Európa leghosszabb múzeumi vasútvonala épül a Szentendrei Skanzenben. A több mint két kilométeres sínpályán a kifejezetten erre a célra felújított, ipari műemléknek számító: Ganz-Jendrassik-féle motorvonat szállítja majd az utasokat.
Az úgynevezett skanzenvonat egy igazán különleges, utoljára az 1930-as években gyártott sínrendszeren teszi majd meg első útját április 8-án. Az építő vállalat alapos kutatás után talált rá az egykor a szentesi és pilisi térségben szolgáló sínszálakra, hogy felújítás után lefektethessék újra, immáron a szentendrei szabadtéri múzeum „tájegységei” mentén. Mivel a skanzenvasút nem csatlakozik más vasútvonalhoz, bajos lett volna nagyobb teljesítményű, korszerű sínfektető gépeket a helyszínre vinni – maradt tehát a kézi technológia.A 2,2 kilométer hosszú skanzenvasút korhű jegy- és információs rendszerrel működik majd, s a motorvonat személyzete is autentikus öltözetben fogadja a napi 100-120 utast. A vonalon öt megállót alakítanak ki – tette hozzá Sári Zsolt –, így az akadálymentessé tett műemlékvonattal kényelmesen megközelíthetők a skanzen tájházai. A végállomás - egyben a skanzen új bejárati épülete – a monarchia hangulatát idéző mezőhegyesi vasútállomást mintázza, benne olyan látogatóbarát szolgáltatásokkal, mint a csomagmegőrző, pelenkázó, kerékpártároló, ajándékbolt és kávézó.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv kiemelt projektjének számító, EU támogatást elnyert skanzenvonat mellett más újdonságokkal is kedveskednek a szabadtéri múzeumba kirándulóknak. Ezek közül az interaktív bemutatóműhely, illetve a 2010-re elkészülő észak-magyarországi falu tájegység érdemel külön figyelmet