumbiai és az izraeli szépségkirálynő.
"Ez az Operabál kicsit más, mint a korábbiak, mert egész Európa válságban szenved, és ezt ma este sem illik elfelejteni, de meg kell őriznünk a bál hagyományait" - mondta a bált megnyitó beszédében Lévai Katalin fővédnök európai parlamenti (EP) képviselő. "Nagy hangsúlyt kell fektetnünk a szolidaritásra, a jótékonykodásra, gondolnunk kell azokra, akik nem lehetnek itt, ezen a szép estén" - mondta az EP szocialista képviselőcsoportjának tagja.
Az elesettekkel való szolidaritás és a jótékonykodás a korábbiaknál nagyobb szerepet kapott. Így például a bál szervezőinek jóvoltából az egyik leghíresebb budapesti vendéglő közel 1500 adag paprikás krumplit főzött hajléktalanoknak és a főszakács állt ki a Blaha Lujza térre az adagokat kiosztani február 7-én. A bál másnapján, vasárnap pedig ezer gyereknek rendeznek ingyenes játszóházat az Operaházban, a báli díszletek között.
A díszvendég Franco Nero olasz filmszínész volt. "Készítettem már néhány filmet Magyarországon, és soha nem volt honvágyam a forgatás idején. Mindig otthon éreztem magam ebben az országban és most is örömmel jöttem, mert a magyarok remek emberek" - mondta Nero a báli közönségnek, majd felkérte táncolni Lévai Katalint.
A beszédek előtt az első bálozók táncoltak. Minden korábbinál többen voltak, 60 pár vonult fel a nézősereg előtt Verdi Aida című operájának bevonulási indulójára, aztán ifjabb Johann Strauss Bécsi vér című operettjének egyik keringője táncoltak.
Ekkor, nagyjából este negyed tíz körül az Operaházzal szemben tartott tüntetés közben incidens kerekedett a rendőrökkel. Hét személyt előállítottak. A demonstrációt az ATTAC Magyarország Egyesület és a Dolgozói Aktív Centrum (DAC) Baráti Kör szervezte. Közleményük szerint a rendezvény célja a közvélemény figyelmének felhívása "a fennálló rendszer égbekiáltó ellentmondásaira és a társadalmi igazságtalanságokra. Amíg a jelenlegi világválság közepette az elit csak önmagával törődik és gondtalanul szórakozik, aközben a magyar társadalom rohamosan szegényedik és fasizálódik" - áll a közleményben.
A kapuknál a biztonsági őröknek is akadt dolguk. Egy férfi átlátszó esőkabátban és piros alsónadrágban igyekezett a bejárat felé. A közízlést sértően alulöltözött illetőt végül a rendőrök előállították.
Az idén 125 éves Magyar Operaházban szombat este báli öltözködési szabályzat volt érvényben; a hölgyeknek estélyi, az uraknak frakk vagy szmoking volt a kötelező viselet. A legtöbb estélyi uszályos volt és mélyvörös vagy piros színekben pompázott, a férfiaknál pedig újdonság, hogy megjelent a díszmagyarra emlékeztető báli öltözék. 12 híres magyar hölgy egy-egy neves magyar divattervező estélyi ruhájában vonult fel, Harcsa Veronika énekesnőnek például Német Anikó tervezett báli ruhát, Krizsó Szilvia pedig Halász Éva modelljében tündökölt.
Teltház nem volt, a korábbi éveknél valamivel kevesebb, nagyjából kétezer fizetővendég vett részt a Budapesti Operabálon. A jegyek 70 ezer forintnál kezdődtek, a legdrágább páholyjegyek 250 ezer kerültek idén - mondta Vida Katalin. A legnépszerűbb helyszín a táncparketten kívül egy híres magyar gyomorkeserű ital gyártójának a báli kávézója volt, ahol a sűrű sötét ital mellett pezsgő, egzotikus koktélok is bor is fogyott bőven a vasárnap hajnalig tartó mulatságon.