Béres Alexandra egyáltalán nem optimista a hazai egészségtudatos gondolkodásmóddal kapcsolatban. Célja, hogy az emberek végre belássák, mennyire fontos a rendszeres mozgás és az egészségesen táplálkozás. Mindeközben vallja, hogy nem feltétlenül a vékonyság a testi-lelki egyensúly záloga, hogy senkinek nem szabad tabukat gyártania és lemondania kedvenc ételeiről. Sőt azt is bevallja, hogy régen ő is a hagyományos, nehéz magyar ételeket ette.
Annyi diéta, életmóddal kapcsolatos trend létezik. Mit tanácsolnál annak, aki el szeretne kezdeni változtatni az étkezésén, hogyan válassza ki azt a diétát, ami tényleg az egészségről szól, nem csak valami üzlet, vagy tudománytalan divat?Ma már valóban nagyon sok információhoz juthatunk hozzá ezen a területen, ez egyrészről jó, másrészt nehéz eldönteni, hogy mi az, amit szakember írt és mi az, ami légből kapott. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mi az a forrás, amit hitelesnek tart. Szerintem azért sokan látják, ha végigolvasnak egy cikket, hogy mennyi tudományos háttér van mögötte. Azokban hihetünk, amelyek hosszabb távra szólnak, azok, amik rövidtávra szólnak és nincs mögöttük egy követő program, valószínűleg csak csodát ígérnek. Elhihetjük, hogy hamar lefogyunk, de ugyanolyan hamar vissza is fogunk hízni. A változás az egy lassú és nehéz dolog. Ha könnyű lenne, bárki meg tudná csinálni. Nehéz, és ezt csak hosszú idő alatt és kemény munkával lehet elérni.
A te Súlykontroll programod miben új, más, vagy jobb, mint a többi diéta?
A Súlykontroll több ponton is individuális. Ettől más. Figyelembe veszi, hogy férfi vagy, vagy nő, ezzel nagyon sok program nem foglalkozik. A saját ízlésed szerint válogathatsz. Nincsen olyan, hogy valamit nem ehetsz, megvan, hogy a diéta mely szakaszában miből lehet választani, és nagyon sokféle ételből lehet választani. A legtöbb diétából az sem derül ki, hogy mennyi adagban gondolkodjon az ember, ezért mi meghatároztunk adagnagyságokat. Van egy egyedi kompenzációs rendszer, amit arra az esetre találtunk ki, ha valaki véletlenül elrontotta a diétát. Bevezettük a kalória, a vércukorszint-emelkedés mértéke, a szénhidrát- és zsírtartalom alapján kiszámolt súlykontroll indexet, ami segít eligazodni az ételek között, hogy miből, mennyit lehet enni. Az edzésprogramban pedig különbséget teszünk kezdők és haladók között.
A túlsúlyos emberek fél év alatt átlag 20-30 kilót fogynak, akik nem nagyon túlsúlyosak, azok 3-4 hónap alatt 3-6 kilót. Sokszor kapok leveleket olyan emberektől is, akiket nem is ismerek, de megírják, hogy ennek a programnak a segítségével fogytak le tizen-, huszonvalahány kilót. A legnagyobb sikertörténet a Nagy Fogyás Istvánja, aki 90 kilót fogyott, de nagyon büszke vagyok a csapatból a többiekre is, akik azóta is gyönyörűen tartják a súlyukat.
A Nagy Fogyás más országokban több éve folyamatosan megy, általában több szériát is megél a műsor, szerinted nálunk miért szűnt meg az első után?
Nagyon egyszerű oka volt. Magyarországon direkt elvitték bulvár irányba a műsort, ez ölte meg.
Most arra az ellentétre gondolsz, amit közted és Norbi között kiéleztek?
Igen.
Ez mennyire volt megrendezett, tisztán csak a nézettségnövelés érdekében tüntettek fel titeket ellenfelekként?
Mi tényleg nem vagyunk jóban. De a műsorban lehetett volna ezt úgy beállítani, hogy a két edző normálisan együtt dolgozik, ahogy a külföldi adásokban ez volt. Nálunk viszont pont, hogy kiélezték az ellentétet. Csinálja ő is a dolgát, meg én is az enyémet, ennél többet nem mondanék erről.
Úgy tudom, hogy most új tévéműsorokban is fogsz szerepelni.
Igen, egy pókeres műsorban a Viasaton, és a Mr és Mrs-ben a TV2-n. Mindkettő elég vicces. Pókerezni én épphogy csak tudok, háromszor pókereztem életemben, de mindháromszor nyertem. Nyilván óriási szerencsém volt, a többiek meg is jegyezték, hogy azonnal adja oda nekem mindenki minden pénzét és vigyenek el a legközelebbi kaszinóba.
A Mr és Mrs pedig egy szórakoztató vetélkedő, ahol párok versengenek más párokkal. Ez azért volt érdekes, mert arról szól, hogy mennyit tudunk a másikról, és én ugye 14 éve vagyok együtt Krisztiánnal, ehhez képest egy csomó kérdésre nem tudtam a választ. De nagyon élveztem ezt is, nagyon szeretek játszani. Lehet sakk, társasjáték, szerepjáték, curling, mindent szeretek, ami játék.
Mi a helyzet most a curlinggel?
Decemberben harmadikok lettünk az Európa Bajnokságon a B ligában. Jövőre szeretnénk feljutni az A ligába, és előbb-utóbb egy olimpián is mindenképp részt szeretnénk venni, Szocsiban már talán ott lehetünk.
Visszatérve a médiabeli szereplésekre, hogyan válogatsz? Hogy döntöd el, hogy miben szerepelsz és miben nem? Hogy tudod irányítani a médiát?
Nehezen. Az elején még nem mondtam nemet semmire, most már sokszor nemet mondok, inkább szakmai dolgokkal kapcsolatban szeretek szerepelni. Kevés bulvármédiás szereplést vállalok, de azért kell a bulvár is, mert megtanultam, hogy aki nem ad semmi információt, arról rosszat írnak. Próbálok annyi és olyan információt adni, ami még vállalható, amit még szívesen olvasok vissza magamról. De én azt szeretem, ha akkor írnak rólam, ha valóban történt velem valami. Sokszor azzal keresnek meg, hogy "nem történt veled valami? Nem ütött el az autó, nem vagy terhes?” Közben pedig olyan információk, amit én lényegesnek tartok, nem érdeklik őket, csak a szenzáció és a pénz. Úgy érzékelem, hogy ha ebben az országban bárki bármit próbál tenni az egészséggel kapcsolatban, akkor mindig elkezdik a kezdeményezés gazdasági vonzatát nézni. Annyi mindent kellene tenni ezen a téren, de sokszor nem engedik, mert minden mögött csak azt nézik, hogy milyen üzlet van. Ha bárki elkezd tenni valamit, hátsó szándékot sejtenek mögötte.
De azt te is belátod, hogy, amit csinálsz, az kívülről egy komplett stratégiának, egy felépített márkának tűnik, amit egy névvel, egy arccal, a te neveddel és arcoddal adnak el, tehát végül is üzlet.
Persze ezek kellenek, mert különben nem jutna el az emberekhez, de, amikor felhívnak és megkérdezik tőlem, hogy mekkora üzlet az egészség, azt butaságnak tartom. Sokan nehezen értik meg, hogy nem mindenkit az üzleti szempontok vezérelnek.
Hogy látod, Magyarország hol tart most az egészségtudatosság, egészséges életmód terén?
Magyarországon nagyon sokan halnak meg szív- és érrendszeri betegségekben, ami azért baj, mert mindez megelőzhető lenne. Azt vettem észre, hogy az emberek szeretnének változni, de a rossz, berögzött szokásaik nagyon erősen tartják magukat, a magyar konyha itthon még nagyon domináns. Ami jó, de lehetne rajta könnyíteni, nyitottnak lenni zöldségekre, halakra, fehér húsokra. És persze rettenetesen fontos lenne a mozgás, hiszen az emberi szervezet úgy van megalkotva, hogy a vér kering magától, keringeti a szív, de a nyirokkeringésnek nincs saját pumpája. Pedig a nyirokkeringés intenzitása befolyásolja a testsúlyszabályozást, a bőr minőségét, a zsír lerakódását, de még az immunbetegségek kialakulásának esélyét is. Sőt, még az agytevékenységre is hatással van. Gondoljunk bele, régebben, amíg nem volt autó, metró, mozgólépcső, lift, az emberek naponta akár több óra aktív mozgást is végeztek, ma pedig, ha már egy ember azt mondja, hogy heti háromszor egy órát edz, az már nagy szó.
A többség felnőttként dönt úgy, hogy változtat az életén, amikor ez már nagyon nehéz. Mikor kell elkezdeni az egészségtudatos gondolkodás kialakítását egy embernél? A testnevelés oktatásnak mekkora szerepe van abban, hogy hogyan gondolkodunk a mozgásról, egészségről?
Már óvodás korban kell ezt elkezdeni, hiszen a gyerekkorban kialakult szokások egy életen át bevésődnek. Egész életünkben a kedvenc ételünk lesz az, amit a nagymamánk adott nekünk gyerekként. Sajnos azt látom, hogy a testnevelés oktatás visszafejlődött. Elsőtől negyedikig nincs is testnevelés óra. Az osztályfőnöki óra keretén belül van mozgás, a gyerekek az iskola lépcsőházában, jobb esetben az iskolaudvaron mozognak. Pedig, ha valaki már gyerekkorban nem kezd el mozogni, akkor később ügyetlenebb lesz. Ha ügyetlenebb, akkor nem szívesen csinálja majd felnőttként se. Ha már ő nem mozog, akkor a gyereke sem fog. Ez egy ördögi kör. Lassan ott fogunk tartani, mint Amerika, ahol nagyon sok a borzasztóan elhízott ember. Szerintem nagyon nagy bajok vannak ezen a téren.
Az nem baj, hogy sokan csak hiúsági okokból jönnek el egy edzőterembe, nem pedig azért, mert változtatnának gondolkodás- és életmódjukon?
Nem baj. Az a tapasztalatom, hogy azután már úgy is átalakul a gondolkodásmódjuk, csak kell egy motiváció. Ez bármilyen apróságnak tűnő dolog is lehet, például a senior tornámra járók azt mondják el sikerélményként, hogy könnyebben le tudnak menni a közértbe, könnyebben fel tudják húzni a harisnyájukat, többet tudnak játszani az unokájukkal. Persze a legtöbben először csak azért jönnek le, mert csinosak szeretnének lenni, de később rájönnek, hogy milyen egyéb dolgok motiválják őket, hogy milyen konkrét célokra bontható le mindez.
De a legtöbben mégis azzal keresnek meg téged, hogy fogyni akarnak. Te mit gondolsz, mindenki lehet vékony? Mindenki számára az az egészséges, ha vékony?
Mostanában nagyon sokat változtam ilyen szempontból. Sok ember esetében érzem úgy, hogy ha 2-3 kilóval több lenne a súlya, jobban egyensúlyban lenne. Az a testsúly, amit sokan ideálisnak elképzelnek maguknak már nem az, amivel egyensúlyban tudnának lenni. Csak nagy küzdelmek árán tudják elérni, és ez a küzdelem meglátszik. És most nem is a kórosan soványakról beszélek, hanem az átlagos alkatú lányokról. Látszik az arcukon, a kedélyállapotukon. De ezt nagyon nehéz megmagyarázni nekik. Ha ők azért jönnek, hogy változzanak, azt várják tőlem, hogy fogyjanak. Ilyenkor csak hosszú és személyre szabott munkával lehet hatni rájuk.
Te magad mértéktartó vagy mozgás és étkezés terén? Szoktál bűntudatot érezni egy nagyobb lakmározás után?
Nem szoktam. Én úgy gondolom, hogy az egészséges táplálkozásba minden bele kell, hogy férjen, nincsenek tabuk, a lényeg, hogy miből mennyit eszel. Ha valamit szeretsz, annak feltétlenül benne kell lennie az étrendedben, mert arra mindig is vágyni fogsz. Egyébként nekem magamnak is hosszú idő volt átformálni az ízlésemet. Régen én is például a pacalt szerettem, de nagyon lassan, három-öt év alatt ez teljesen átformálódott. Ma már semmilyen szempontból nincsenek kilengéseim, mozgás terén sem esek túlzásokba. Napi másfél órát edzek egy héten ötször, ennél többet nem. Nem viszem túlzásba, mert szem előtt tartom azt is, hogy leszek én még negyven, ötven, hatvan éves is. Jó lesz, ha tudok emelni még akkor is.
Mennyi a maximum, amíg kibírod mozgás nélkül?
Ha nyaralok, akkor van, hogy egy hétig nem mozgok, de inkább az a jellemző, hogy már a harmadik napon elmegyek futni, mert addigra már hiányzik a mozgás. Ráadásul utána egész nap jobban érzem magam tőle.
Született: 1976. 05. 07., Budapest
Édesanyja: Dr. Povárny Magdolna - fejlesztő analitikus
Édesapja: Dr. Béres György - mozgásszervi sebész
Végzettség: "Reebok University" mesteredző, Testnevelési Egyetem tanári szak
Eredmények: Fitness magyar-, Európa-, és világbajnok, Curling magyar bajnok
Hobbi: kutyák, sí, olvasás, minden, ami játék
Könyvek: Súlykontroll program - 2007, Ízek a paradicsomból - 2007, Johny Bowden: Egészséges élet, egészséges táplálkozás - Béres Alexandra ajánlójával és DVD-jével
DVD: Új kihívás – 2003, Pörgesd fel – 2004, Lendületben – 2005, Nyerj időt – 2005, 200% - 2005, Egyensúlyban önmagaddal -2007, Változz vissza! – 2007, Menni fog – 2008, Live - Súlykontroll balance - 2008