Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik nevezetes csatáját, a szolnokit az idén március 7-én, szombaton idézik fel látványos külsőségek között hazai és külföldi katonai hagyományőrzők a Tisza-parti városban - közölte Udovecz György főrendező.
Tájékoztatása szerint az ütközet mozzanatait bemutató program a belvárosi Tisza-parton 14 órakor kezdődik korhű felszerelésben és eszközökkel. A történelmi hitelességgel lejátszandó csatában a magyarok mellett cseh, olasz és szlovák hagyományőrző egyesületek tagjai vesznek részt. Közel félszáz lovas, száznál több gyalogos és tüzér, illetve számos ágyú szerepel majd az imitált ütközetben. A történelmi előzményekről és a csata lefolyásáról szakavatott hadtörténész beszél a közönségnek.A nap reggel 9 órától tiszteletadással veszi kezdetét. A hagyományőrző csapatok képviselői felkeresik és megkoszorúzták az ütközetet sikeresen levezénylő Damjanich János szerb tábornok lovas szobrát, a szolnoki csata emlékére emelt oszlopot valamint a magyarokat a harcban támogató Lengyel légió helytállását hirdető emléktáblát. Közvetlenül a hadijáték előtt az érdeklődők megismerkedhetnek a szabadságharcban használt katonai ruházatokkal és fegyverekkel és más eszközökkel.
Mint ismeretes, a Damjanich és Vécsey tábornok vezette honvédseregek 1849. március 5-én a Szolnokot megszállva tartó császári Karger-dandár ellen indítottak erőteljes támadást. A két oldalról csatába induló magyarok ágyúrohama az indóháznál törte meg az ellenállást. Az ütközet végén a honvédek a Zagyva folyóba szorították az ellenséget, és közülük számos hadifoglyot ejtettek.
A szolnoki csata azért volt jelentős, mert bebizonyította: a frissen szervezett zászlóaljakból felállított magyar sereg hazafias lelkesedése és elszántsága többet ért, mint az osztrák haderő horvát határőreinek és császári vadászainak tapasztaltsága. A hadtörténelemben a szolnoki csatát a dicsőséges tavaszi hadjárat nyitányaként tartják számon.