Tízből kilencen biztosan "csokoládé-alkoholisták." A maradék egy pedig vagy még nem tudja, vagy csak titokban majszolgat. Persze, eme finom édességgel is vigyázni kell, kivéve egy esetben: a fekete csokoládé az egyik legegészségesebb táplálékunk. Egy új magyar innováció pedig még feketébb, még finomabb, és nem hagy időt a stresszre sem.
A kakaóbab a világ legnagyobb tartalommal rendelkező növénye. Amerikában az aztékok már az Európai hódítók előtt is itták a csokoládét. 1519-ben, amikor a spanyolok a mai Mexikó területére érkeztek, Montezuma udvarában a császár "xocolatl"-lal kínálta Cortést.A forró csokoládét az 1600-as években kezdték inni Európában, II. Károly uralkodása idején vált divatos itallá Angliában, és 1657-ben megnyílt az első csokiház, a Chocolate House.
1687-ben a Francia Akadémia tudományos alapon meghatározta az optimális csokoládéreceptet. Az első angol csokoládégyár Bristolban volt, majd szilárd csokoládét kezdett árulni 1842-ben a Fry csokoládégyár, ami a ma is népszerű Cadbury cégbe olvadt. A holland C. J. van Houten 1828-ban feltalált kakaósajtológépe feljavította a csokoládéital minőségét úgy, hogy a kakaóbabból kivonták a nehezen emészthető zsíranyag nagy részét. A sorba beálltak 1876-ban a svájci Nestlé fivérek, ahogyan Rodolphe Lindt is, aki berni csokoládégyárában a termékek minőségének javítása érdekében új eljárásokat vezetett be, megváltoztatta a csokoládégyártásnál használt alapanyagokat és a főzési időket.
Ma a világ legfinomabb és legminőségibb csokoládéját Belgiumban gyártják.
A csoki hatását már Szent-Györgyi Albert is kutatta a C-Vitamin felfedezése utáni időszakban. 1936-ban kimutatta, hogy a citrusfélékből származó flavonoidok csökkentik a hajszálerek törékenységét és áteresztőképességét. Persze, arra rájöttek, nem hívhatják azért vitaminnak a csokoládét, de abban biztosak voltak: a fekete csoki a legnagyobb hatású táplálékunk.
Csokiházak, csokikórházak
A csokoládé hagyományos feldolgozása alatt sajnálatosan kifejezetten az a cél, hogy a hatóanyagok jelentős részét megsemmisítsék, mivel azok igen keserűek. A feldolgozás végére tehát a hatóanyagok 90%-a elvész, megsemmisül. A boltok polcain található csokoládé az így feldolgozott kakaóból készül, nagymennyiségű finomított cukrot, adalékanyagokat tartalmaz és magas a kalóriatartalma. Ennek ellenére az egészségügyi hatások mégis jelentősek!
Az utóbbi évtizedekben számtalan nemzetközi vizsgálat bizonyította a fekete csokoládé kiemelkedő egészségügyi hatásait. Kiemelkedő antioxidáns hatások, öregedési folyamatok lassítása, jó közérzet, frissesség biztosítása, szív és érrendszeri egészség: vérnyomásproblémák, érszűkület, érelmeszesedés csökkentés, koleszterinszint szabályozás, stressz tűrő képesség fokozása, depresszió ellenes hatások, szellemi frissesség: memória, koncentráció javítása, bőrvédelem: bőrhidratáltság, UV. védelem, egészségesebb, rugalmasabb, „fiatalabb” bőr elérése, köhögéscsillapítás, megfázásos tünetek csökkentése, fogyókúra, étvágycsökkentés, zsírégetés fokozása.
Egy új magyar innovációban, a CHOX nevű csokoládéban a fontos hatóanyagok csaknem 90 százaléka megtalálható, kakaótartalmában öt-, vagy akár nyolcszoros hatóanyagtömeg is lehet.
A CHOX sajtótájékoztatóján Godó Tamás ügyvezető igazgató elmondta, egy adag fekete csoki felér 5, 8 kg paradicsom elfogyasztásával. A CHOX maga egy egészségvédő antioxidáns csokoládé, amelyben megtalálunk egy kis hazait is: a mézet. "A CHOX kézműves technikával készül - nemcsak kellemes illata, de esztétikai okok miatt is más, mint egy átlagos csokoládé".
Dr. Matos Lajos főorvos, szívgyógyász, klinikai farmakológus elmondta,
még az is elképzelhető, hogy 2015-ben már lesznek csokikórházak, hiszen kiváló hatásai mindenképp az egészség szolgálatában állnak.
'A bizonyos LDL- azaz a lerakó koleszterin az oka sok megbetegedésnek: ez ugyanis lerakja a zsírt az erek falán. Az antioxidánsok ( mint a vörösbor vagy a csoki) ezt gátolják" - mondta a főorvos. "A flavonolban gazdag kakaóital javítja az agyi vérellátást, és még a köhögésre is jó."- tette hozzá.
Dr. Matos Lajos elárulta, a tejcsokoládé azért nem hat, mivel a tej feloldja a fontos anyagokat. "A Kuna indiánokon tesztelték a csokoládé hatását, és azt vették észre, egyikőjüknek sem magas a vérnyomása."- mondta. Igaz, valószínűleg a stressz-faktor is kisebb arrafelé...
A csoki, mint marihuana
Dr. Lengyel Margit orvos, klinikai farmakológus szakorvos a fekete csokoládé pszichológiai hatását emelte ki. "Nő a szerelemhormon, ráadásul izgatja a cannabinoid receptorokat, tehát a csokinak marihuana-szerű hatása van, nem beszélve antidepresszáns hatásáról, mely a serotonin nevű anyagnak köszönhető".
"A csoki feszesíti a bőrt, szóval, ne csak egye, kenje!"