„Kreativitás és innováció: Nyelvek a színház nyelvén” – ez az ARCUSFEST Nemzetiségi Színházi Találkozó mottója, amely a Thália Új Stúdióban idén is várja az érdeklődőket.

Ez a felütés is a Találkozó eredeti célját hivatott képviselni, vagyis hogy különböző nyelvek szólaljanak meg a színház közös nyelvén. Az Arcusfest igyekszik ebben a művészeti ágban megmutatni a Magyarországon élő kisebbségek közösségi, szellemi életének gazdagságát, illetőleg hogy azok milyen módon képesek saját életük tanulságait a művészet nyelvén általános érvénnyel megfogalmazni. Ezzel a kezdeményezők egy olyan nyitott, érdeklődő társadalmi réteget kívánnak elérni, amely komolyan érdeklődik minden magyarországi nemzetiség színházi kultúrája iránt, hiszen a „jó” színház dialógusokra épít – és a párbeszéd nemcsak a színpadon, de a színpad és a nézőtér közötti is kialakulhat.
Az első magyarországi nemzetiségi színházi találkozót 1993-ban rendezték meg Budapesten az Ablonczy László igazgatásával működő akkori Várszínházban, négy nemzetiség (horvátok, németek, romák és szerbek) színházi műhelyeinek részvételével, Frigyesi András akkori DBU (Szekszárdi Német Színház) igazgató és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal azóta elhunyt elnöke, Wolfart János kezdeményezésére. Tíz év eltelte után Lásztity Péró, a Szerb Országos Önkormányzat akkori elnöke és az azóta elhunyt Blazsetin Sztipán, MNEKK horvát kurátor kitartó kezdeményezésére került sor 2003-ban a második találkozóra, akkor már nyolc nemzetiség tíz produkciójának részvételével.
A találkozók azóta lepergett sora nemcsak a műhelyek, produkciók számának növekedésével, hanem a diákok, fiatalok kreativitására és játékára építő, valamint a kitűnő nemhivatásos felnőtt színészek bevonásával készülő produkciók meghívásával is jelentős szakmai fejlődésről tett tanúbizonyságot az utóbbi évek során.
Idén 11 nemzetiség (bolgárok, görögök, horvátok, lengyelek, németek, romák, románok, szerbek, szlovákok, szlovének és ukránok) 18 színházi műhelyének 18 előadását 11 nyelven, szükség szerint magyar nyelvű tolmácsolással, felirattal vagy kísérőlappal láthatja a közönség. A találkozó végén március 6-án ünnepélyes díjátadóra is sor kerül a találkozó immár állandó helyszínén, a Thália Új Stúdiójában. Ahogy a Találkozó ajánlójában áll: „A játék hete” a játék örömét is kínálja egyben, nemcsak a társulatoknak, de a nézőknek is.
2009 február 26. – március 06., Thália Új Stúdió
Részletes program: http://www.arcusfest.hu/Program-09.html