Hatezer éve alapították azt az Égei-tenger partján állott kikötővárost, amelyet most kezdtek feltárni a szakemberek Izmir közelében.
Klazomenai, amelyet Liman Tepének is neveztek az ókorban, az egyik legrégibb mesterséges kikötője volt az Égei-tengernek. Az erődítménnyel, saját településsel felálló kikötő nagy része 2700 éve, egy hatalmas fölrengés következtében a víz alá süllyedt.A város helye persze köztudott volt, hiszen 1950-ben fölfedezték és ímmel-ámmal azóta zajlanak a feltárások, de csak most, 2009-ben álltak neki a régészek, hogy teljesen megpróbálják feltárni. Az váltotta ki ezt az újabbkori érdeklődést, hogy a tengerfenéken egy Kr. e. 700-ból származó fahorgonyt találtak. Az eddig ismert legrégibbet.
A feltárásokat Hayat Erkanal, az Ankarai Egyetem régészprofesszora vezeti. Az ő elmélete szerint azért lesz különleges Klazomenai feltárása, mert a legelterjedtebb nézettel szemben ő úgy gondolja, a város nemcsak stratégiai-logisztikai-kereskedelmi feladatot látott el, hanem a kor politikai életében is rangos szereplő volt.