Chelsea Havannába látogat címmel nyílik kiállítás a kubai fővárosban a New York-i városrész művészeinek munkáiból; több mint húsz éve ez az első bemutatkozási lehetőség a kortárs amerikai művészek számára a karibi országban.
A harmincnál is több képzőművész munkáiból rendezett tárlat szombattól május 17-ig látható a havannai Szépművészeti Múzeumban. Mint Alberto Magnan, a kiállítás amerikai kurátora kedden elmondta: szerettek volna némi betekintést engedni az amerikai művészetbe, ami az utóbbi ötven évben a két ország feszült viszonya miatt szinte hozzáférhetetlen volt a szigetország lakói számára."A művészet mindig hidat képezett a kultúrák között, és amennyiben ez az első jele az elkövetkező fejleményeknek, akkor ez remek első lépés" - jelentette ki a kubai származású Magnan, akinek Chelsea-ben van galériája.
Az alkotások között olyan festmény is akad, amely akár Miamiban partra szálló kubai menekülteket is ábrázolhat, de a jövő egy apokaliptikus városát kivetítő videoinstalláció is látható. Néhány mű, köztük Barack Obama és Fiedel Castro korábbi kubai vezető vörösből kivágott portréja nyilvánvaló utalás a két ország közötti kapcsolatra.
Abelardo Mena, a kiállítás havannai kurátora szerint 1986 óta nem volt rá példa, hogy amerikai művészek munkáiból nyíljon tárlat Kubában.
Jade Townsend, az egyik bemutatkozó művész arról beszélt, hogy miközben a kubaiak ízelítőt kapnak az amerikai művészetből, ő és kollégái a maga kulturális közegében szemlélhetik a kubai művészetet. Különösen azt tartotta izgalmasnak, hogy a kubai kollégákat nem befolyásolja az üzleti szellem, s ez megkönnyíti számukra, hogy másféle módon gondolkozzanak.
Kuba és az Egyesült Államok 1959-ig szoros szövetségben álltak. A forradalom kitörése és Fidel Castro hatalomra jutása után azonban az amerikaiak kereskedelmi embargót vezettek be Kubával szemben, hogy megbuktassák a kommunista kormányt. A Bush-kormányzat idején tovább romlott a két ország viszonya, ám Obama azzal az ígérettel lépett hivatalba, hogy a kapcsolatok javításán fáradozik majd.
Bár a kiállítás megrendezését még a Bush-korszakban kezdték tervezni, Obama szándékainak fényében most új tartalmat nyert a kulturális misszió - állította Doug Young.
"Szerintem ez az első öltés egy kelmén, amiből a mindenki szabadságát hirdető nagy lobogó készül" - mondta a művész.