A bebörtönzött kínai másként gondolkodónak, a Szaharov-díjas Hu Csiának (Hu Jia) szentelik a 7. Emberi Jogi Filmfesztivált, amelyet március 6. és 15. között tartanak Genfben.
Még ha Kína nem is engedi szabadon Hu Csiát csupán azért, mert az Európai Parlament (a Szaharov-díj odaítélésével) az emberi jogok hősévé tette, a genfi fesztivál mindenképpen felhívja majd a figyelmet az emberi jogok kínai helyzetére - jelentették ki a szervezők.A fesztiválnak, amely politikai platformként nyomást kíván gyakorolni a ENSZ genfi székhelyű Emberi Jogi Tanácsára, idén az emberi méltóság lesz a fő témája, és felhívja a figyelmet a tavaly nyári orosz villámháború után Grúziában kialakult helyzetre, az algériai és a gázai övezeti állapotokra.
"A néhány fénysugár, például a guantánamói börtön bezárásának bejelentése ellenére az emberi jogok helyzete továbbra is katasztrofális a világban" - vélte Léo Kaneman, a fesztivál társigazgatója szerda esti sajtótájékoztatóján.
"Szégyenteljes időket élünk, amikor az erőszak a legvédtelenebbekre zúdul" - mondta Kaneman, hozzátéve: "nyomást akarunk gyakorolni az Emberi Jogi Tanácsra, hogy rendíthetetlennek mutatkozzon".
Mintegy húsz dokumentumfilmet mutatnak be a zsűri előtt, amelynek tagja lesz többek között Louise Arbour, az ENSZ volt emberi jogi főbiztosa, Mathieu Kassovitz francia rendező és Florence Aubenas újságíró.
Grúziáról a Grúzia, a bűnhődés című filmet mutatják be, Nino Kirtadze rendező alkotását, Algériáról pedig Anne Amzallag Haqiqa, az igazság című filmjét. Gázáról Serge Gordey, Robby Elmaliah és Halíl al-Muzzajjen Gaza-Szderót, Háború előtti krónikák című filmjét, illetve Natalie Assouline Sadida (terrorista nők) című alkotását láthatja majd a fesztivál közönsége.
A seregszemle foglalkozik az illegális bevándorlókkal, a szólásszabadság kérdéseivel és egy gyermekkatona életével. Megjelenik a fesztiválon Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász is Jacques Sarrassin A világ Stiglitz szerint című alkotásának ősbemutatóján.