Barangolás Kelet-Közép-Európa városaiban - képek és történetek az elmúlt két évtized átalakulásáról. Ezzel a címmel nyílt fotókiállítás a Budapesti Levéltárban.
Lerobbant lakótelepek, parkolóvá alakított közparkok, piaccá alakított aluljárók - többek között ilyen képek és a hozzájuk szorosan kapcsolódó háttértörténetek fogadják a látogatókat.„A jó kép az, amikor nem vagyunk kíváncsiak arra, hogy mi van a kép határain kívül” - idézte egy fotográfus-kurátor szavait Török András, a Nagy Budapest
Törzsasztal titkára. A Mai Manó Ház egykori igazgatója hozzátette, hogy a tárlaton bemutatott képek esetében „elsősorban arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi van a képen kívül”, ami bizonyítja, hogy „készítőjük nem fotóművész, viszont elsőrangú társadalomkutató”.
„Engem valóban az érdekel, ami a kép határain kívül található, elsősorban az okok, a háttérben meghúzódó társadalmi folyamatok fontosak a számomra” - mondta el Tosics András, szociológus és városkutató, a fotók készítője.
A különböző témakörök mentén elrendezett fotók többek között Albániában, Romániában, az egykori NDK-ban, Bulgáriában és Magyarországon készültek, és a „(poszt-)szocialista városok drámai átalakulását” illusztrálják.
Egyebek mellett látható itt „pincebolt”, ami a kapitalizmussal együtt járó óriási árumennyiség és a korábbi rendszer bolthelyiséghiányának ellentmondásából nőtte ki magát, itt-ott a lakók által felújított, de összességében szörnyű állapotban lévő lakótelepi ház, illetve aluljáróban kialakított szórakozóhely, a pestiek számára ismerős Cha-cha-cha.
A kiállítás szeptember 1-jéig tekinthető meg.