II. Erzsébet jelen pillanatban még praktizáló udvari költője, Andrew Motion nemsokára betölti tízéves hivatali idejét. Az utódlással kapcsolatos találgatások máris elkezdődtek.
Ha megnézzük, kik voltak a most leköszönő Andrew Motion hivatali elődjei (Ted Hughes pl.), akkor megállapíthatjuk, hogy udvari költőnek lenni egyáltalán nem ciki dolog Angliában. Nem jár vele több pénz, mint amennyit egy költő Magyarországon megkeres versközlésből (mintegy 200 ezer forint évente), de valami vastag könyvekbe biztos bekerül a neve.Az udvari költő feladata Oroszlánszívű Richárdtól kezdve az, hogy megörökítse az uralkodó hőstetteit, méltassa érdemeit, és újabban erősen lecsökkent az udvari költők kivégzésének aránya is. Korábban a poéta akár élete végéig is róhatta a papirost a király kegyéből, Tony Blair azonban megreformálta ezt a tisztséget is: tíz évben maximálta a hivatalban betölthető évek számát.
Motion egy interjúban elmondta, kicsit bele is fásult, meg is kopott a királyi erények megdallásába, nem fog ártani tehát neki, ha egy kicsit a saját líráján is töpreng. Motionnak három nevezetesebb munkája volt: Erzsébet anyakirályné halála ihlette meg magas szinten, valamint Károly és Camilla esküvőjétől is lírai gondolatai támadtak. Volt egy magánakciója is: 2003-ban az iraki háború ellen kelt ki a pennájával – de a költemény nem verte ki a biztosítékot a munkaadónál.
A bulvársajtó most éppen azon rágódik, meglesz-e az első női udvari költő. Eddig három név, Carol Ann Duffy, Wendy Cope és Jackie Kay merült fel. Boldog Britannia.