Egy „osztályterem-színházi” előadással, Lutz Hübner Kikatt című darabjával mutatkozik be rendezőként Scherer Péter; a kétszereplős produkciót március 21-én mutatja be a budapesti Kolibri Pince.
Mint Scherer Péter elmondta, őt is váratlanul érte, amikor Novák János, a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház igazgatója felkérte élete első rendezésére. „Ilyenkor a hiú színész azt mondja: jó, próbáljuk meg” – fogalmazott.A Jászai Mari-díjjal most kitüntetett színész-rendező hozzátette, a darabot a teátrum munkatársai találták egy németországi fesztiválon. „Azért gondolhattak rám, mert itt játszom a Klamm háborúja című monodrámát, amely szintén osztályterem-színházi előadás. Sokat visszük azonban iskolákba is, olyan nagy sikerrel, hogy a hét elején a 85. előadást játszottam belőle egy év alatt, de holnap is megyek vele egy gimnáziumba” – jegyezte meg.
Színészként szerzett tapasztalatairól szólva hozzátette, általában más színészből lett rendezőkkel dolgozni: „aki el tudja játszani azokat a szerepeket, amelyeket rendez, az másként rendez. Azt vettem észre, hogy a színész-rendezők általában jobban figyelnek apró gesztusokra abból adódóan, hogy színészes szemmel nézik a munkát. De nyilván ők sem egyformák” – vélekedett Scherer Péter.
„Mikor elolvastam ezt a darabot, akkor a Klamm-mal kapcsolatos tapasztalataim alapján éreztem, hogy a diákok számára érdekes lesz. A Kikattot eleve úgy visszük színre a Kolibri Pincében is, hogy jelezzük, ez egy osztályterem-színházi produkció. Nem akartam kétféle előadást, ezért például a zene is magnóból szól, sőt a magnó nemcsak egyszerű kellék, hanem játszótárs is lett. Ugyanezt a teret ki tudjuk alakítani egy osztályteremben is” – beszélt a kétszereplős darab megvalósításáról.
A földrajztanárnő és bukásra álló diákja között a tettlegességig fajuló konfliktusról szóló darabot sokszor viszik majd iskolákba, de azt a Kolibri Pincében is meg lehet tekinteni. „Örülök annak, ha itt a felnőtt közönség is kíváncsi lesz rá, noha a Kikatt fő profilja az iskolai színjátszás, majd utána a pedagógusok által vezetett beszélgetés” – jegyezte meg a rendező.
Scherer Péter az diákoknak szóló hazai színjátszás helyzetéről szólva örvendetesnek nevezte, hogy egyre több színházi alkotó foglalkozik a fiatalabb korosztállyal: „aki az orránál tovább lát, az tudja, hogy tíz év múlva ők lesznek a közönség” – fogalmazott.
A rendező kiemelte: „a Kolibrinek komplett iskolai színházi sorozata van, részben itt Vidovszky György is sok ilyen darabot rendez, de a Krétakör hamlet.ws című háromszereplős előadását vagy a KOMA társulat Plazmáját is ki lehet vinni iskolákba. Vannak örvendetes kezdeményezések, többek között a tatabányai színház részéről, de persze lehet még hová továbblépni”.
Mint saját élményeiről szólva megjegyezte, először neki sem volt könnyű bemenni egy osztályterembe játszani. „Az első Klamm előadásom reggel háromnegyed nyolckor kezdődött a Pesti Barnabás Gimnáziumban és egy színésznek már eleve az kemény, hogy addigra összeszedje magát. Másrészt a diákokat megfogni, kezelni, rávenni őket, hogy ne mobilozzanak, előadás közben is odafigyelni mindenre és egyáltalán átadni nekik azokat a gondolatokat, amelyekkel a darab elkészült, ez komoly feladat. De nagyon szeretem” – árulta el Scherer Péter.
A Kolibri Pince kétszereplős darabját Pelsőczy Réka és Szanitter Dávid játssza; a dramaturg és a színmű fordítója Kovács Kristóf, a zenei munkatárs Bornai Szilveszter.