Március 25-én nagyon sokan fogják elhagyni kedvenc könyveiket. Mégpedig azért, hogy mások is elolvashassák és továbbadhassák őket. Ez a nap lesz ugyanis az első Nagy Könyvelhagyó Nap, melyen a Concorde Csoport alapítói is elveszítik kedvenc könyveiket Budapest különböző pontjain, az anyagi támogatáson túl ezzel is kifejezve szimpátiájukat az akció iránt.
2008 márciusában egy kivételes kezdeményezés indult útjára az orosházi Justh Zsigmond Városi Könyvtár munkatársainak köszönhetően: elkezdték a külföldön is nagy népszerűségnek örvendő „könyvelhagyó” akciót Magyarországon, mely nagyon gyorsan szárnyra kapott. Ennek örömére az akció első évfordulója, március 25-e Nagy Könyvelhagyó Nap lett, melyen a szervezők célkitűzése szerint a szokásosnál is többen adják majd tovább kedvenc olvasmányaikat, hogy mások is örömüket lelhessék bennük.
A 2008 őszén rendezett Mecénás Napon, melyen a Concorde Csoport különdíjat kapott kulturális programjának elismeréséül, a társaság ügyvezetője, Jaksity György a licitálható non-profit projektek közül a Veszíts el egy könyvet! kezdeményezést választotta, és nyerte el támogatásának lehetőségét. Mivel a kezdeményezés célkitűzéseivel a Concorde alapító vezetői kivétel nélkül azonosulni tudnak, ma ők is beállnak a sorba és ők is továbbadják kedvenc könyveiket.
Jaksity György két könyvet választott erre a napra: az egyik Bartis Attilától A Nyugalom, a másik pedig Richard Thaler és Cass Sunstein Nudge című könyve. „Aki olvasta már a Bartis-könyvet, érti, miért kedvelem annyira és miért választottam éppen ezt. A szeretve gyűlölet érzését és állapotát olyan módon írja le, ahogy azt senki más nem tudná, és ahogy a szíve mélyén mindenki ismeri.” A Nudge című kötetet sajnos még nem fordították le magyarra, de az mindig jobb, ha eredetiben ismerhetjük meg a szerzők gondolatait. Ez a könyv azt írja le plasztikusan és nagyon gördülékeny stílusban, hogyan hozhatunk jobb döntéseket egészségünket, jómódunkat és boldogságunkat illetően és miként tudunk szelíd ösztökéléssel másokat is rávenni erre. „Kézzelfogható, érthető – erre van most a legnagyobb szükség.”
A Concorde másik alapítója, Streitmann Norbert Jared Diamondtól az Összeomlás – tanulságok a társadalmak továbbéléséhez című könyvet fogja elhagyni a mai napon. Elmondása szerint ennél most kevés írás lehetne aktuálisabb. A kaliforniai földrajzprofesszor által írt kötet egy kérdéskörre fókuszál: mi okozta a különböző kultúrák pusztulását? Mit tanulhatunk mi magunk ezekből a krízisekből? Mit kellene tennünk, hogy elkerüljük a katasztrófát? „A könyv a legkülönbözőbb érdeklődésű olvasók számára lehet élvezetes olvasmány, ezért nem tartok attól, hogy ott maradna érintetlenül egy padon.” – mondta.
A harmadik alapító, Borda Gábor Edward Rutherfurd könyveit olvassa sorra, egymás után. Elmondása szerint mindegyiket kivétel nélkül kedveli, ezért nehéz is volt számára a választás. Végül az Erdő című könyvet veszíti el, mert ez egy kicsit más, mint a szerző többi, nagyon pontos, történelmi tényeken alapuló könyve. Itt angol legendák és a misztikumok keverednek a történelemmel, kis és nagy tettekről emlékezik meg a szerző a tizenegyedik századtól egészen 2000-ig, több család történetén keresztül. „Mindenkinek el kell olvasnia, aki szereti a családregényeket, illetve egy kicsit is érdeklődik az Egyesült Királyság iránt.”
Hogy eddig milyen könyveket veszítettek el, itt olvashatod.