Bizonyára mindenki érezte már, hogy nem érti a párja gondolkodásmódját. Lehetetlen vele kommunikálni, nem azt érti, és nem úgy érzi, ahogy mi szeretnénk. Erre a sokszor kétségbeejtő helyzetre ad választ Louann Brizendine új könyve, A női agy.
Louann Brizendine a Kaliforniai Egyetem pszichiáter professzora, valamint a Női Kedély- és Hormonklinika alapítója. Neurobiológiai tanulmányait a Yale és a Harvard Egyetemen folytatta. A NŐI AGY az év egyik legsikeresebb tudományos ismeretterjesztő könyve volt az Egyesült Államokban.A nők és a férfiak másképp gondolkodnak, ez eddig sem volt kérdés. Mindez akkor válik érdekessé, ha megkapjuk végre a választ, mi az oka. Minden a magzati korra vezethető vissza. Hallottuk milliószor, de tudományosan bebizonyított tény, hogy a természet alapvetően nőt alkot, és női agyat hoz létre, csak hát ebbe a szépen felépített rendszerbe néha beleszól a tesztoszteron… és máris kész a baj. Ám ha nem, akkor egy sokkal érzékenyebb, jobban kommunikáló szervezet születik, a nő. Az „érző agy” misztikus szerkezetéről, illetve a női gondolkodás rejtélyéről, tudhatunk meg többet a könyv segítségével.
Miért nélkülözhetetlen a konfliktuskerülés és a társas együttlét a nő számára? Mik azok a tipikus különbségek női- és férfigondolkodás között? Ennek kapcsán betekintést nyerhetünk a konfliktuskezelés férfi és női alternatíváira is, melyek megértése, egyenes út a sikerhez.
És mi miatt fontos ez a könyv? Mert a férfiak nem értik a nőket, és néha még a nők sem magukat. Miért törik el olykor ok nélkül a mécses, mikor és miért feszültebbek? A folyamatos hormonszint ingadozásnak köszönhető ciklikus periódusok felismerése és megértése segítséget nyújthat a nőknek, önmaguk elviselésében, és a férfi kollégáknak, hiszen védtelenek a női érzelmi kirohanásokkal szemben. Választ kaphatunk végre a szerelem és a szexualitás megélésének alapvető különbségeire. Melyik nemnek mi és miért az a fontosabb: a gyengédség vagy a szex?
A könyv egyik hatalmas érdeme, hogy kijelenti: igenis van-e élet a menopauza után! Hiszen ötven évesen is vannak az embernek álmai, vágyai, céljai. Az általános társadalmi vélekedés ellenére ez lehet a nők önmegvalósításának második nagy korszaka. Ekkor repülnek ki a gyerekek, végre józanul tud nemet mondani a párjának. Sok házasság ekkor, a párkapcsolati nem-behódolás korszakban bomlik fel, amikor az észvesztő szerelem, a rigolyákat felismerő szeretetté változik és az egyenrangú partneri viszony kialakítását követelő, önmagáért is tenni akaró nő fellázad a vállalt „rabszolgasorból” és ad magának még egy esélyt, melyben végre kiteljesedhet. A válások nagy része ebből a konfliktusból adódik. A férj nem érti mi változott, a nő nem érti, hogy tűrhette eddig. És változtat.
Ha a férfi elég okos, támogatja a kibontakozni vágyó új női ént, akkor a kapcsolatuk még tartósabbá, még mélyebbé válhat. A baj csak akkor van, ha nem. És ebben az a tragikomikus, hogy sokszor tényleg a férfiak nélkül lesznek valóban önmaguk a nők.
Nyitott Könyvműhely
Budapest, 2008.
272 oldal 2980 Ft