A Jónás Judit vezette Cinka Panna Cigány Színház Faludy-Villon Máshogy című produkciója kapta a legjobb előadásért járó díjat a pénteken zárult Arcusfest 7. Magyarországi Nemzetiségi Színházi Találkozón.
Lásztity Péró, a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány (MNEKK) színházi főszervezője elmondta, hogy a Thália Színházban és a Budapest Bábszínházban megrendezett seregszemlén résztvevő társulatok mindegyike kapott valamilyen elismerést, különdíjat, mivel a Magi István vezette szakmai zsűri elégedett volt mind a 18 társulat munkájával.A legjobb rendezésért járó elismerést Gergely Lászlónak ítélték a szarvasi Cervinus Teátrum előadásáért. A szlovák színház Tolnai Ottó Bayer-aszpirin című darabját állította színpadra. A legjobb férfi alakításért járó díjat Fiscsenko Mihajlo kapta az Első Magyarországi Ukrán Színház Revízióra készülődve című előadásába nyújtott kimagasló játékáért. A legjobb női alakításért odaítélt elismerést Hadzsikosztova Gabriella érdemelte ki a bolgár Malko Teatro Elada Pinyo és az idő című darabjának főszerepében nyújtott teljesítményéért. A Teatrul Vis magyarországi román színház jó darabválasztását dicsérte a zsűri. A társulat Egressy Zoltán Sóska, sültkrumpli című művét mutatta be - jegyezte meg Lásztity Péró. A hetedik alkalommal megrendezett, több mint egyhetes találkozón a Pécsi Horvát Színház Efraim Kishon A házasságlevél című darabjával szerepelt, a Vertigo Szlovák Színház Julius Brac-Ivan Ketten című művét mutatta be, a Karaván roma színészképző stúdió Garaczi László Csodálatos vadállatok, a Magyarországi Szerb Színház pedig Edward Albee Nem félünk a farkastól című drámáját játszotta.
Szerepelt a fesztiválon a Deutsche Bühne Ungarn - Magyarországi Német Színház, a budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium színjátszó csoportja, a Kulturális Offenzíva, a Pa-Thália német színjátszó társulat, a gyulai Román Amatőr Színjátszó Kör, a Vidám Barátok nevű szlovén színjátszó együttes, a Neaniki szkini görög diák színjátszó csoport, a Hókirálynő elnevezésű cigány meseszínpad, a lengyel szakos egyetemistákból álló Dom Otwarty színjátszó kör és a Romano Teatro nevű miskolci cigány színház is - sorolta Lásztity Péró.
Hozzátette: az Arcusfest minden résztvevője oklevelet és Asszonyi Tamás szobrász kisplasztikáját vehette át a zsűri döntése alapján.
Az első nemzetiségi színházi találkozót 1993-ban tartották a budapesti Várszínházban horvát, német, roma és szerb társulatokkal. Tíz év szünet után, 2003-ban Lásztity Péró, a Szerb Országos Önkormányzat akkori elnöke és Figyesi András, az MNEKK programigazgatója újraszervezte a találkozót, s azóta minden évben összejönnek a magyarországi nemzetiségek színjátszói az Arcusfestre.