Egy héttel a kölni városi történeti levéltár összeomlása után Németországban egyre nagyobb az aggodalom amiatt, hogy a katasztrófa bárhol megismétlődhet. Sok szakértő figyelmeztetett a veszélyre, a tervezők riadókészültségben.
A német mérnöki és építészeti kamara elnöke egy keddi nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy a kölni levéltár – s vele a két szomszédos épület – összeomlását meg lehetett volna előzni, a katasztrófa „emberi kudarc” volt. Jens Karstedt szerint noha a pontos okot még keresik, az azonban egyértelmű, hogy a környéken zajló metróépítés „felelős” a történtekért. „A szakembereknek jobban kellett volna mérniük, s ellenőrizniük” –vélekedett az elnök, utalva arra, hogy Németországban több – a kölnihez hasonló – építkezés van folyamatban. A talajvízben való építkezést rendkívül veszélyesnek nevezte, kiemelve mindenekelőtt a mélygarázsok és az alagutak építését.Karstedt szerint minél mélyebben történik az építkezés, annál erősebb a talajvíz nyomása, s annál nagyobb a potenciális veszély. Emlékeztetett arra, hogy hasonló mélyépítkezések jelenleg több német városban is zajlanak, így Berlinben is, ahol az egyik központi metróvonalat kívánják meghosszabbítani. Azt állította ugyanakkor, hogy a berlini építők „urai a helyzetnek”.
Mindennek ellenére Berlinben is érezhető a riadalom. A tervek szerint a kancellári hivatalig kiépülő, 5-ös számú földalatti felelősei máris azt hangoztatták: amennyiben Kölnben bebizonyosodik, hogy a helyi közlekedési vállalat követte el a hibát, a berlini terveket is haladéktalanul felülvizsgálják.
Berlin mellett jelenleg Hamburgban zajlik egy hasonló „nagyépítkezés”, mégpedig a föld feletti városi vasút egy szakaszának építése. Az építkezés szóvivője a munkálatokat abszolút biztonságosnak nevezte, azt azonban elismerte, hogy százszázalékos garancia nincs.
Ráadásul a kölni katasztrófa nem az első ilyen jellegű szerencsétlenség volt, bár a levéltár, s a mellette lévő épületek összeomlása méreteit tekintve minden korábbit felülmúlt. 1994-ben Münchenben például – ugyancsak egy földalatti építése miatt egy alagút omlott össze, s akkor három ember vesztette életét. Arra azonban az elmúlt évtizedekben nem volt példa, hogy a kölni levéltárhoz hasonlóan egy többemeletes épület kártyavárként omoljon össze.
A kölni katasztrófa körzetében több ház lakóit kitelepítették, de az egész városnegyedben félnek az emberek. S a félelem a jelek szerint minden építkezés kapcsán immár városhatáron túl is feltartóztathatatlanul terjed.