35 évvel ezelőtt jelent meg a Deep Purple Stormbringer című lemeze, mely annak ellenére, hogy klasszicizálódott műről van szó, máig a viták kereszttüzében áll. Az ortodox rajongók túlságosan is kísérletezősnek tartják.
Nem elég, hogy Gillan helyett Coverdale énekel rajta és Roger Glover helyett Glen Hughes basszusozik, még azt is el kell viselniük, hogy a klasszikus sound is megváltozott némiképp, több a soul-os, funk-os összekacsintás, és egyébként is: „puhább” a lemez, mint a szintén ezzel a felállással készült Burn, vagy az 1969 és 1973 között, a „nagy csapattal” (Ian Gillan, Ritchie Blackmore, Jon Lord, Roger Glover, Ian Paice) rögzített albumok.Azok, akik Gillan hangjára esküsznek, nem is tudtak megbarátkozni Coverdale későbbi zenekarával, a Whitesnake nevű, máig aktív míves hard-rock bandával.
A valóban, a sound is jelentősen megváltozott, ami alapvetően Lord orgonakísérleteinek köszönhető. A Hammond C3-as helyett előtérbe került a diszkó producerek kedvence, a vonós hangszíneket imitáló Mellotron, és a Moog, mely némileg progrockos színezetet is ad egy-egy dalnak.
A címadó Stormbringer és a Lady Double Dealer mellett nincs is igazi fejrázós hard-rock dal, pedig a rajongók Highway Star-féle tekeréseket vártak volna, de az album mégis ízig-vérig Purple-lemez, része a törzsanyagnak, még ha az „ízes vokálok” a rockereknél ki is csapják a biztosítékot
A lemeznek vannak úgymond magyar vonatkozásai is. Holy Man riffjét a Piramis nyúlta le a Kívánj igazi ünnepet című 1977-es keltezésű dalban, sőt a Stormbringer soul-os, funkos matatásai felszabadítólag hatott az első Piramis lemez egészére. Nem ez az egyetlen magyar vonzata az albumnak: a Solider Of Fortune című balladát feldolgozta Vikidál Gyula is 1985-ös szólólemezén.
Amikor 1984-ben visszatért a klasszikus felállású Purple a Perfect Strainglers című zseniális lemezükkel, egy „újgazdag csövi sráccal” beszélgettem a pesti gyorson, aki Bécsből jött, a lemez promóciós koncertjéről. A Led Zep-felvarrós, „értelmiségi csöves” legény megemlítette, hogy amikor a Stormbringert énekelte Gillan (hogy hangozhatott 1985 tavaszán Gillan torkából ez a pazar Coverdale-szám…!), lézerfények megrajzolták a tornádót átugrató lovat. Akkor fontolgattam először komolyabban, valahol Mezőtúr és Csárdaszállás között a vonaton, hogy disszidálni kéne…
Egyébként ezen a bécsi Purple-bulin ott volt Schuster Lóri is, aki kis magnóval rögzítette a koncertet, és a Pecsában, 1985 júniusában egy Pokolgép-fellépés előtt zenés élménybeszámolót tartott. A Pokolgép azzal a teltházas koncerttel vette be Budapestet, és kezdődött el a magyar heavy metál aranykora. Lórit kifütyülték a 15 éves Puma cipős metálosok, akik már nem voltak kíváncsiak apáik zenéjére.
A lemez öt bónuszfelvétele az eredeti lemez remixeit tartalmazza, illetve a High Ball Shooter instrumentális verzióját.
Mit tegyünk, ha belekerülünk egy hard-rock tornádóba? Nos, semmiképp se vessük magunkat a földre, hanem büszkén, diadalmasan üljük meg a Purple szárnyas lovát, és repüljünk vele „minden viharon túl”.
Stormbringer
35 th Anniversary Edition
EMI
60 perc 9 szám+ 5 bónusz