Ünnepélyesen átadták vasárnap az évtized egyik legnagyobb tatabányai beruházását, a Jászai Mari Színház, Népház megújult épületét.
A 3,8 milliárd forintos rekonstrukció költségeinek 60 százalékát az önkormányzat, a többit állami támogatás fedezte. Olyan kulturális központ jöhetett létre, amelynek színháztere lehetővé teszi konferenciák, bálok, koncertek megtartását is - mondta az átadóünnepségen Bencsik János polgármester, országgyűlési képviselő.Schvarcz Tibor országgyűlési képviselő köszöntőjében az épület történetét idézte fel. A gazdasági válságra utalva megjegyezte: a Népház az első világháború idején épült, a most felújított épületet szintén nehéz körülmények között adják át.
A rekonstrukcióval az épület alapterülete 30 százalékkal nőtt meg, azaz 7000 négyzetméterre bővült. Ez és a szakképzett személyzet alkalmazása jelentősen megnöveli a fenntartási, üzemeltetési költségeket – mondta Bencsik János.
Közölte: az idén a létesítmény 356 millió forintból gazdálkodhat, ebből - a jegyár-bevételen túl - 151,3 millió forint az állami, 120 millió forint az önkormányzati támogatás. Bencsik János hozzátette: a rekonstrukciót a közgyűlés tagjainak egyetértése tette lehetővé.
Harsányi Sulyom László, a Jászai Mari Színház igazgatója úgy nyilatkozott, a színház szeptemberben tartja megnyitó ünnepségét, mert az épületnek még nincs használatba vételi engedélye.
Tatabánya közgyűlése azért határozott a Népház rekonstrukciójáról, mert az 1979-ben felújított épület alkalmatlan volt a színházi tevékenységre, időközben balesetveszélyessé vált. A munkálatok 2007-ben kezdődtek meg. A felújítást követően a színházterem teljesen átalakult. A nézőtér padlószintje mozgatható lett, új hang-, fény- és fűtéstechnikát építettek be. A kiszolgáló terek szintén megújultak. Az épület mellett parkolókat is kialakítottak. A helyi védelem alatt álló, eredeti épületrészek azonban – így a Népház homlokzata is - megmaradtak.
Az 1917-ben épült Népházban a színházi élet a Bányász Színpaddal kezdődött, 1964-ben. 1989-ben megalakították a megyei Játékszínt, amely 1991-től Népház-Játékszín néven kőszínházként működött. A színház 1994-ben vette fel a megyében született színésznő, Jászai Mari nevét. Fennállása óta előadásainak száma meghaladja a háromezret.