Egy kínai műgyűjtő bejelentette, hogy tiltakozásul licitált, és esze ágában sincs kifizetni az Yves Saint Laurent-hagyatékból kalapács alá került, Kína által visszakövetelt bronzszobrokat, amelyekre ő adta a legjobb ajánlatot a múlt héten egy árverésen.
A patkányfejet, illetve nyúlfejet ábrázoló, mintegy 40 centiméter magas bronzszobrok múlt szerdán a vártnál jóval magasabb áron, egyenként 15 millió euróért (4,6 milliárd forint) keltek el a Christie’s párizsi árverésén. Mindkét szoborra három-három potenciális vásárló licitált telefonon.Caj Ming-csao (Cai Mingchao) kínai műgyűjtő hétfőn egy sajtókonferencián felolvasott közleményben jelentette be, hogy ő volt az eddig ismeretlen nyertes ajánlattevő. A férfi, aki egyúttal a Tengerentúlon Eltűnt Kulturális Műkincsek Visszaszerzésének Kínai Alapítványa elnevezésű civil szervezet tanácsadója, leszögezte: soha nem is nem volt szándékában az összesen több mint harminc millió eurós vételár kiegyenlítése. Mint mondta: azért licitált, hogy ezzel tiltakozzon a rablott műkincsek eladása ellen.
Az alapítányt 2002-ben hozta létre Pekingben akadémikusok és „befolyásos emberek” egy csoportja. „Szerintem bármelyik kínai fellépett volna abban a pillanatban. Csupán nekem adatott meg a lehetőség. Pusztán a kötelességemet teljesítettem” – fogalmazott Cai az alapítvány honlapján is megjelent rövid közleményében.
A műkincseket brit és francia csapatok zsákmányolták, amikor az 1860-as második ópiumháború alatt lerombolták a kínai császár nyári palotáját. A XVIII. századi szoborfejek már legálisan kerültek a tavaly június 1-jén elhunyt Yves Saint Laurent francia divattervező, valamint a divattervező partnereként ismertté vált Pierre Bergé üzletember birtokába.
A kínai alapítvány egyik vezetője szerint a szóban forgó „nemzeti műkincsek még valószínűleg Franciaországban vannak”. Csak a későbbi fejleményekből derül majd ki, hogy mikor térhetnek haza Kínába. A kínai külügyminisztérium szóvivője nemrégiben kifejtette: a modern kori történelemben a nyugati imperialista hatalmak számos kínai műkincset raboltak el a pekingi nyári palotából, amelyeknek vissza kell térniük Kínába.
A kínaiak a párizsi aukció ellen is tiltakoztak, ám a Christie’s ragaszkodott a jogához, hogy elárverezze a műkincseket