A nápolyi bűnszervezet, a camorra brutális világát mutatja be szinte dokumentumfilmes pontossággal Matteo Garrone filmje, a Gomorra, amelyet április 9-től vetítenek a mozikban, de előtte a Titanic filmfesztiválon már bemutattak az egyik szereplő, Salvatore Cantalupo jelenlétében.
A több mint két órás alkotás Roberto Saviano hasonló című könyve alapján készült; az író azóta is bujkálni kényszerül a camorra bosszúja elől. A Magyarországon is megjelent tényfeltáró kötet Olaszország egyik legnagyobb bűnszövetkezetének mindennapjait ismerteti meg az olvasóval, a véres klánháborúk és leszámolások leírása mellett a társadalmi mozgatórugókat, az erőszak kultúrájának terjedését kutatva.Mint azt az MTI-nek Salvatore Cantalupo elmondta, a filmben olyan egyszerű emberek történetei fonódnak össze, akik életébe belépett a camorra.
Külföldön a szicíliai maffia, a Cosa Nostra sokkal ismertebb, mint a camorra, köszönhetően Marlon Brando, Al Pacino és Robert De Niro filmjeinek is - emlékeztetett Salvatore Cantalupo. Mint hozzátette, Olaszországban azonban több más, hasonló erejű bűnszerveztet is tevékenykedik, a calabriai ,Ndrangheta például egyike Európa leghatalmasabb és legkegyetlenebb bűnözői csoportjainak, mégis alig ismerik Itálián kívül.
Salvatore Cantalupo megjegyezte: bár a film alapjául szolgáló könyv írója bujkálni kényszerül, a mozi alkotóit nem érték még fenyegetések. Ez valószínűleg a helyi viszonyokat jól ismerő amatőr szereplőknek is köszönhető - jegyezte meg. A Gomorra szerepeinek nagy részét ugyanis Nápoly környékéről származó alkalmi színészek alakítják. Mint a film olaszországi bemutatója óta kiderült, a vásznon láthatók némelyike a valóságban is camorrista; a rendőrség három szereplőt is letartóztatott.
A Pasqualét, az egyszerű szabót alakító Salvatore Cantalupo a kevés hivatásos színész egyike. Mint elmondta, eredetileg zenészként indult, majd közel három évtizednyi színházi pályafutás után kezdett filmezni, az igazi hírnevet a Gomorra hozta meg számára. "Pasquale szerepével szerencsés voltam, mert a nagyszüleim, nagybácsikáim, édesanyám mindannyian ugyanabban a férfiszabóságban dolgoztak" - árulta el a színész. "Hogy ne csavarogjak az utcán, anyám sokszor elvitt magával a szabóságba, így jól emlékszem erre a környezetre és arra, hogy milyen büszkeség töltötte el a rokonaimat, mikor befejeztek egy-egy öltönyt. Megtanultam, hogy az alkotásnak ugyanaz a szeretete van meg bennük, mint a művészekben".
A Salvatore Cantalupo által alakított szabó azonban hiába mestere szakmájának, a camorra és a multinacionális divatcégek olyan csapdába kényszerítik, amelyben nem tud jó döntést hozni. A színész úgy vélte, hosszú küzdelemre van szükség, hogy a Pasqualéhoz hasonló sorsú emberek élete jobbra forduljon, a camorra elleni harcban azonban a Matteo Garrone filmje is tud segíteni.
Nápolyban a camorra sok fiatalt azzal csábít magához, hogy foglalkoztatja őket egy munkanélküliséggel erősen sújtott vidéken - jegyezte meg Salvatore Cantalupo, majd hozzátette: "a spanyol negyedben nőttem fel, Nápoly történelmi központjában, gyerekkori barátaim közül többen mégis camorristák lettek. Én nem, hála annak, hogy más nevelést kaptam, ha azonban egy szülő nem képes megfelelően megvédeni a gyerekét, megvan a veszélye annak, hogy az az alvilág vonzáskörébe kerül".
"Barátaimmal, kollégáimmal is igyekszünk kis szigeteket, színházi műhelyeket kialakítani, ahol valami mást adhatunk a gyerekeknek, mint azt az erőszakos világot, amelyet a televízió is sugároz. Igyekszünk felrázni és meggyőzni őket arról, hogy máshogy is lehet élni" - számolt be a színész személyes küzdelméről.
Salvatore Cantalupo úgy vélte, ha az állam igazán akarná, győzni tudna a camorra és a többi nagy bűnszervezet elleni harcban. "Néhány éve Campania legnagyobb napilapjában megjelent egy térkép Nápolyról, amelyben pontosan jelezték, melyik sarkon lehet hasist, melyik utcában heroint, melyik közben kokaint kapni, mégsem változott semmi, ugyanazokon a helyeken ugyanazokat a drogokat árulják ma is. Ha tudok róla én, megírja a sajtó, a rendőrséghez hogyhogy nem jutnak el ezek az információk?" - tette fel a kérdést a színész.
A Gomorra című film a tavalyi cannes-i filmfesztiválon elnyerte a második legértékesebb díjat, a zsűri Nagydíját. Az Európai Filmakadémia ennek az alkotásnak ítélte decemberben az Európai Filmdíjat, Matteo Garrone elnyerte a legjobb rendezőnek járó elismerést, az egyik főszereplő, Toni Servillo a legjobb alakításért vehetett át díjat és a legjobb forgatókönyvnek járó díjat is a Gomorra kapta. A filmet nevezték Oscar-díjra is a legjobb idegen nyelvű alkotások kategóriájában, azonban nem került be az öt jelölt közé.