Danny Boyle nemrég mozikba került, 8 Oscarral és megszámlálhatatlan más szakmai díjjal is jutalmazott filmje, a Gettómilliomos az indiai Legyen Ön is milliomos játék egyik nyertesének élettörténetét meséli el. Erről eszünkbe jutott, hogy bezzeg nálunk már nincs is Legyen Ön is milliomos, levették a műsorról. Ennek kapcsán pedig felrémlett bennünk számos további, régi televíziós vetélkedő és játék. Úrrá lett rajtunk a nosztalgia, össze is állítottunk egy tízes listát a legemlékezetesebbekből.
Van benne valamiKi mással is lehetne kezdeni a sort, mint a Legyen Ön is milliomost is sikerre vivő Vágó Istvánnal. Neve akkor kapcsolódott össze a műveltségi játékokkal, amikor 1976-ban rábízták a tévés barkochba, a Van benne valami műsorvezetését. Az eredetileg vegyészmérnöknek tanult ifjú Vágó Pistáról a Riporter kerestetik című műsorban való szereplése alapján maga Vitray Tamás gondolta úgy, hogy jól állna neki a játékvezetői szerep. Jó megérzés volt. Nincs ember, aki ne emlékezne a műsorra, amelyben a Centrum áruház kiválóbbnál kiválóbb termékeit lehetett megnyerni, amelynek főcímét Dolly énekelte, és amelynek felejthetetlenségéhez Gálvölgyi frenetikus paródiája is hozzájárult.
Mindent vagy semmit
Bár-bár-bár, a Kerékbár című műsorban is remekelt Vágó, azért jelentősebbnek ítéltük meg a TV2-n 1997-től futó Mindent vagy semmit című műsorát. Nemcsak azért, mert itt már valóban volt tétje a játéknak - hisz a fődíj egy autó volt -, hanem azért is, mert ebben a műsorban már feltűnik a tévés vetélkedők elengedhetetlen tartozéka, a műsorvezető segédje, aki egyben a "jó csaj" funkciót is ellátja. A 800 adást megért Mindent vagy semmitben Brunner Márta csengő-bongó hangon és szebbnél-szebb válltöméses, nagy galléros fehér blúzokban biztosította a nézőt a megnyerhető termékek nagyszerűségéről.
Kérdezz, felelek
Vágó mellett a szellemi vetélkedő műsorok másik nagy öregje Egri János, aki 1972-től 97-ig volt a királyi tévénél. A Játék a betűkkel, a Melyiket a 3 közül?, a Négy kerékkel okosan!, a Szellemi 5 tusa, a Lehet egy kérdéssel több, az Elmebajnokság, és a Keresztkérdés után a Kérdezz, felelek volt az utolsó műsora a tévénél.
Azóta inkább távol tartja magát a televíziózástól, nem csoda, azért ő más színvonalat képviselt, mint, amihez a mostani nézőket szoktatják. De Egrit nem kell félteni 72 éves, de a jégen még mindig otthon érzi magát. Ugyanis ő válogatott jégkorongozó volt fiatalkorában, azóta is szívesen lép jégre és időnként kommentál hoki meccseket. Az általa vezetett műsorokról tudni kell, hogy azok nem ám valami megvásárolt licenc alapján készültek, hanem személyesen Egri János fejlesztései voltak. Bár a Kérdezz, felelek még sokkal inkább a tudásról, mint a látványról szólt,"Jó csaj" azért itt is volt, úgy hívták, hogy Gál Noémi - tudják, a lány, aki manapság feszülős ruhákban sétálgat Magyarország térképe előtt.
Kapcsoltam
Kihagyhatatlan a listából a televíziós betelefonálós játékok őse, a Rózsa György vezette Kapcsoltam. Szemben a mostani teljesen agyatlan, sőt inkább agymosásra alkalmas betelefonálós játékokkal ebben még a feladványokon volt a hangsúly, nem pedig azon, hogy minél több pénzt lehúzzanak a hiszékeny nézőkről. Arról nem beszélve, hogy a műsorvezető remekül tudott csendben maradni, nem volt neki kötelező lyukat beszélni a néző hasába. Hol vannak már azok a feszült, várakozással teli pillanatok, amikor egyedül Gyurink hangos kortyolgatása törte meg a csendet, és az ország egy emberként izgult, hogy a vonal túloldalán lévő játékos rájön-e a helyes válaszra?! A Kapcsoltam 1980-ban indult, még Vitray Tamással, de az első adások után helyére Rózsa György került, aki kilenc éven keresztül vezette a műsort. A Tv2 2001-ben tett egy kísérletet a játék felélesztésére Vitray Tamással, de az új Kapcsoltam hamar eltűnt a képernyőkről.
Szerencsekerék
A Szerencsekerék az egyik első, nem saját fejlesztésű, importált vetélkedő volt, amelynek licencjogait még a magyar televízió vette meg 1993-ban, majd 97-től átkerült a Tv2-re, ahol egészen 99-ig futott nagy sikerrel. Ebben a műsorban ismerte meg az ország Klausmann Viktort és persze az akkor még betűforgatóként tevékenykedő Prokopp Dórát, akinek azóta már volt, hogy korpásodott a haja, vezetett mozis műsort (Dóra mozija), és ma már négy hazai tévécsatornát üzemeltet (Filmmúzeum, Pax tévé, Tv Deko, Tv Paprika). De emlékezetesek voltak még a megnyerhető ajándékokhoz tartozó fantasztikus reklámszövegek is, amelyeket Cintula zengő hangján hallhattunk: „József, Ön pontosan választott! Ez egy női és egy férfi karóra a Tico Watches-tól!” Nem Cintula volt egyébként az egyetlen reklámhang, a Szerencsekerékben ismerhettük meg Kósa L. Adolf hangját. Aztán teljes testi valójában is megjelent a képernyőn, de ez már egy másik műsor.
Szerelem első látásra
Bizony, ez az a TV2 által sugárzott vetélkedő, amiben Kósa L. Adolf mint Ámor földi helytartója lépett színre a korszak divatjának megfelelő képtelen színű ingekben és zakókban, és még ezeknél is képtelenebb szövegekkel: "Tudsz te úgy tapadni, mint egy bélyeg?" Ez már a tévés játékoknak az a kategóriája volt, ahol az ész már nem számított, viszont a nyeremény minden eddiginél értékesebb volt, hisz magát a szerelmet kaphatta, aki jól választott párt magának. Kósa L. azóta talált magának a tévézésnél jobb üzletet, beszállt a Forever Life Products-bizniszbe, Ámor földi helytartója ma már sikeres üzletember.
100-ból egy
Egykor rendkívül népszerű, a képernyőről azóta nyom nélkül eltűnt műsorvezetőből van még több is. Vízy Andrásnak is elege lett a médiából, pedig a kilencvenes években volt egy időszak, amikor minden létező műsor vezetését őrá bízták, és egy valamire való céges bulira is őt rendelték meg, mint sztárvendég-moderátort. A 100-ból egy javára legyen írva, hogy időnként olyan kérdéseket is feltettek benne, aminek megválaszolásához nem volt elég egy húszas IQ, bár a legtöbben nyilván Vízy András sziporkázó humora miatt nézték. Íme, egy kis részlet a műsorból, melyben a showman egy pompásan kifundált poénnal alázza a műsor operatőreit.
Elektor kalandor
Ha már az ellenállhatatlan stílusnál tartunk, Dévényi Tibi alakja megkerülhetetlen a magyar médiában. Bár torpedózni is remekül tudott , ez vitathatatlan, ám a Super Mario jelmeznek nem tudtunk ellenállni, ezért inkább most az Elektor kalandor műsor felelevenítésével idéznénk meg azt a letűnt korszakot, amikor az emberek a tévén kersztül, egy nyomógombos telefon segítségével játszottak videojátékot.
Zsákbamacska
Ha Kedd, ha szerda: Zsákbamacska! Egy vetélkedő, aminek az ég egy adta világon semmi értelme nem volt. Maga Rózsa György sem erre a legbüszkébb pályájából, egyszer elmesélte, hogy egy kereskedelmi tévé hatalmas összeggel akarta rábírni őt, hogy újból elindítsák vele a műsort, de ő nem volt hajlandó. Annyi előnye mindenesetre volt a műsornak, hogy szinte semmit nem kellett eltúlozni rajta, hogy Gálvölgyi viccet gyártson belőle, mert már eredetileg is inkább hasonlított paródiára, mint egy tévéműsorra. "Egyes ajtó, nyílj ki!"
Telemázli
Akik azt gondolják, hogy a televíziós játékok kategóriájában a Zsákbamacskánál már nincs lejjebb, azoknak eszébe juttatjuk a Telemázli című vetélkedőt, a Szerencsejáték Rt-nek az MTV 1-es csatornáján futó műsorát, ahol egy falusi búcsút megidéző díszletek között Geszler Dorottyát, Borbás Máriát és Dömsödi Gábort láthattuk. No és azokat a szerencsés játékosokat, akik remegő szájszéllel figyelték, hogy például az elmés Lökdösődő nevű játékban eldönti-e bábujukat egy ide-oda ugráló kisgömböc, amelyet Dömsödi a már legendássá vált „Indítom az órát, emelem a burát” mondattal engedett szabadjára. A műsornak a pénznyerésen kívül az volt az értelme, amit az ezüst cilinderes táncos énekes lányok már a műsor főcímében is megénekeltek. Mégpedig, hogy, a hétköznapi ember is „a tévében szerepelhet!”