Csehország idén a Budapesti Tavaszi Fesztivál vendége, így számos cseh vonatkozású program várja a rendezvénysorozat több mint két hete alatt az érdeklődőket. A fesztivál hivatalosan a szecesszió cseh mestere, Alfons Mucha kiállításának megnyitójával indul, de a cseh irodalom, zene, táncművészet és gasztronómia is bemutatkozik a magyar fővárosban.
Szintén péntektől látható a Millenáris Teátrumban a Kisvakond és barátai című kiállítás, amely Zdenek Miler legendás rajzfilmfiguráját mutatja be az animációs rendező eredeti képei, rajzfilmek és a legkülönfélébb "kisvakondos" tárgyak segítségével. A tárlat, amelyhez gyermekfoglalkozások is kapcsolódnak, március 29-ig várja a kisebbeket és nagyobbakat a Piros-Fekete Galériában.
A kortárs Csehország: bohém Bohémia címmel az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK) több kiállítás is várja péntektől egy héten át a közönséget. A Merítés a kortárs cseh irodalom gyöngyszemeiből című tárlat a világirodalom legjelentősebb cseh alkotói és a fiatal írói nemzedék munkáiból ad válogatást. A Szigorúan ellenőrzött Hrabal című kiállítás fotók és tárgyi emlékek segítségével mutatja be Bohumil Hrabal életének egyes állomásait születésének 95. évfordulójához kapcsolódva. Kafka Prágája címmel pedig Varga László Franz Kafka művei által ihletett grafikáit és Borbíró László 1974-75-ben készült fekete-fehér Prága-fotóit láthatja a budapesti közönség.
A tárlatokhoz kapcsolódva március 24-én az Ensemble Martinu modern cseh zeneszerzők irodalmi ihletésű műveit szólaltatja meg az OSZK-ban. Egy nappal korábban a neves cseh kamaraegyüttes az 50 évvel ezelőtt elhunyt Bohuslav Martinu, a 200 évvel ezelőtt elhunyt Joseph Haydn és a 200 évvel ezelőtt született Felix Mendelssohn Bartholdy előtt tiszteleg az MTA Dísztermében.
Szombaton és vasárnap a Vörösmarty téri szabadtéri színpadon két világzenét játszó cseh formáció, Tomas Kocko és zenekara, valamint a Maraca ad koncertet.
Az OSZK Díszterme ad otthont március 24-én a visegrádi koncertnek, amelyen cseh, magyar, szlovák és lengyel muzsikusok a 18. század második felének és a 20. század első felének csembalós muzsikájából adnak válogatást.
A Nessim Galéria a cseh neoavantgárd fotográfia egyik jelentős alakjának, Ivo Preceknek (1935-2006) a munkáit mutatja be március 25. és 30. között Koncept, karakter, reflexió címmel.
A cseh kortárs legjava cím két kiállítást takar: a Cseh Centrumban az ország egyik legrangosabb kortárs képzőművészeti elismerésének számító Chalupecky-díj első kitüntetettje, Vladimír Kokolia munkásságába kaphatnak betekintést az érdeklődők, az Artitude Galériában pedig a díj 2008-as döntős művészeinek és a tavalyi nyertes Radim Labudának az alkotásai láthatók március 26-tól egy héten át.
A Millenáris Fogadóban az Európai Unió soros elnökségét jelenleg betöltő Csehország gasztronómiai különlegességeivel is bemutatkozik: március 27. és 29. között rendezik meg a Tavaszi Sörünnepet, amelyen több sörgyár termékeivel, valamint cseh sörkorcsolyákkal ismerkedhetnek az érdeklődők. Mindhárom napon dzsesszest is várja a közönséget a Jana Koubková Quartet fellépésével.
A Millenáris parkban szabadtéri fotókiállításon mutatják be a Csehország magyar szemmel című fotópályázat legjobb alkotásait péntektől a fesztivál végéig.
Március 28-án a Magyar Rádió Márványtermében Jaroslav Sonsky cseh-svéd hegedűművész és Patrícia Bretas brazil zongorművésznő ad koncertet Smetana-, Martinu- és Stravinsky-művekből.
Bohuslav Martinura, a 20. századi cseh zene legjelentősebb komponistájára kiállítással is emlékeznek halálának 50. évfordulója alkalmából. A Művészetek Palotájában a prágai Martinu Intézet látványos kép- és multimédiás anyagának segítségével ismerhetik meg az érdeklődők a négyszáznál is több művet, köztük hat szimfóniát, tizenöt operát, tizennégy balettet, valamint zenekari, kamara-, vokális és hangszeres darabokat jegyző zeneszerzőt március 20. és április 6. között.
Martinu I. szimfóniája mellett Smetana- és Dvorák-műveket játszik március 29-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben a Prágai Rádiózenekar. Március 31-én és április 1-jén a Prágai Nemzeti Színház Balettegyüttese mutatkozik be a Fesztivál Színházban. Az első estén Szóló három hangra címmel egy Jacques Brel, Vlagyimir Viszockij és Karel Kryl művészete, illetve személyisége ihlette darabot, Cseh balettszimfónia című előadásukon pedig három koreográfiát láthat a közönség.
A BTF ideje alatt, április 2-án kortárs fotókiállítás nyílik a Mai Manó Házban. A Sziléziai Egyetem Kreatív Fotográfiai Intézetével közösen rendezett tárlat a kortárs cseh és szlovák női fotográfiát, ezen túlmenően pedig a női identitás problémakörét helyezi középpontjába.