Hússütésnél literszám öntöd a serpenyőbe az olajat, netalán a zsírt? Pedig van más megoldás. Ha alufóliába, vagy sütőzacskóba bebugyolálva sütöd a húst, a halat, a zöldséget, akkor saját levében párolódik, megmarad a zamata, porhanyós lesz és egy csipet olaj is elég hozzá. Tehát tépj, tekerj, csomagolj, és süss zsírszegényen!
AlufóliaAz alufólia sokfunkciós segítség a konyhában. Beszerzésénél nincs szükség elővigyázatosságra, mert gyakorlatilag mindegyik gyártmány ugyanúgy készül: vékonyra hengerelt alumíniumlemezt tekercselnek fel. Különböző hosszban és szélességben árulják. Lehet kapni erősebb változatot is: sütésnél ez garantálja, hogy nem hasad szét a fólia a legjobb falatokkal a tűz fölött.
Az alufólia ízre semleges, tartós, folyadékot át nem eresztő, légmentesen záró, hőálló anyag. Segítségével számos apró praktikát végre lehet hajtani az uzsonna-csomagoláson és a hűtőben történő szagmentes tároláson kívül is:
Nem bőrösödik meg a puding teteje, ha alufóliával lefedjük, és úgy hagyjuk kihűlni.
Tippek:
- A hűtőben tartott élesztő nem lesz barna és repedezett, hanem sokáig friss marad, ha alufóliába csomagoljuk.
- A nyári melegben nem romlik meg az alufóliába tekert, hűtőben tárolt kenyér
- A kenyér vágott része friss marad, ha felületét alufóliával befedjük, és a kenyeret így tesszük el a kenyérruhába.
- Egyszerűvé válik a sütő takarítása, ha alufóliával borítjuk az alját, és arra csöpög a kifröccsenő zsír.
- Ha túl gyorsan pirul az étel valamelyik része (egész csirke combja, kenyér teteje stb.), lazán borítsuk be alufóliával, így védve a sugárzó hőtől.
- Fűszervaj vagy kókusztekercs készítésénél a felgöngyölésben és a csomagolásban egyszerre segít.
- Remekül használható alkalmi hamutartónak, vagy gyertya alá alátétnek.
- És nem utolsósorban: zsírmentesen lehet benne húsételeket sütni, akár grillen vagy szabad tűzön is.
Egy-két óvintézkedés:
- Mivel sav hatására egészségre ártalmas oxidréteg képződhet a felületén, lehetőleg ne tároljunk benne paradicsomot, savanyúságot, citromot.
- Fóliában sütéskor nem árt a dupla csomagolás, különben könnyen szétnyílhat és a csomag leve elfolyik.
- Az alufólia belső felét kenjük be vékonyan olajjal, hogy ne süljön rá a hús vagy a hal.
- A húst, halat lazán csomagoljuk be, hogy a sütéskor keletkező gőz ne feszítse szét a csomagot.
- A csomagolás légmentesen zárt legyen, hogy a benne képződő gőz és ízanyagok maradéktalanul megmaradjanak.
- Amennyiben a húst, halat ropogósra szeretnénk sütni, a lezárt fóliát a sütés befejezése előtt óvatosan nyissuk szét, és így süssük tovább még néhány percig.
Az alufólia-bugyorban sült ételek megőrzik természetes zamatukat, nem száradnak ki és minimális zsiradék kell az elkészítésükhöz. A céklához és a hagymához hasonlóan más zöldségeket (pl. répát, zellert, krumplit), sőt gyümölcsöket is finomra párolhatunk benne.
Alufóliában sült hal
A leggyakrabban halat szoktam alufóliába göngyölve sütni. Egyszerű összedobni, és mire a köret kész, puha, illatos hal várakozik az ezüst borítás alatt. Ráadásul a módszerrel még az olcsóbb tengeri halfilék is finom vacsorává varázsolhatók.
Akkor kaptam ezt a receptet egy barátomtól, amikor már nagyon untam a serpenyőben, olajon történő paprikás-lisztes halsütögetést, és erősen fontolgattam, hogy leszokom a halevésről. Azzal ajánlotta, hogy azóta lett halevő, amióta egy olasz főzőtanfolyamon megtanulta ezt a módszert.
Hozzávalók
fejenként 1 halfilé (mélyhűtött tengeri, afrikai harcsa stb.)
olívaolaj
fokhagyma
fűszerek
só
citrom
alternatív:
gomba
paradicsom
Ha mélyhűtött halat használsz, olvaszd fel. Melegítsd be a sütőt 200 °C-ra. Egy mozsárban püföld jól össze a felhasználni kívánt fűszereket és a sót, hogy jó intenzívek legyenek az ízek.
Az előkészítést meggyorsítandó használhatsz fűszerolajat is. Tépj körülbelül háromszor olyan széles darabokat az alufóliából, mint a halszelet. Kend meg a fűszeres olajjal kicsit, és tedd rá a halfilét. Kend meg a halat is jó alaposan az olajjal.
Told be az előmelegített sütőbe, és süsd 15-20 percig. Ha szeretnéd, hogy piruljon is a hal, az utolsó öt percre óvatosan nyisd fel a csomagolást, és told vissza a sütőbe.
Jól illik hozzá a krumplipüré és a friss saláta, vagy bármilyen más savanyúság. Mivel nem kaptam szép krumplit, a rizst pedig már nagyon unom, árpatöretet főztem hozzá.
Sütőzacskó
A sütőzacskót kipróbáltam ugyan kezdő háziasszony koromban, amikor fogékony voltam a praktikus újdonságokra, de hamar kikopott a háztartásomból. Valahogy idegenkedtem a zacskó és a sült találkozásától, bármennyire erős is volt az ígéret a mosogatástól való megszabadulásra. Néhány hónapja viszont, amikor vendégségben próbáltam kideríteni, hogyan készült az omlós egybe-hús, és azt a meglepő választ kaptam, hogy sütőzacskóban, újra esélyt adtam neki, úgyis még benne jártunk a reneszánsz évben. Az eredmény váratlanul jó lett: nem csak gyorsabban kész lettem, de finomabb és omlósabb lett a vacsora, ráadásul tényleg nem kellett a tepsisúrolással bajlódnom.
A sütőzacskó egy speciális, hőálló műanyag tasak, fogásra vékony celofánra emlékeztet. Többféle méretben kapható. Lehet választani a márkák és árak között: válaszd a jó minőségűt, ha nem akarod, hogy az ételre ráolvadjon, vagy éppen idő előtt kidurranjon a sütőzacskónak eladott csúfság. A csomagoláson fel van tüntetve, milyen hőmérsékleten lehet használni, és jó esetben hőálló zárószalagot is mellékelnek hozzá.
Előnyei
- Az előkészített ételt sütőzacskóstul lehet mélyhűteni, és ha eljött az ideje, a sütőben készre sütni. (Alufixet használok, az -80 és +220 fok között jól érzi magát.)
- Mikrohullámú sütőben is használható.
- Saját levében párolódik az étel, így kalóriaszegény, egészséges és zamatos finomságok kerülnek az asztalra.
- Energia- és időtakarékos, mert a benntartott hő hatására kuktaként működik és az étel hamarabb megsül.
- Tiszta marad a sütő és nem kell tepsit mosogatni.
- Hús és köret egy zacskóban sülhet, tökéletesen összeérnek az ízek.
- Kenyér, kalács sütésére is ajánlják, nem szárad ki a péksütemény benne.
Amire figyelni kell:
- Tartsd be a csomagoláson jelzett sütési hőfokot.
- A gyári zárószalagot használd.
- A zacskó felső részét szurkáld meg néhány helyen, hogy a fölös gőz távozhasson, különben szétrepedhet a tasak.
- Ha pirítani szeretnéd az ételt, a sütés utolsó 10 percére vágd fel a zacskót. Egyébként elég a sütőrácsra tenni a tasakot, de ilyenkor tegyél alá egy edényt, úgy told vissza sülni.
Egybesült sertéscomb zöldségkörettel
Az első megmérettetésnek igazi kihívást szántam, mert az új sütőmben nehezen boldogulok az egybesült húsokkal, és ilyenkor bizony visszasírom az ősi Karancsot.
Szerencsére nagy a család, így nem kellett döntenem, hogy együtt süssem-e a sertést a körettel, úgysem fértek volna be egy zacskóba.
Hozzávalók
1 kg sertéscomb
mustár
kakukkfű, tárkony, bors
só
vöröshagyma
fokhagyma
Hozzvalók
gomba, brokkoli,
vöröshagyma, fokhagyma,
petrezselyem, bors, só,
kakukkfű, bazsalikom,
kevés olívaolaj
Azt használtam, amit itthon találtam, te is kedvedre variálhatod az alapanyagokat. Meghámoztam és felszeleteltem a hozzávalókat, és bedobáltam a zacskóba.
Beleszórtam a fűszert és egy kevés olívaolajat, majd jól összeráztam az egészet.
Bezártam és megszurkáltam a tasakot, és bedugtam a hús mellé sülni. A köretet is pirítottam tíz percig a sütés végén.
A húst úgy ette a család, hogy „na végre, ennek ilyennek kell lenni”, de a köretért egészen odavoltak!