Hogyan fest a kiszebáb? Miért hímes a hímes? Hol vesszőztek húsvétkor? Ehhez hasonló kérdésekre kapnak választ a látogatók, akik március 21. és április 19. között ellátogatnak a Magyar Mezőgazdasági Múzeum húsvéti kiállítására.
A csaknem 600 négyzetméteres interaktív kiállítás és tavaszköszöntő játéksorozat főszereplője idén az élővilág - mondta a múzeum kommunikációs munkatársa, Bálint Ágnes. Megpróbálunk a természet néhány szögletébe bevilágítani, annak rejtett titkaiba bepillantani, miközben szellemi akadályversenyt rendezünk kicsik és nagyok számára - tette hozzá.
A látogatók megismerkedhetnek a húsvét történetével és hagyományőrző szokásaival, valódi, hagyományos módon díszített, valamint óriási hímes tojásokkal.
A rendezvény egyúttal számos népi iparművésznek és kézművesnek - fafaragó, kosárfonó, csuhéfonó, tojáshímző és patkoló, mézeskalácssütő - is bemutatkozási lehetőséget nyújt. Ezeknek a szép régi tárgyaknak az elkészítését a helyszínen is nyomon követhetik a látogatók.
A tavalyi nagy sikerre való tekintettel idén is lesz a Vajdahunyadvárban működő Magyar Mezőgazdasági Múzeumban virágkiállítás és -vásár, valamint húsvéti díszek és más portékák vására.
A programok között lesznek óriástojásokban rejtőző, élővilággal kapcsolatos fejtörők és másféle játékos tudáspróbák. Aki bejárta a kiállítást és jól megoldotta a feladatokat, ajándékra számíthat.
A húsvéti ünnepi szokásokat és népi hagyományokat korabeli képeken és tárgyakon keresztül idézik fel, amelyek megtekintése után megtudhatják az érdeklődők, mi is volt a kiszebáb, a locsolkodás mellett mely magyarországi tájakon volt szokásban a vesszőzés, valamint hogyan készültek régen a hímesek.
A részletes programok és azok időpontjai felől a www.mmgm.hu weboldalon lehet tájékozódni.