Brit kutatók egy kis számítógépes rásegítéssel azonosították, melyek a legősibb angol szavak. Felsoroljuk, nagy meglepetés nem lesz.
I (én), we (mi), two (kettő) és three (három) – íme, erre a négy szón akadtak fenn angol tudósok, amikor megpróbálták a nyelvi evolúciót modellezni, és minél kevesebb, minél ősibb angol szót találni a folyamat eredményeképpen. A Reading Egyetem kutatói szerint a megtalált négy szó akár negyvenezer éves is lehet.A kutatás alapja egy kétszáz szavas bázis volt, olyan szavakkal, amelyek technikai fejlettségtől függetlenül teljesen ugyanazt jelentik az angol nyelvterületen, és ezt kezdték szűkíteni.
A kétszázas mezőny az alapján szűkült, hogy a szomszéd népek nyelveiben hasonlókat találtak, meghatározták a potenciális közös szóalakot előfordulási idejét. Ezeket az adatokat egy algoritmusba írták bele, és a végeredmény az, hogy többé-kevésbé meg lehet határozni, mely történelmi korban melyik szavakat használhatták általánosan az angolok, ill. az adott korban hogyan hangozhattak azok a szavak.
Ez ugyanakkor arra is rávilágított, hogy mely szavak milyen okból kerülhetnek ki a használt nyelvből. A kutatás tapasztalatai alapján a tudósok azt jósolják, a dirty (piszkos), squeeze (présel) vagy akár a bad (rossz) szavak is az angol szókincs veszteséglistáján állhat néhány évszázad múlva.